Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

160 lat temu Polacy wystąpili przeciwko Moskalom. Kluczową rolę odegrała Lubelszczyzna

Michał Dybaczewski
Michał Dybaczewski
archiwum redakcji
„Idźmy, bijmy Moskali, Świat nas za to pochwali, Walczmy za swą krainę, Pędźmy licho za Dźwinę” – śpiewali w 1863 r., ci którzy 22 stycznia chwycili za broń i wystąpili przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Lubelszczyzna była szczególnie aktywnym rejonem w tej trwającej prawie dwa lata walce. Od tamtych wydarzeń mija właśnie 160 lat i z tej okazji na niedzielę zaplanowano uroczystości okolicznościowe.

Oficjalne obchody odbywają się pod auspicjami marszałka województwa lubelskiego Jarosława Stawiarskiego i prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka. O godz. 10 zapalone zostaną znicze w przy pomniku powstańców styczniowych (ul. Langiewicza) i grobowcu powstańców (cmentarz przy ul. Lipowej). O godz. 11 w Kościele Kapucynów sprawowana będzie msza w intencji powstańców styczniowych, a o godz. 12 na Pl. Litewskim odbędzie się uroczysty apel, a w jego ramach m. in. wystąpienie wojewody lubelskiego, apel pamięci, salwa honorowa i defilada.

Wybuch powstania styczniowego upamiętni również Muzeum Wsi Lubelskiej wraz z grupami rekonstrukcyjnymi. O godz. 10:30 na terenie skansenu powstańcy rozbiją obóz, w którym tak samo jak przed 160 laty będą odlewać kule, przygotowywać posiłki i kuć kosy. Finałem wydarzenia będzie inscenizacja potyczki z tamtego okresu.

Powstanie styczniowe upamiętnią również w podlubelskim Nasutowie. Zacznie się o godz. 12 mszą w kościele parafialnym, a po niej nastąpi przejazd na mogiłę powstańczą w Nowym Stawie.

- Leżą tam powstańcy z oddziału „Ćwieka” Cieszkowskiego. Ich personalia nie są znane. Prawdopodobnie są to osoby z okolicznych miejscowości, a ich nazwiska zostały utajnione, żeby na ich rodziny nie spadły wówczas represje ze strony Rosjan – mówi Andrzej Nowicki, prezes Towarzystwa Edukacji Patriotycznej im. gen. K. Ziemskiego.

Po apelu poległych i zapaleniu zniczy w Domu Nasutów na uczestników obchodów czekać będzie gorący poczęstunek.

Lubelszczyzna była aktywnym regionem w kraju podczas powstanie styczniowego. 8 sierpnia 1863 r. pod Żyrzynem doszło do największego zwycięstwa Polaków nad Moskalami. Przeciw 500 Rosjanom stanęło około 2000 partyzantów z kilku połączonych oddziałów. Bitwa była dobrze rozegrana taktycznie przez stronę polską i zakończyła się pogromem wojsk carskich. W efekcie, 181 Rosjan padło na polu bitwy, a kolejnych 282 dostało się do niewoli (w tym 132 rannych). Wojska carskie straciły dwa prowadzone działa, wszystkie furgony pocztowe i większość oficerów. Straty powstańców były nieporównywalnie mniejsze: 10 poległo, a około 50 zostało rannych. Ostatecznie jednak szala militarnych zwycięstw przechyliła się na stronę rosyjską i jesienią 1864 r. powstanie upadło. W jego wyniku zginęło 10 tys. powstańców, a 20 tys. zesłano na Sybir.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski