Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

11 listopada w Lublinie. Defilada, apel i polityczne zarzuty (ZDJĘCIA, WIDEO)

Piotr Nowak
Piotr Nowak
11 listopada w Lublinie
11 listopada w Lublinie Anna Kurkiewicz
Lublinianie, przedstawiciele władz publicznych i instytucji uczcili 98. rocznicę odzyskania niepodległości. Nie obyło się bez politycznych akcentów.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się uroczystą sesją Rady Miasta w Trybunale Koronnym. Później w archikatedrze lubelskiej odprawiono mszę świętą w intencji ojczyzny. Stamtąd uczestnicy przemaszerowali na pl. Zamkowy, gdzie odbyły się centralne uroczystości z udziałem wojska.

ZOBACZ TEŻ: Bal Niepodległości w Kraśniku (ZDJĘCIA, WIDEO)

Po podniesieniu flagi państwowej na maszt głos zabrał wojewoda Przemysław Czarnek: - Wmawia nam się, że jesteśmy podzieleni jak nigdy. Tymczasem trudno wyobrazić sobie większe różnice, niż te, które dzieliły Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego. Podziały są naturalnym elementem demokracji, ale w centrum dla naszych przodków była zawsze niepodległa Polska – mówił do zebranych wojewoda lubelski.

ZOBACZ TEŻ: Święto Niepodległości w Chełmie (ZDJĘCIA, WIDEO)

- Nie pamiętam, aby ktokolwiek z mężów stanu zdradzał Polskę w obcej prasie i wzywał do interwencji w sprawy polskie. Możemy się kłócić, ale nie możemy zdradzać niepodległej Polski – zarzucił politycznym oponentom Przemysław Czarnek.

CZYTAJ TEŻ: Obchody Święta Niepodległości w Warszawie (ZDJĘCIA, WIDEO)

Tradycyjnie odczytano apel pamięci osób, które w dziejach Polski poległy w walce o niepodległość państwa. Przywołano też pamięć prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Marii Kaczyńskiej, generałów i innych uczestników tragicznego lotu z 10 kwietnia 2010 r. Tzw. apel smoleński wprowadzono do programu obchodów uroczystości państwowych decyzją ministra Antoniego Macierewicza w ubiegłym roku.

Atrakcje dla dzieci i dorosłych

W związku z remontem pl. Litewskiego obchody Narodowego Święta Niepodległości w tym roku odbyły się na pl. Zamkowym. Wieńce i wiązanki złożono przed Pomnikiem Zaporczyków i na Zamku, gdzie w latach 40-tych i 50-tych mieściło się więzienie hitlerowskie, a później komunistycznego Urzędu Bezpieczeństwa.

Obchody były też okazją do niestandardowej lekcji historii. Na pl. Zamkowym można było zobaczyć wyposażenie współczesnego wojska polskiego, a także oddziały kawaleryjskie i sprzęt z okresu II wojny światowej przygotowane przez grupy rekonstrukcyjne. Fani historii wzięli udział w grze historycznej z nagrodami i zwiedzaniu miasta. Szlakiem miejsc i osób związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 r. oprowadzali przewodnicy PTTK.

- Lublin miał bardzo duży udział w dochodzeniu do niepodległości – podkreśla Maria Wiśnioch, przewodnik PTTK. - W latach 1902-1924 wielokrotnie bywał tu Józef Piłsudski. Początkowo ze względu na liczne oddziały konspiracyjnej Polskiej Organizacji Wojskowej. Później, już jako marszałek, spotykał się tutaj ze swoimi legionistami. Siódmego listopada 1918 r. w pałacu Lubomiorskich, dzisiejszy Wydział Politologii UMCS, zawiązano Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej z Ignacym Daszyńskim na czele.

W uroczystościach na pl. Zamkowym, mimo chłodu, wzięło udział wielu lublinian. Wśród nich rodzina Topyłów: - Nie zawsze uczestniczymy w świętach narodowych, ale w tym roku postanowiliśmy przyjść. Mamy trzy córki. Chcemy, żeby wiedziały skąd się wywodzą i pamiętały o swoich korzeniach – przyznał Marcin Topyła z Lublina.

Sekuła i Pitróg najlepsi w XIV Biegach Niepodległości w Świdniku (ZDJĘCIA)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski