Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

18 kilometrów pamięci. XIX Marsz Szlakiem Legionów: trasa Lublin - Jastków

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Archiwum
Kilkadziesiąt osób może wziąć udział w XIX Marszu Szlakiem Legionów. Uczestnicy pochodu przejdą z Lublina na cmentarz wojenny w Jastkowie, gdzie spoczywają legioniści polegli w 1915 r. Trasa ma ok. 18 kilometrów.

- Bitwa pod Jastkowem, która rozegrała się na przełomie lipca i sierpnia 1915 r. to jedna z największych – jeśli nie największa – batalia na Lubelszczyźnie. To piękna karta w naszej historii; pamięć o niej trzeba kultywować i przekazywać kolejnym pokoleniom - podkreśla Tomasz Dyzma, prezes Związku Piłsudczyków.

We wtorek (3 sierpnia) odbędzie się XIX Marsz Szlakiem Legionów Józefa Piłsudskiego.

– Przez lata poprzedzaliśmy wyjście pielgrzymki z Lublina na Jasną Górę. W tym roku pielgrzymka wyrusza jednak dzień później - mówi Dyzma.

Uroczystości 106. rocznicy bitwy pod Jastkowem zaczną się w Lublinie. Uczestnicy spotkają się przy gmachu ratusza. Tu o godz. 8 złożą kwiaty przy tablicach poświęconych pamięci Legionistów Józefa Piłsudskiego oraz generałowi Gustawowi Orlicz – Dreszerowi.

Kolejnym „przystankiem” marszu będzie pl. Litewski. O godz. 8.30 złożone zostaną kwiaty przed pomnikiem J. Piłsudskiego oraz pomnikiem Grobu Nieznanego Żołnierza. – Z samym pomnikiem Grobem Nieznanego Żołnierza wiąże się historia nawiązująca do bitwy jastkowskiej. Został on odsłonięty w 1925 r., czyli w 10. rocznicę bitwy. I tu ciekawostka: z inicjatywą jego powstania wyszło Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, które było związane z obozem politycznym przeciwnym Piłsudskiemu, czyli z Narodową Demokracją – przypominał Dyzma.

O godz. 9 uczestnicy marszu ruszą w kierunku Jastkowa. Przejdą Krakowskim Przedmieściem, Al. Racławickimi, ul. Nałęczowską, ul. Sobótki, ul. Wądolną do Dąbrowicy, a stamtąd do Jastkowa. Trasa ma 18 kilometrów.

– Do Jastkowa dojdziemy ok. godz. 15 – przypuszcza Dyzma.

O godz. 16 na cmentarzu Legionistów w Jastkowie rozpocznie się msza święta. Znajdują się na nim groby 128 żołnierzy polskich poległych w bitwie z Rosjanami. Bitwa rozegrała się między 31 lipca a 3 sierpnia. Naprzeciw siebie stanęli Legioniści i Rosjanie (ci ostatni po przegranej batalii wycofali się w kierunku Krasienina).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski