18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

130 lat lubelskiego gazownictwa - art. sponsorowany

Redakcja
Lubelskie gazownictwo od początku swojego istnienia było symbolem nowoczesności i postępu cywilizacyjnego. Mimo wielu przekształceń organizacyjnych zachodzących w branży, dwie niezależne firmy działające dzisiaj w Lublinie mające wspólne korzenie tj. Gazownia Lubelska i Zakład Gazowniczy zatrudniają w dalszym ciągu wysokiej klasy specjalistów o dużym poczuciu odpowiedzialności i kulturze pracy. Fachowość pracowników tych firm od dziesiątków lat doceniają klienci i partnerzy biznesowi.

Eksperci od gazu ziemnego działając ze szczególną dbałością o swojego Klienta, a także w trosce o środowisko naturalne, angażują się również w różnego rodzaju działania prospołeczne i kulturalne w regionie. W tym roku Zakład Gazowniczy w Lublinie będący Oddziałem Karpackiej Spółki Gazownictwa sp. z o.o. w Tarnowie oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA, Karpacki Oddział Obrotu Gazem w Tarnowie Gazownia Lubelska, obchodzą wspólny jubileusz 130-lecia narodzin przemysłu gazowniczego na ziemi lubelskiej.

Tak zaczęła się historia z lubelskim gazem...

Lata osiemdziesiąte XIX wieku. Powstaniec styczniowy, inżynier Anastazy Lubomił Suligowski zdobył pozwolenie od władz carskich na zaprojektowanie i zbudowanie gazowni w Lublinie. Był to ewenement, gdyż zaborcy skutecznie utrudniali polskim przemysłowcom wszelki rozwój i niezależną działalność. Mimo trudności organizacyjnych i finansowych inżynier Suligowski w 1879r. rozpoczął budowę zakładu gazowego, a 9 czerwca 1881r. dopiął swego i doprowadził do utworzenia spółki komandytowej pod nazwą "Towarzystwo Oświetlenia Gazem. A.L.Suligowski i Spółka, której został dyrektorem.

Początkowo gaz miejski używany był tylko do oświetlenia ulic, sklepów i domów prywatnych oraz przygotowywania posiłków. W listopadzie 1882r. w Lublinie było już 250 latarń gazowych (w tym 234 uliczne i 16 w budynku Magistratu) oraz 17 latarń naftowych [J. Kuciński, 125lat Gazowni Lubelskie j1881-2006", t.I str.71]. Stopniowo udoskonalano technologię produkcji gazu, koksu i smoły. W 1922 roku prywatna firma A.L. Suligowski i Spółka przekazała Zakład Gazowy pod zarząd Miasta Lublina. Wielokrotnie potem gazownia była rozbudowywana i modernizowana. W latach 30-tych XX wieku trudne w obsłudze piece z retortami poziomymi zastąpiły nowocześniejsze piece pionowo komorowe.

W 1967 roku doprowadzono do Lublina gaz ziemny wysokometanowy i tak rozpoczął się kolejny ważny okres w historii gazownictwa w mieście i regionie. Rozpoczęcie stosowania tego gazu spowodowało stopniowe ograniczanie, aż do zaprzestania produkcji, gazu miejskiego ze zgazowania węgla kamiennego i wyłączenia w 1970r. Gazowni Miejskiej. Rozpoczęto systematyczną gazyfikację terenów przyległych i innych miast w regionie lubelskim. Warto nadmienić, że lubelska Gazownia była w tej części kraju pionierem we wprowadzeniu technologii związanej z wykorzystaniem gazu ziemnego.

W 1999 roku wybudowano nowoczesną siedzibę Zakładu Gazowniczego przy ul. Diamentowej. Wówczas firma obsługiwała już 170 tys. odbiorców, a sieć gazowa w postaci gazociągów stalowych i polietylenowych ciągnęła się przez prawie 4,5 tys. kilometrów.

Od czterech lat, w wyniku rozdzielenia działalności dystrybucyjnej i handlowej, Zakład Gazowniczy w Lublinie jako Oddział Karpackiej Spółki Gazownictwa sp. z o.o. w Tarnowie prowadzi działalność dystrybucyjną, natomiast Gazownia Lubelska funkcjonująca w ramach Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa S.A. w Warszawie, prowadzi kompleksową obsługę klientów w zakresie sprzedaży gazu. Dzisiaj dystrybucja i sprzedaż gazu ziemnego na terenie miasta Lublina oraz obszarów dawnego województwa lubelskiego i chełmskiego prowadzona jest przez dwie niezależne firmy jednak posiadające wspólne korzenie i działające w ramach jednej Grupy Kapitałowej PGNiG SA
Oddział Zakład Gazowniczy w Lublinie zajmuje się dystrybucją gazu ziemnego i eksploatacją sieci gazowej niskiego, średniego i wysokiego ciśnienia o łącznej długości 6,7 tys. km. Obsługuje 211 stacji gazowych I i II stopnia oraz ponad 86 tys. przyłączy Co najważniejsze dostawa gazu ziemnego oferowana przez lubelski Zakład Gazowniczy jest bezpieczna i niezawodna. Wystarczy dodać, że całkowity przesył gazu ziemnego w ciągu roku wynosi ponad 220 mln m3. Wysoko wykwalifikowana kadra techniczna prowadzi prace przyłączeniowe i eksploatacyjne na sieciach gazowych, opierając się o najnowsze technologie, zapewniające bezpieczeństwo i ochronę środowiska. Lubelski Oddział Karpackiej Spółki Gazownictwa w Tarnowie zatrudnia 443 pracowników. Spółka z siedzibą w Tarnowie zatrudnia ponad 3300 pracowników i obejmuje swym działaniem 4 województwa Polski południowo-wschodniej tj. województwo małopolskie, podkarpackie, świętokrzyskie i lubelskie.

Najważniejszymi, przełomowymi inicjatywami podjętymi przez KSG na terenie Lubelszczyzny w bieżącym, jubileuszowym roku było podpisanie 1 lipca umowy na dofinansowanie ze środków UE projektu "Gazyfikacja rejonu Włodawy" oraz podpisanie 8 listopada umowy współpracy z władzami Bychawy dotyczącej gazyfikacji tego miasta. Projekty te, których zakończenie planowane jest na 2015r. pozwolą na doprowadzenie gazu ziemnego do dwóch ostatnich miast na Lubelszczyźnie nie posiadających do tej pory możliwości korzystania z gazu ziemnego. Gazyfikacja rejonu Włodawy zakłada budowę gazociągu wysokiego ciśnienia z rejonu m. Chełma, co pozwoli jednocześnie na gazyfikację kilkunastu miejscowości położonych na jego trasie w gminach Ruda Huta, Wola Uhruska, Hańsk i Włodawa. Planowany koszt inwestycji wyniesie ok. 80 mln zł, z czego dofinansowanie z UE to 27 mln. Natomiast doprowadzenie gazu do miasta i gminy Bychawa będzie ukoronowaniem ponad dwudziestoletnich starań władz samorządowych i lubelskich gazowników związanych z gazyfikacją tego rejonu województwa. Karpacka Spółka Gazownictwa jest zdobywcą certyfikatu "Perły Polskiej Gospodarki", który potwierdza przynależność Spółki do elitarnego grona największych i najskuteczniejszych polskich firm.

Gazownia Lubelska to jedna z ośmiu gazowni działających w ramach Karpackiego Oddziału Obrotu Gazem w Tarnowie będącego jednostką organizacyjną Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa S.A. w Warszawie. Zatrudnia 114 osób i zajmuje się obsługą ponad 200 tys. indywidualnych i biznesowych odbiorców gazu ziemnego, w 18 miastach i 526 wsiach dawnego województwa lubelskiego i chełmskiego. Na obszarze swojego działania posiada siedem Biur Obsługi Klienta, gdzie na Klientów czeka fachowa kadra i szybkie załatwienie formalności związanych z dostarczaniem i sprzedażą gazu ziemnego.

Warto przypomnieć, że Grupa Kapitałowa PGNiG jest jednym z największych i najstarszych przedsiębiorstw w Polsce. Historia jej sięga początków światowego przemysłu naftowego. Pod nazwą PGNiG spółka działa od 1982 roku, a w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych przekształciła się w spółkę akcyjną, w której skład wchodzą spółki zatrudniające ok. 30 tys. osób w kraju i różnych zakątkach świata: Algierii, Belgii, Danii, Egipcie, Libii, Norwegii, Pakistanie, Rosji, Białorusi oraz na Ukrainie. Grupa prowadzi działalność związaną z poszukiwaniem oraz eksploatacją złóż gazu ziemnego i ropy naftowej, a także z importem, magazynowaniem, obrotem i dystrybucją paliw gazowych i płynnych.

W 2007 roku PGNiG SA oddzieliła w swoich strukturach organizacyjnych dystrybucję gazu od jego sprzedaży. Oddziały Obrotu Gazem zajmujące się sprzedażą "błękitnego paliwa" znajdują się w regionach: Dolnośląskim, Karpackim, Wielkopolskim, Pomorskim, Górnośląskim i Mazowieckim. Karpacki Oddział Obrotu Gazem, w ramach którego funkcjonuje Gazownia Lubelska działa na terenie czterech województw Polski południowo-wschodniej: małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i lubelskiego i jej teren działania pokrywa się z obszarem na którym działa również Operator Sieci Dystrybucyjnej czyli Karpacka Spółka Gazownictwa sp. z o.o w Tarnowie. Warto również wspomnieć, że Karpacki Oddział Obrotu Gazem posiada najmocniej rozwiniętą w Polsce sieć stacji tankowania sprężonego gazu ziemnego CNG, alternatywnego paliwa służącego do napędu samochodów.

Zakład Gazowniczy i Gazownia Lubelska mecenasami kultury

Nie tylko rzetelna praca i wysoka jakość usług jest domeną obu firm ale także wspieranie inicjatyw służących polskiej nauce i kulturze, poparcie dla lubelskiego sportu oraz działania służące ochronie i zachowaniu dziedzictwa narodowego dla przyszłych pokoleń.

Zakład Gazowniczy w Lublinie wspiera różnego rodzaju działania społeczne takie jak lubelskie dożynki wojewódzkie, angażuje się w działania charytatywne, wspierając miejscowe hospicjum i różnego rodzaju fundacje. Od kilkunastu lat angażuje się w akcję "Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę". Patronuje również kulturze wspomagając finansowo Muzeum Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów w Kazimierzu Dolnym i Muzeum na Zamku Lubelskim. Na pomoc mogą liczyć również młodzi sportowcy i kluby sportowe, w tym Koszykarski Klub Sportowy Novum Lublin. Zakład wspiera też organizację Akademickich Mistrzostw Województwa Lubelskiego. Karpacka Spółka Gazownictwa realizuje na terenie swojego działania projekty edukacyjne dla dzieci i młodzieży, które uświadamiają zagrożenia wynikające z niewłaściwego korzystania z urządzeń gazowych.

Gazownia Lubelska natomiast wspiera Ogólnopolski Program Poprawy Bezpieczeństwa pod nazwą "Bezpiecznie - chce się żyć" i akcję "Moto Serce" - zbiórka krwi dla dzieci. Każdego roku włącza się finansowo w organizowanie finału akcji "Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę". Działania kulturalne jakie podejmuje to sponsorowanie cyklu koncertów "Artyści Estrady" w Filharmonii Lubelskiej i premierowych spektakli w Teatrze Muzycznym i Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Gazownia otacza również opieką wybitnie uzdolnioną muzycznie młodzież w ramach organizowanego festiwalu "Solo życia", jest również sponsorem konkursu "Diamenty Lublina". Od trzech lat uczestniczy w projekcie popularyzującym naukę i edukację na Lubelskim Festiwalu Nauki organizowanym przez uczelnie wyższe, współpracuje też z Komendą Wojewódzką Policji przeprowadzając w szkołach podstawowych akcje edukacyjne dotyczące miedzy innymi ogólnych zasad bezpiecznego korzystania z gazu ziemnego. Od wielu lat Gazownia Lubelska jest sponsorem Gali Mistrzów Sportu oraz Plebiscytu na Najlepszego i Najpopularniejszego Sportowca Województwa Lubelskiego. Należy również podkreślić, że w tym roku po raz kolejny Spółka PGNiG sponsorowała Międzynarodowy Festiwal "Konfrontacje Teatralne" odbywający się w corocznie w Lublinie.

***
Obchody Jubileuszowe odbędą się 9 grudnia 2011 i będą połączone ze Świętem Barbary patronki Górników. Uroczystości rozpocznie Msza święta o godz. 12 w Archikatedrze Lubelskiej. Następnie w godz. 13-13.30 pochód gazowników z pocztami sztandarowymi przejdzie ulicami: Krakowskie Przedmieście, Lipowa i Skłodowskiej do Filharmonii Lubelskiej, gdzie odbędzie się część oficjalna połączona z wręczeniem odznaczeń państwowych i stopni górniczych zasłużonym pracownikom.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski