Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

120. rocznica urodzin Józefa Czechowicza. „Jego poezja jest wiecznie żywa” [ZDJĘCIA, WIDEO]

Adrianna Romanek
Adrianna Romanek
Małgorzata Genca
Małgorzata Genca
Wideo
od 16 lat
W 1903 roku na świat przyszedł Józef Czechowicz. W okrągłą 120. rocznicę urodzin autora „Poematu o mieście Lublinie” spotkaliśmy się pod pomnikiem poety, by uczcić jego pamięć.

120. rocznica urodzin Józefa Czechowicza

Dokładnie 120 lat temu, w 1903 roku na świat przyszedł Józef Czechowicz. Niezwykły poeta awangardy XX-lecia międzywojennego, społecznik, lublinianin oraz współzałożyciel i redaktor naczelny Kuriera Lubelskiego. W środę (15 marca) spotkaliśmy się pod pomnikiem poety przy budynku Poczty Głównej, czyli w miejscu jego śmierci podczas bombardowania Lublina we wrześniu 1939 r.

- Jest mi szczególnie miło upamiętnić postać najwybitniejszego poety związanego z Lublinem. Dzięki takim dniom mamy świadomość tego, że poezja Czechowicza jest wiecznie żywa i trwale wpisała się w kulturę naszego miasta. Twórczość poety cały czas wybrzmiewa w tym ważnym i symbolicznym miejscu, gdzie w pierwszych dniach wojny Józef Czechowicz zginął. To także miejsce położone nieopodal redakcji Kuriera Lubelskiego, w której pracował oraz tuż obok miejsc jego codziennych wędrówek, które zostały opisane w „Poemacie o mieście Lublinie” - mówi prof. Aleksander Wójtowicz, dyrektor Muzeum Literackiego im. Józefa Czechowicza.

Józef Czechowicz redaktorem naczelnym Kuriera Lubelskiego

Poeta zadebiutował w 1923 r. na łamach lubelskiego „Reflektora” prozą pt. „Opowieść o papierowej koronie”. W swojej twórczości zajmował się jednak głównie poezją. Był także dziennikarzem związanym m.in. z Polskim Radiem i Kurierem Lubelskim. Józef Czechowicz prowadził tytuł do 11 maja 1932 roku.

- Czechowicz to niewątpliwie wielka postać, jeżeli chodzi o literaturę Lublina. To także ważna osobowość dla nas, dziennikarzy, którzy pracują w redakcji Kuriera Lubelskiego. Czechowicz w 1932 roku był redaktorem naczelnym naszej gazety i wskrzesił tytuł, który w tamtych czasach miał już za sobą kilka wzlotów i upadków. Dziś całą redakcją uczciliśmy jego pamięć, którą stale staramy się pielęgnować. W naszym tytule kultura zawsze zajmuje szczególne miejsce - podkreślał Wojciech Pokora, redaktor naczelny „Kuriera Lubelskiego”.

W uroczystościach pod pomnikiem poety udział wzięli także uczniowie Szkoły Podstawowej nr 19 im. Józefa Czechowicza. Młodzież wyrecytowała „Poemat o mieście Lublinie”. Kwiaty oraz znicze złożyli dziennikarze Kuriera Lubelskiego, a także przedstawiciele Muzeum Narodowego, lubelskich urzędów, Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN oraz Związku Literatów Polskich.

Dodatkowo już od ponad 20 lat Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN w dniu urodzin poety organizuje „Czytanie Czechowicza”. W tym roku wszyscy zainteresowani spotkali się o godz. 17:00, by wspólnie posłuchać poematu czytanego przez zaproszonych gości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski