15 medali lubelskich pływaków podczas mistrzostw Polski juniorów

Gabriela Bernat (Skarpa Lublin), która zdobyła złoty medal na 200 m grzbietem oraz dwa srebrne na 50 i 100 m, tym tym samym stylem, razem ze swoim trenerem Andrzejem Świtkowskim archiwum klubu
Zawodnicy i zawodniczki z klubów województwa lubelskiego wywalczyli 15. medali (2 złote, 10 srebrnych i 3 brązowe) podczas mistrzostw Polski juniorów w trzech kategoriach wiekowych. Krajowe czempionaty w dniach 18-20 lipca odbywały się w trzech miastach: Gliwicach (15 lat), Gorzowie Wielkopolskim (16 lat) i Drzonkowie (17-18 lat).

W kategorii 15 latków w Gliwicach najlepiej wypadła zawodniczka Skarpy Lublin Gabriela Bernat, która zdobyła złoty medal na 200 m grzbietem oraz dwa srebrne na 50 i 100 m, tym tym samym stylem. Dwa srebrne krążki przypadły Julii Adamczyk z MTP Lublinianka, która została wicemistrzynią Polski na dystansach 200 i 400 m stylem zmiennym. Srebro przypadło także koleżance klubowej Gabrieli Bernat - Wiktorii Czarneckiej w wyścigu na 50 m motylkiem. Tuż za podium na 200 m stylem klasycznym uplasowała się ponadto kolejna zawodniczka MTP Lublinianka - Wiktoria Samuła, przegrywając brąz o zaledwie 0,1 s.

Na gorzowskiej pływalni w rywalizacji 16-latków najlepiej wypadł zaś Dominik Niedziałek ze Skarpy Lublin, zdobywając dwa srebrne krążki, na dystansach 100 i 200 m stylem grzbietowym. Trzykrotnie na najniższym stopniu podium stawała natomiast Joanna Wojciechowska lubelskiego Orlika, zajmując trzecie lokaty na dystansach 100, 200 i 400 m stylem dowolnym.

W mistrzostwach w kategorii 17-18 lat, rozgrywanych w Drzonkowie w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży - Dolny Śląsk 2014 trzy medale zdobyła Jowita Sieńczyk z Żaka Biała Podlaska, która triumfowała na 200 m zmiennym oraz była druga na dystansach 50 m motylkiem i 400 m zmiennym. Wicemistrzynią kraju na 200 m motylkiem została ponadto Karolina Zygo z Olimpii Lublin.

Warto podkreślić, że aż 12 z 15 medali zdobyli zawodnicy z Lublina. To istotna informacja w kontekście wizyty w ubiegłym tygodni prezesa Polskiego Związku Pływackiego Andrzeja Kowalskiego i jego rozmów z prezydentem Lublina Krzysztofem Żukiem na temat powołania w naszym mieście Szkoły Mistrzostwa Sportowego.