To już 30. Bieg Solidarności i 10. PKO Półmaraton Solidarności. - To ważne wydarzenie, które zapoczątkowało przed 30 laty spotkanie kilku osób, które podjęły decyzję o upamiętnianiu Lubelskiego Lipca wydarzeniem sportowym, jaki jest bieg – wyjaśnia Marian Król, przewodniczący Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”. - Wynegocjowałem wtedy, żeby główny bieg był ze Świdnika do Lublina, czyli tak, jak przebiegała akcja strajkowa w lipcu 1980 roku. To w Świdniku rozpoczęły się wydarzenia, które odcisnęły piętno na historii nie tylko regionu, ale całego kraju i rozpoczęły przemiany polityczne na świecie. Fala niepokoju, która przewinęła się przez naszą ojczyznę, umożliwiła utworzenie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” - podkreśla Marian Król.
Od 1993 roku Bieg Solidarności uczy historii dzieci i młodzież. Od 10 lat biegiem głównym jest PKO Półmaraton Solidarności. - W tym roku startujemy z hasłem „Lubelska historia cię poniesie” – mówi Marek Wątorski, dyrektor biegu. - Oprócz biegu głównego organizujemy ponad 20 innych kategorii biegowych. To największa taka impreza po prawej stronie Wisły. Bieg Solidarności wpisany jest w program Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023 – dodaje.
Historia mityngów lekkoatletycznych Solidarności rozpoczęła się w 1981 roku i z czasem przekształciła się w biegi masowe. Były edycje, w których uczestniczyło ponad 7 tysięcy dzieci i młodzieży. - Zawsze traktowałem to jako wydarzenie patriotyczne i edukacyjne dla młodego pokolenia. Chcemy, żeby idea biegu wolności i niepodległości była kontynuowana – twierdzi wicemarszałek, Zbigniew Wojciechowski. Urząd Marszałkowski wsparł organizatorów kwotą 100 tys. zł.
W pierwszych latach półmaraton startował w południe, potem rozpoczęcie zostało przesunięte na godzinie 9. Natomiast w tym roku biegacze wyruszą na trasę liczącą 21,097 km o godzinie 18. - Zmianę wymusił na nas jubileusz. Wszystkich mieszkańców zapraszamy bowiem na urodziny, które rozpoczną się po południu. Wiem jednak, że wielu biegaczy półmaratońskich przyjęło tę informację entuzjastycznie. Przesunięcie biegu pozwoli nam o godz. 20.30 rozpocząć na stadionie lekkoatletycznym gorącą scenę, pokazy i występy artystyczne – mówi Marek Wątorski. Jubileuszową edycję biegu zakończy pokaz laserów o godz. 22.30.
Każdy z uczestników otrzyma pamiątkową koszulkę oraz okazjonalny medal. Każdy może też wziąć udział w akcji sponsora tytularnego. - Fundacja PKO Banku Polskiego zaprasza do akcji „Biegnę dla…”. W tym roku będzie to bieg dla Wiktora, który cierpi na porażenie mózgowe. Wystarczy pobrać w pakiecie kartkę z napisem „Biegnę dla Wiktora”, którą należy przymocować do koszulki. Liczymy, że wiele osób przystąpi do akcji, a bank przekaże środki na leczenie chłopca – tłumaczy Magdalena Babiarz z PKO Banku Polskiego.
To była fantastyczna zabawa! Zobacz uczestników biegów Solid...
Kolejne zdjęcia z 9. Półmaratonu Solidarności ze Świdnika do...
Gladiatorzy na Narodowym, relacja z gali XTB KSW Colloseum 2
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?