Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

150 chętnych zbadało wzrok za pomocą sztucznej inteligencji. U co trzeciego wykryto choroby oczu

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
materiały nadesłane
Pionierskie badania z zastosowaniem telemedycyny okazały się sukcesem. W ciągu trzech dni przyszło zbadać swój wzrok około 150 osób. U 30 proc. z nich sztuczna inteligencja wykryła schorzenia plamki żółtej.

Badania odbywały się po mszy świętej, w urzędzie gminy oraz w ośrodku zdrowia. Pilotaż badań z wykorzystaniem telemedycyny odbył się w ciągu trzech dni w podlubelskich miejscowościach: w Jakubowicach Konińskich, Konopnicy oraz Niemcach. Przyszło łącznie 150 osób, z czego ponad 60 po mszach świętych w Jakubowicach Konińskich.

- Zainteresowanie było bardzo duże. Cieszymy się ogromnie, że nasz pionierski projekt okazał się takim sukcesem. Każdy chętny pacjent miał wykonane badanie dna oka. Polega to na zrobieniu błyskawicznego zdjęcia przez specjalną kamerę. Badanie trwa 30 sekund, a wynik pacjent otrzymuje od ręki. Zdjęcie analizowane jest przez sztuczną inteligencję, czyli specjalne programy komputerowe, które wykrywają cechy charakterystyczne chorób wzroku - przypomina prof. Robert Rejdak, szef kliniki okulistyki w SPSK1 w Lublinie.

Jakie są wyniki tego pionierskiego badania przesiewowego? - U 30 proc. badanych wykryto choroby wzroku, których te osoby były nieświadome. W większości są to schorzenia plamki żółtej, które nieleczone mogą prowadzić nawet do ślepoty - dodaje prof. Rejdak.
Z tą wiedzą pacjenci mogą się wybrać do okulistów, aby podjąć odpowiednie leczenie.

- Nasze badania z wykorzystaniem narzędzi telemedycyny nie mają na celu zastąpić lekarzy. Telemedycyna ma odgrywać tylko rolę asystenta - tłumaczy szef kliniki okulistyki SPSK1.

I pytamy go, jak będzie wyglądała przyszłość tego projektu z udziałem sztucznej inteligencji. - Drugi etap polega na wprowadzeniu sprzętu najnowszej generacji. Przyleci on do nas z Ameryki na początku przyszłego roku. Wtedy będziemy kontynuować te badania w podlubelskich miejscowościach, ale już bez udziału lekarzy, za to z technikami, którzy będą obsługiwać urządzenie - mówi okulista.

Następny etap polega na rozszerzeniu badań o inne polskie ośrodki, np. w Warszawie, Białymstoku i Toruniu. Dodajmy, że projekt jest wspólnym przedsięwzięciem Kliniki Okulistyki Ogólnej SPSK1 w Lublinie i prof. Marco Zarbina z New Jersey Medical School, który specjalizuje się w leczeniu chorób siatkówki i jest współtwórcą systemów telemedycznych w USA. Projekt naukowo - badawczy realizowany jest w ramach grantu Fundacji Fulbrighta.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski