Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

15 Pułk Ułanów Poznańskich miałby dziś 102 lata. Oto historia jednostki, z której Poznań jest dumny!

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Oddział w barwach 15 PUP budzi w Poznaniu sympatię i zainteresowanie
Oddział w barwach 15 PUP budzi w Poznaniu sympatię i zainteresowanie Robert Wozniak
W dzień święta Wojska Polskiego warto przypomnieć jednostkę kawalerii, z której Poznań jest dumny. Zwłaszcza, że minęła właśnie rocznica jej utworzenia.

Słynny poznański pułk nosił nazwę 15 Pułku Ułanów Poznańskich od 5 sierpnia 1920 roku, gdy nadano ją na wniosek prezydenta Poznania Jarogniewa Drwęskiego – wcześniej był 1 Pułkiem Ułanów Wielkopolskich, a po zjednoczeniu wielkopolskiej armii z Wojskiem Polskim – 15 Pułkiem Ułanów Wielkopolskich.

Jego historia sięga początków Powstania Wielkopolskiego, bowiem 28 grudnia 1918 roku, powstańcy rekrutujący się z kawalerii pruskiej, dowodzeni przez ppor. Kazimierza Ciążyńskiego zajęli koszary 1. Pułku Strzelców Konnych, a podkomendni Michała Plewkiewicza – koszary taborów. Mając już będącą w bardzo dobrym stanie bazę, kawalerzyści sformowali oddział Konnych Strzelców Straży Miasta Poznania, który stał się zalążkiem pułku nazwanego od 29 stycznia 1919 roku – 1. Pułkiem Ułanów Wielkopolskich. W połowie marca pułk liczył ponad tysiąc żołnierzy. Już 6 stycznia ułani wzięli udział w zdobyciu bazy lotniczej Ławica, a później - w bitwie pod Szubinem.

Od 1 sierpnia 1919 roku poznańskich ułanów skierowano na wschód, na front litewsko - białoruski, gdzie po walkach z bolszewikami m.in. nad Berezyną i na Polesiu otrzymali nietypowy - bo od nieprzyjaciela - dowód uznania - nieformalną nazwę rogatych czerwonych czortów - w nawiązaniu do nadzwyczajnej bojowej skuteczności i wielkopolskich rogatywek z czerwonym otokiem. Pod dowództwem ppłk. Władysława Andersa wzięli udział w maju 1920 w zatrzymaniu sowieckiej ofensywy, później osłaniając odwrót wojsk polskich, a 16 sierpnia wygrali bitwę pod Maciejowicami. W kwietniu 1921 r. marszałek Józef Piłsudski dekorował w Poznaniu sztandar Pułku Krzyżem Srebrnym Orderu Wojskowego Virtuti Militari.

- Szlak bojowy we wrześniu 1939 r. Pułk rozpoczął z rejonu Zaniemyśla w Wielkopolsce - czytamy na stronie poświęconej dziejom Pułku, 15pu.pl. - Wraz z całą Wielkopolską Brygadą Kawalerii cofał się w kierunku na Warszawę, biorąc udział w największej bitwie kampanii wrześniowej – Bitwie nad Bzurą, w której stracił swojego dowódcę, ppłka Tadeusza Mikke. Pod dowództwem mjra Kazimierza Chłapowskiego ułani przedarł się do Warszawy, biorąc udział w jej obronie. Pułk złożył broń dopiero wraz z kapitulacją stolicy dnia 28 września 1939 r. Na podstawie układu Sikorski-Majski, w ramach tworzącej się na terenie Związku Sowieckiego Armii Polskiej, dnia 17 kwietnia 1942 r. w Uzbekistanie powstał batalion „S” pod dowództwem oficera 15. Pułku Ułanów, rtm. Zbigniewa Kiedacza, stanowiący zalążek odtwarzającego się Pułku.

Po dalszych przekształceniach Pułk, w ramach 5. Kresowej Dywizji Piechoty, przez Irak, Liban, Palestynę i Egipt został przerzucony na południe Włoch. Rozpoczął swój szlak w kierunku na Rzym, biorąc m.in. udział w ciężkich walkach o Monte Casino i dalej o Ankonę i Bolonię. Podczas walk na linii Gotów, 23 października 1944 r., zginął kolejny wojenny dowódca Pułku, ppłk Zbigniew Kiedacz. Po zakończeniu walk na froncie włoskim, Pułk został ponownie przerzucony do Egiptu, a następnie do Włoch, by ostatecznie zostać rozlokowanym w Wielkiej Brytanii, w obozie Browning Camp koło Horsham, niedaleko Londynu. Tam też został rozformowany w 1947 r.

Dziś tradycje Pułku podtrzymuje 15 Wielkopolska Brygada Kawalerii Pancernej i 15. Batalion Ułanów Poznańskich im. gen. broni Władysława Andersa. Ponadto w 1991 r. zarejestrowano w Polsce Towarzystwo byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich, którego celem jest pielęgnowanie tradycji i historii Ułanów Poznańskich.

Zobacz zdjęcia poznańskich ułanów:

Oddział w barwach 15 PUP budzi w Poznaniu sympatię i zainteresowanie

15 Pułk Ułanów Poznańskich miałby dziś 102 lata. Oto histori...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 15 Pułk Ułanów Poznańskich miałby dziś 102 lata. Oto historia jednostki, z której Poznań jest dumny! - Głos Wielkopolski

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski