Wolne 12 listopada jest już przesądzone. Coraz więcej osób zadaje sobie zatem pytanie, jak 12 listopada sklepy będą pracować: czy będą otwarte czy zamknięte? W końcu 11 listopada jest niedziela niehandlowa, więc jeśli 12 listopada sklepy będą zamknięte, to oznacza to, że w sobotę trzeba będzie zrobić jeszcze większe zakupy.

Tego, czy sklepy będą czynne 12 listopada dowiedzieliśmy się oficjalnie, gdy prezydent podpisał ustawę o dniu wolnym od pracy 12 listopada. Zawiera ona poprawkę (wprowadzoną przez Senat), że w poniedziałek (12 listopada) ma obowiązywać zakaz handlu. Oznacza to, że zakupów wtedy nie zrobimy.

12 listopada: sklepy otwarte czy zamknięte?

Wolne 12 listopada wprowadziło sporo zamieszania.

Cel jest szczytny: umożliwienie Polakom dłuższego świętowania setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Nikt nie ma jednak wątpliwości, że wszystko odbywa się w zbyt dużym pośpiechu i podejmowanie takich decyzji z zaledwie kilkudniowym wyprzedzeniem przyniesie więcej szkód niż pożytku.
Czy 12 listopada sklepy będą otwarte czy zamknięte? To istotna dla wielu osób informacja, ponieważ już w niedzielę 11 listopada sklepy będą zamknięte. Jeśli więc będą zamknięte także 12 listopada, to oznaczać to będzie, że zakupów nie zrobimy aż dwa dni. Dodatkowo jeśli 12 listopada sklepy będą zamknięte z powodu ustawy, stwarza to także problemy dla przedsiębiorców, którzy wcześniej nie mogli przewidzieć takiego obrotu spraw.

Jakie sklepy otwarte 12 listopada?

Początkowo ustawa o dodatkowym świątecznym dniu zakładała, że 12 listopada sklepy będą otwarte. Spotkało się to jednak ze sprzeciwem Senatu, który naniósł poprawki, zgodnie z którymi 12 listopada sklepy mają być zamknięte tak jak w inne święta oraz w niedziele. Sejm uchwalił ustawę wraz z poprawkami Senatu, a w dalszym procesie legislacyjnym nie nastąpiły w tej kwestii zmiany, zatem 12 listopada sklepy będą zamknięte. Sieci handlowe wcześniej przyznawały, że nie wiedzą, czy 12 listopada ich sklepy będą otwarte. Kierownicy sklepów przygotowani byli na różne ewentualności, natomiast trudno było podejmować jakiekolwiek decyzje, kiedy ustawa nie została jeszcze podpisana przez prezydenta. Wyłamało się tylko Tesco, które ogłosiło, że zamyka swoje sklepy 12 listopada, a pracownikom daje wolne, zaś teraz, gdy prezydent podpisał ustawę, wszystko jest już jasne: 12 listopada sklepy będą zamknięte.
Większe zakupy musimy zrobić w sobotę. 12 listopada sklepy mogą być otwarte, ale tylko te, w których za kasą stanie właściciel. Tak jak w dni świąteczne, 12 listopada sklepy na stacjach benzynowych również będą otwarte. Nie zrobimy natomiast zakupów w dyskontach czy supermarketach.

Ekspresowe zmiany w ustawie o wolnym poniedziałku 12 listopada

Źródło: Agencja Informacyjna Polska Press / x-news