Wdrażany przez zarząd województwa Lubelski Pakiet Antykryzysowy w dużej mierze dotyczy wsparcia szpitali, aby te mogły zapewnić wszystkim bezpieczeństwo zdrowotne. Na ten właśnie cel przeznaczonych jest blisko 57 mln złotych.
Drugim filarem przygotowanego planu są działania, które mają wesprzeć firmy. To wsparcie ma opierać się na funduszach unijnych i dlatego ten filar został nazwany „Pakiet pomocowy dla przedsiębiorców - beneficjentów projektów RPO WL, dotkniętych skutkami epidemii”.
Wszystkie zaplanowane działania trzeba jeszcze uzgodnić z rządem i Komisją Europejską, bo w grę wchodzą środki unijne.

Wiadomo jednak, że urzędnicy podlegający marszałkowi, a zajmujący się realizacją programów unijnych w każdym przypadku, w jakim to możliwe pójdą beneficjentowi na rękę. To oznacza, że wymagane przez przepisy terminy występujące w umowach o dofinansowanie zostaną wydłużone.
Umowy z beneficjentami będą aneksowane w celu wydłużenia terminów składania wniosków o płatność, okres realizacji projektu zostanie wydłużony, możliwość wprowadzania adekwatnych do sytuacji danego beneficjenta zmian do projektu – streszcza problem urząd marszałkowski.
Kolejne działanie to unijne pożyczki ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego. Możliwe też będzie zastosowanie tzw wakacji kredytowych w trakcie finansowania inwestycji a także możliwość obniżenia oprocentowania pożyczek.
To działanie łączy się bezpośrednio z kolejnym, czyli wydłużeniem terminów naboru w ogłaszanych w tym roku konkursach w ramach RPO.
To wszystko łączy się w wydaniem dużej gotówki. Władze województwa chcą, żeby na tego typu działania, czyli realną pomoc przedsiębiorcom można było przeznaczyć około 100 mln złotych.
I to także nie koniec, bo na rękę beneficjentom idzie też Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości (obsługuje środki z RPO dla biznesu). - Dodatkowo zostały wdrożone nowe procedury podpisywania aneksów do umów o dofinansowanie. Istnieje możliwość przesyłania do instytucji podpisanego przez beneficjenta aneksu do umowy o dofinansowanie za pośrednictwem poczty tradycyjnej czy kurierskiej. Nie musi być to osobiste stawienie się w siedzibie LAWP – tłumaczy urząd marszałkowski.
- Memy o koronawirusie: kwarantanna oczami internautów
- #BrawaDlaWas. Ludzie wyszli na balkony podziękować medykom
- Naukowcy z UMCS prognozują rozwój epidemii. Liczby szokują
- 7 rzeczy, które zrobimy po zakończeniu kwarantanny
- Ulice niemal puste, kolejki pod sklepami nawet w środku nocy
- Wirtualna procesja. Zobaczcie palmy wielkanocne Czytelników
Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?