Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

16 dni spokoju. Akcja przeciwko przemocy w rodzinie. Z jakiej pomocy można skorzystać?

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
Dyżury prawników, psychologów, warsztaty, porady. W Lublinie ruszył akcja „16 dni akcji przeciw przemocy ze względu na płeć”. Potrwa do 10 grudnia.

– Przeciwdziałanie przemocy wymaga skoordynowanych działań wielu instytucji i specjalistów różnych dziedzin. Polega nie tylko na bezpośredniej pomocy osobom, które stają się jej ofiarami, ale obejmuje także działania profilaktyczne i prawne – podkreśla Monika Lipińska, z-ca prezydenta Lublina.

Kampanii „16 dni akcji przeciw przemocy ze względu na płeć” odbędzie się w dniach 25 listopada - 10 grudnia. - Termin nie jest przypadkowy – dzień 25 listopada obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet, a 10 grudnia to Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka – mówi Izolda Boguta z biura prasowego Lublina.

Centrum Interwencji Kryzysowej zaplanowało spotkania dla seniorów z udziałem psychologów i prawników.

- Uczestnicy, czyli podopieczni placówek, otrzymają informacje dotyczące możliwości interwencyjnego wsparcia psychologicznego, terapeutycznego i prawnego w sytuacji kryzysu w szczególności: żałoby, choroby własnej lub osób bliskich, przemocy, pokrzywdzenia przestępstwem, współuzależnienia. Natomiast propozycje tematów spotkania z prawnikiem to m.in. prawa konsumentów, rękojmia, prawa pacjenta, kwestie związane z dziedziczeniem, czy podstawy postępowania administracyjnego – wylicza Boguta.

CIK zorganizuje kurs samoobrony m.in. dla osób dotkniętych problemem przemocy. Zajęcia odbędą się w dniach: 28 i 30 listopada oraz 5 i 7 grudnia

W ramach kampanii pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie zapraszają na dyżury. Ich celem jest udzielenie wsparcia i porad osobom doświadczającym przemocy oraz świadkom przemocy w rodzinie. Spotkania odbędą się 28, 30 listopada oraz 2, 6, 9 grudnia, w godzinach 8 -10 przy ul. Głębokiej 11.

Pracownicy Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie przy ul. Chmielewskiego 9 zaplanowali w trakcie kampanii dyżury telefoniczne:

  • 28 listopada, godz. 16.30-18.30, pod numerem telefonu 510 378 940 – dyżur pracownika socjalnego
  • 30 listopada, godz. 10.00-12.00, pod numerem telefonu 510 378 960 – dyżur pedagoga
  • 6 grudnia, godz. 09.30-11.30, pod numerem telefonu 510 378 940 – dyżur pracownika socjalnego

W kampanię włączają się przedstawiciele Okręgowej Rady Adwokackiej. M.in. 30 listopada, w siedzibie sekcji ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie przy ul. Głębokiej 11 w godzinach 10 -14 przedstawiciel ORA będzie dyżurował udzielając wsparcia prawnego osobom potrzebującym.

Z danych policji wynika ze w 2021 roku na terenie powiatu grodzkiego w Lublinie sporządzono 562 formularzy Niebieska Karta-A. W wyniku przemocy domowej pokrzywdzonych było 623 osób (475 kobiet, 60 mężczyzn, 88 małoletnich).
567 było podejrzanych o to że są sprawcami przemocy w rodzinie wynosi 567 (68 kobiet, 495 mężczyzn, 4 nieletnich). Policjanci zatrzymali 340 osób, wobec których istniało podejrzenie, że stosują przemoc w rodzinie (316 mężczyzn i 23 kobiety).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski