Posłowie zdecydowali, że 12 listopada będzie świętem narodowym z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Najprawdopodobniej zyskaliśmy więc dodatkowe święto. Ma to być dzień wolny od pracy, ale nie dla wszystkich.

Ustawa przeszła głosami posłów PiS - poparło ją 222 parlamentarzystów tego ugrupowania, a także trzema głosami posłów PSL-UED, sześcioma posłów WiS i trzema posłów niezależnych.

Czy sklepy, przychodnie i szpitale będą czynne 12 listopada?

Zgodnie z ustawą 12 listopada tego roku staje się uroczystym świętem narodowym, a zarazem dniem wolnym od pracy. Nie obowiązują natomiast zasady dotyczące ograniczenia handlu, co oznacza, że sklepy będą otwarte w standardowych godzinach. W ostatniej chwili posłowie zdecydowali także, że czynne mają być szpitale i ambulatoria, ma być także możliwość zakupu leków.

Pomysł kolejnego dnia wolnego, co zresztą nie dziwi, nie wywołał entuzjazmu organizacji zrzeszających pracodawców.

Opinia dr hab. Tomasza Rostkowskiego, prof. Szkoły Głównej Handlowej i głównego ekonomisty Pracodawców RP

Ludzie mają gdzie mieszkać, w co się ubrać i co jeść nie dlatego, że świętują, ale dlatego że pracują i wytwarzają potrzebne produkty i usługi[/i] - zaznacza dr hab. Tomasz Rostkowski, prof. Szkoły Głównej Handlowej, główny ekonomista Pracodawców RP. [i]- To praca jest źródłem rozwoju gospodarczego i zwiększa zamożność obywateli. Co przyniesie wolny poniedziałek? Po pierwsze, straci gospodarka. Konkretne produkty nie zostaną wytworzone, nie zostaną sprzedane. Będzie zatem mniej pieniędzy na wynagrodzenia pracowników.

12 LISTOPADA 2018

Ekspert zauważa, że firmy, szpitale, oraz wszelkie poważne organizacje planują działania ze znacznym wyprzedzeniem. Przypomina, że Europa przoduje w świecie pod względem dni wolnych od pracy. W Europie zaś Polska znajduje się w ścisłej czołówce państw oferujących pracownikom najwięcej dni urlopu i świąt.

Teraz ustawą mają się zająć senatorowie, a jeśli ja poprą, to będzie czekała już tylko na podpis prezydenta.

O tym, co będzie czynne 12 listopada 2018, a co otwarte czytaj na kolejnych zdjęciach naszej galerii

Zobacz galerię