120. rocznica urodzin Józefa Czechowicza. „Jego poezja jest wiecznie żywa” [ZDJĘCIA, WIDEO]

Adrianna Romanek
Adrianna Romanek
Małgorzata Genca
Małgorzata Genca
W 1903 roku na świat przyszedł Józef Czechowicz. W okrągłą 120. rocznicę urodzin autora „Poematu o mieście Lublinie” spotkaliśmy się pod pomnikiem poety, by uczcić jego pamięć.

120. rocznica urodzin Józefa Czechowicza

Dokładnie 120 lat temu, w 1903 roku na świat przyszedł Józef Czechowicz. Niezwykły poeta awangardy XX-lecia międzywojennego, społecznik, lublinianin oraz współzałożyciel i redaktor naczelny Kuriera Lubelskiego. W środę (15 marca) spotkaliśmy się pod pomnikiem poety przy budynku Poczty Głównej, czyli w miejscu jego śmierci podczas bombardowania Lublina we wrześniu 1939 r.

- Jest mi szczególnie miło upamiętnić postać najwybitniejszego poety związanego z Lublinem. Dzięki takim dniom mamy świadomość tego, że poezja Czechowicza jest wiecznie żywa i trwale wpisała się w kulturę naszego miasta. Twórczość poety cały czas wybrzmiewa w tym ważnym i symbolicznym miejscu, gdzie w pierwszych dniach wojny Józef Czechowicz zginął. To także miejsce położone nieopodal redakcji Kuriera Lubelskiego, w której pracował oraz tuż obok miejsc jego codziennych wędrówek, które zostały opisane w „Poemacie o mieście Lublinie” - mówi prof. Aleksander Wójtowicz, dyrektor Muzeum Literackiego im. Józefa Czechowicza.

Józef Czechowicz redaktorem naczelnym Kuriera Lubelskiego

Poeta zadebiutował w 1923 r. na łamach lubelskiego „Reflektora” prozą pt. „Opowieść o papierowej koronie”. W swojej twórczości zajmował się jednak głównie poezją. Był także dziennikarzem związanym m.in. z Polskim Radiem i Kurierem Lubelskim. Józef Czechowicz prowadził tytuł do 11 maja 1932 roku.

- Czechowicz to niewątpliwie wielka postać, jeżeli chodzi o literaturę Lublina. To także ważna osobowość dla nas, dziennikarzy, którzy pracują w redakcji Kuriera Lubelskiego. Czechowicz w 1932 roku był redaktorem naczelnym naszej gazety i wskrzesił tytuł, który w tamtych czasach miał już za sobą kilka wzlotów i upadków. Dziś całą redakcją uczciliśmy jego pamięć, którą stale staramy się pielęgnować. W naszym tytule kultura zawsze zajmuje szczególne miejsce - podkreślał Wojciech Pokora, redaktor naczelny „Kuriera Lubelskiego”.

W uroczystościach pod pomnikiem poety udział wzięli także uczniowie Szkoły Podstawowej nr 19 im. Józefa Czechowicza. Młodzież wyrecytowała „Poemat o mieście Lublinie”. Kwiaty oraz znicze złożyli dziennikarze Kuriera Lubelskiego, a także przedstawiciele Muzeum Narodowego, lubelskich urzędów, Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN oraz Związku Literatów Polskich.

Dodatkowo już od ponad 20 lat Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN w dniu urodzin poety organizuje „Czytanie Czechowicza”. W tym roku wszyscy zainteresowani spotkali się o godz. 17:00, by wspólnie posłuchać poematu czytanego przez zaproszonych gości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie