18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

1 marca: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Kamil Kudyba
Udostępnij:
Obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" rozpoczynają się w czwartek, ale już w środę będzie można obejrzeć roboczą wersję filmu o wybitnym dowódcy partyzantki - Mieczysławie Dziemieszkiewiczu, ps. "Rój".

- Film jest bardzo mocny w wymowie i najbardziej zależy nam, żeby obejrzała go młodzież. Jest to niesamowita opowieść o ludziach, którzy bez reszty poświęcili się służbie ojczyźnie, a w zamian cierpieli niesamowite prześladowania i zyskali miano "żołnierzy wyklętych" - mówił Piotr Kowalczyk, przewodniczący Rady Miasta Lublin w czasie wtorkowej konferencji prasowej w ratuszu (patrz: galeria zdjęć).

Na spotkaniu byli też kombatanci, którzy mimo podeszłego wieku dobrze pamiętają walki zarówno z nazistowskim okupantem, jak i władzą komunistyczną.

Projekcja filmu "Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać" rozpocznie się o godz 17 w auli Collegium Maius Uniwersytetu Medycznego przy ul. Jaczewskiego 4.


Nasze serwisy:
Serwis gospodarczy - Wybierz Lublin
Serwis turystyczny - Perły i Perełki Lubelszczyzny
Serwis dla fanów spottingu i lotnictwa - Samoloty nad Lubelszczyzną
Miasto widziane z samolotu - Lublin z lotu ptaka
Nasze filmy - Puls Polski


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 8

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

r
robotnik
Zapomnieliscie juz prawicowe oszolomy kto jest winny KLESKI WRZESNIOWEJ, ZALOZYC WÓR POKUTNY NA ŁEB I MILCZEĆ.
p
pozdrawiam
Oprócz celów dalekosiężnych bezpośrednim zadaniem oddziałów powstańczych była ochrona wsi przed samowolą władzy komunistycznej, zwalczanie przestępczości kryminalnej, która stała się plagą polskiej prowincji, oraz odbijanie z więzień i aresztów osób aresztowanych przez UB i MO. Prowadzono
także wywiad i akcje likwidacyjne wymierzone w szczególnie niebezpiecznych konfidentów oraz prześladowców z UB, MO czy ich sowieckich mocodawców. Celem ataków grup powstańczych
były posterunki MO, siedziby UB i urzędy. W celach zaopatrzeniowych dokonywano rekwizycji w bankach, sklepach państwowych, spółdzielniach i państwowych gospodarstwach rolnych. Nakładano
także kontrybucje na osoby wspierające komunistyczną władzę, zwłaszcza członków PPR i PZPR.

powyżej cytat czy zajmowały się oddziały. patrząc na całość: dodano ideologię, chwała za to. poza tym mordowano, napadano i grabiono w imię wyższych celów. oddziały te nie uznawały władzy sowieckiej i usprawiedliwiały tym pospolite przestępstwa które popełniały. każdy niech rozważy w swoim sumieniu o co tak naprawdę chodziło.
w
wnikliwy
Dzięki takim ludziom jak Oni mamy powody do dumy.
a
aber
...do książek dziecko...do książek..
z
zw
Uroczystości i inicjatywy zorganizowane w Lublinie w celu uczczenia pamięci o bohaterach - Żołnierzach Wyklętych.

29.02.2012 - pokaz roboczej kopii filmu "Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać"
Czas: 29.02.2012, godz. 17:00
Miejsce: Collegium Maius Akademii Medycznej w Lublinie, ul. Jaczewskiego 4
Organizatorzy: Zrzeszenie "Wolność i Niezawisłość", Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, SKOK Stefczyka.

1.03.2012 - Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Zbiórka: 1 marca (czwartek) o 17:00 na Placu Litewskim w Lublinie.
Rezerwujcie sobie czas, zapraszajcie znajomych, bierzcie ze sobą rodzinę, wspólnie poświęćmy choć godzinę dla tych, którzy dla nas i naszej przyszłości poświęcali całe swoje życie! Walczyli zarówno z okupantem niemieckim, jak i sowieckim.
Patronat nad Marszem objęli: Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Stowarzyszenie Społeczno-Kombatanckie Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Związek Zaporczyków.

4.03.2012 - I Ogólnopolskie Zawody Strzeleckie o Puchar Żołnierzy Wyklętych
Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Lublinie i Klub Strzelecki Snajper serdecznie zapraszają do udziału w I Ogólnopolskich Zawodach Strzeleckich o Puchar Żołnierzy Wyklętych. Impreza odbędzie się 4 marca 2012, w Lublinie, ul. Gospodarcza 27 (strzelnica). Start o godzinie 9.00. Turniej poprzedzi Msza Święta, która zostanie odprawiona o godzinie 7.00 w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski przy ul. Gospodarczej 7.
regulamin zawodów

6.03.2012 - podsumowanie Międzygimnazjalnego konkursu historyczno-literackiego o Żołnierzach Wyklętych
Wręczenie dyplomów i nagród odbędzie się 6 marca w Gimnazjum nr 19 w Lublinie i będzie połączone z prelekcjami kombatantów oraz prezentacją wystawy IPN „Zaplute karły reakcji”.

7.03.2012 - rocznica śmieci Hieronima Dekutowskiego "Zapory", uroczystość Związku Zaporczyków

8.03.2012 - konferencja naukowa na KUL "Niezłomni Bohaterowie - Żołnierze Wyklęci"
Konferencja odbędzie się 8 marca 2012 r. w Katolickim Uniwersytecie Jana Pawła II, Collegium Norwidianum CN-208 o godz. 11:00.
Organizatorzy: Akademicki Klub Myśli Społeczno-Politycznej Vade Mecum, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Katedra Systemów Politycznych XIX i XXw, Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" w Lublinie.
g
gość2
Nie bardzo rozumiem. Jak się wojna zakończyła i nie było Niemców to z kim ci żołnierze walczyli? I kto ich utrzymywał, jak biegali po lasach? Czekali na trzecią wojnę nie wiedząc, że mocarstwa już dawno się między sobą dogadały, co do stref wpływów w Europie.
I
III RP
Rekomendacja oczywiście dla "Roja", a nie podpinającego się pod te święto przewodniczącego RM jeżdżącego na co dzień samochodem służbowym otrzymanym od... prezydenta miasta.

"Sprawa filmu Jerzego Zalewskiego obnaża tożsamościową pustkę, która panuje w świecie rodzimej kultury. „Gadającym głowom” nie zależy, aby najpopularniejszym bohaterem romantycznym polskiego kina był legendarny partyzant, a nie SB-ek z „Psów” Pasikowskiego. A szkoda... - pisze Aleksander Majewski."

Więcej przeczytasz po wpisaniu w Google - "Historia Roja" – niechciane dziecko IV RP"
g
gg
CI ŻOŁNIERZE ZASŁUGUJĄ NA SZCZEGÓLNE UZNANIE NARODU. Bierzcie z Nich przykład ,, elity polityczne"
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie