Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

12-piętrowy akademik wyrośnie przy Olimpie. Nowa inwestycja przy al. Spółdzielczości Pracy. Wiemy, kiedy ruszy budowa

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Liczba pokoi – 378, liczba kondygnacji nad ziemią – 13, czas budowy – 24 miesiące. Przy al. Spółdzielczości Pracy, na terenie Galerii Handlowej Olimp w miejscu dawnego biurowca stanie akademik. Budowa ruszy na początku marca.

Zeus Apartments – taką roboczą jeszcze nazwę nosi dom akademicki, który stanie przy al. Spółdzielczości Pracy. Pojawi się w miejscu rozebranego kilka miesięcy temu biurowca Transhurtu, tuż obok restauracji McDonald’s.

- Mamy już pozwolenie na budowę. Roboty związane z wykonaniem fundamentów ruszą na początku marca. Do tej pory aura nie sprzyjała rozpoczynaniu tego typu prac – tłumaczy Grzegorz Dębiec, prezes Transhurtu, który jest właścicielem Galerii Olimp.

Pod ziemią będą mieściły się dwie kondygnacje. To miejsce na parkingi dla mieszkańców akademika. Łącznie zmieści się tutaj 146 aut.

Kolejnych 13 kondygnacji powstanie nad ziemią. Budynek będzie takiej samej wysokości jak np. biurowiec na terenie dawnej zajezdni trolejbusowej przy al. Kraśnickiej. – Nanoszone są jeszcze ostatnie zmiany w projekcie wykonawczym. To etap dopieszczania rozwiązań, które zostaną zastosowane w budynku – mówi Dębiec.

Nie wiadomo jeszcze kto wykona roboty budowlane. Transhurt nie zdradza też jaki może być koszt powstania obiektu. – Inwestycja potrwa 24 miesiące. Zostanie zakończona w pierwszym kwartale 2023 roku – zapowiada Dębiec.

Powstanie 378 apartamentów. Będą miały od 20 do 49 metrów kwadratowych powierzchni. Ruszyła już ich sprzedaż.

– Nie jest to typowy akademik. Przy czym osoby, które staną się właścicielami będą oferowały je na wynajem na okres krótkoterminowy, z myślą o studentach - dodaje Dębiec.

Na lubelskich uczelniach kształci się obecnie 60 315 studentów, 6707 pochodzi z zagranicy. W ciągu ostatnich 10 lat liczba cudzoziemców kształcących się w Lublinie wzrosła prawie czterokrotnie. Wskaźnik „umiędzynarodowienia” lubelskich uczelni wynosi obecnie 11, 12 procent. - To oznacza, że co dziesiąty student na lubelskiej uczelni nie pochodzi z Polski - wskazuje Mariusz Sagan, dyrektor Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości UM Lublin.

Pokoje - apartamenty będą wykończone „pod klucz”.

– Z białym montażem, podłogami. Nie będzie mebli, ale o ich dostawie rozmawiamy z producentami m.in. Ikeą, Black Red White – informuje Dębiec.

Aby doszło do inwestycji niezbędna była zmiana planu zagospodarowania przestrzennego terenu przy al. Spółdzielczości Pracy. Olimp starał się o nią przez kilka lat. Ostatecznie we wrześniu 2019 roku radni miejscy powiedzieli „tak” m.in. podwyższeniu maksymalnej wysokości zabudowy. Poprzednie rozstrzygnięcia planistów dopuszczały obiekt o wysokości do 20 metrów. Po decyzjach radnych zwiększyła się ona dwa razy i teraz wynosi 40 m.

Galeria Olimp ma blisko 110 tys. mkw. i pozostaje największym centrum handlowym Lublina. Na drugim miejscu jest Atrium Felicity, na trzecim - IKEA Skende Shopping.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski