Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Próbowali wwieźć do Polski działo przeciwlotnicze [ZDJĘCIA]

Justyna Pietrzyk
Działo przeciwlotnicze, a konkretnie lufę do tego działa próbowali wwieźć do Polski obywatele Ukrainy. Przemyt udaremnili celnicy z Dorohuska.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Chełmie. Śledczy ustalają, jak to się stało, że działo trafiło w ręce tych osób, w jakim celu je sprowadzono oraz czy ma to związek z handlem bronią.

- Dwie kobiety podejrzane są o próbę nielegalnego wwozu do Polski działa przeciwlotniczego, osoby te zostały zatrzymane i tymczasowo aresztowane na okres trzech miesięcy. Z kolei dwaj mężczyźni, również obywatele Ukrainy, podejrzani są o pomocnictwo kobietom we wprowadzeniu tego towaru na teren Polski i usiłowania obrotu tym towarem. Mężczyźni również zostali zatrzymani na okres trzech miesięcy – mówi prokurator Marek Trzmielewski z Prokuratury Rejonowej w Chełmie.

Zatrzymani nie przyznają się do próby przemytu sprzętu wojskowego, zasłaniają się nieświadomością co do rzeczywistego przeznaczenia przewożonego towaru.

Na nielegalny towar natrafili podczas kontroli celnicy. Był on przewożony samochodem dostawczym na ukraińskich tablicach rejestracyjnych. Broń została zgłoszona jako element hydrauliczny. Jak się dowiedzieliśmy, był to element działa systemu artyleryjskiego AK-630, kal. 30 mm, produkcji sowieckiej.

- Po ujawnieniu na granicy próby wwiezienia broni, do akcji wkroczyła ABW, która zabezpieczyła działo. Agencja wraz z policją i służbą celną przeprowadziła także przeszukania w miejscu, do którego miało ono zostać przewiezione. Przeszukano również kolejny lokal. W wyniku tych czynności zabezpieczono 1300 paczek papierosów bez akcyzy oraz zatrzymano kolejne dwie osoby – mówi Stanisław Żaryn, Rzecznik Prasowy ministra koordynatora służb.

AK-630 to zautomatyzowane sześciolufowe szybkostrzelne działko kalibru 30 mm produkcji sowieckiej. Działo, montowane na okrętach wojennych, jest przeznaczone do zwalczania celów powietrznych, w tym kierowanych pocisków rakietowych, samolotów, śmigłowców oraz zwalczanie niewielkich celów nawodnych. Broń znajduje się m.in. na wyposażeniu polskiej Marynarki Wojennej. Identyfikacji broni na potrzeby śledztwa dokonał wojskowy biegły.

Wkrótce wideo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski