Czym są kobiece nowotwory?
Kobiece nowotwory to te związane ze specyficzną anatomią kobiety. Dotyczą nie tylko piersi. Szczególnym zagrożeniem są nowotwory ginekologiczne, a do tych występujących najczęściej należą rak jajnika, trzonu macicy, szyjki macicy oraz sromu.
Niestety, zmiany nowotworowe często nie są wykrywane na czas, co wynika m.in. z zaniedbywania okresowych badań profilaktycznych, które są zalecane wszystkim kobietom.
Dowiedz się więcej na temat:
Kobiety często ignorują symptomy, które mogą świadczyć o raku, takie jak pojawiający się często ból, guzki czy krwawienie z pochwy. Niektóre problemy ustępują same (mogą być spowodowane między innymi rozregulowaną gospodarką hormonalną lub dużym stresem), inne wymagają przeprowadzenia dodatkowych badań.
Podpowiadamy, po czym rozpoznać raka i kiedy pojawia się powód do niepokoju.
Dlaczego kobiety rzadko się badają?
Niestety, zbadanie się na koszt NFZ często wymaga zdobycia skierowania od specjalisty (co wiąże się z dwoma wizytami u dwóch różnych lekarzy) oraz oczekiwania na wolny termin. Kolejka może wydłużyć się do wielu miesięcy, ponadto nie wszystkie gabinety lekarskie są wyposażone w niezbędny sprzęt, co czasem wiąże się z koniecznością jechania w inne miejsce. Z kolei wizyta u prywatnego specjalisty to bardzo duży wydatek. Trzeba zapłacić oddzielnie za badania, a dodatkowo za poradę. Dlatego wiele kobiet, nawet w przypadku dobrych chęci, nie bada się regularnie.
Istnieje również taki typ, który zwleka z diagnostyką ze względu na obawy związane z wynikami badań. Dowiedzenie się o poważnej chorobie nie jest rzeczą łatwą, ani przyjemną. Zamiast pójść do lekarza, kobiety tłumaczą się brakiem czasu lub tym, że są potrzebne w domu. Taka postawa nie jest dobra, ponieważ wczesna diagnostyka raka znacznie zwiększa szansę na jego wyleczenie i przeżycie. Im wcześniej zgłosimy się do specjalisty, tym lepiej. Szczególnie, że istnieje wiele rodzajów kobiecych dolegliwości, a niewinny ból może być ich symptomem.