Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

20 imprez na Święto Żołnierzy Wyklętych. Będą wykłady, koncerty, spotkania, quizy

Mjr Hieronim Dekutowski ps. "Zapora" ze swoimi żołnierzami
Mjr Hieronim Dekutowski ps. "Zapora" ze swoimi żołnierzami archiwum
Wykłady, koncerty i quizy to wydarzenia, które będą towarzyszyć obchodom Święta Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości potrwają przez 3 tygodnie. A już w poniedziałek razem z papierowym wydaniem Kuriera Lubelskiego otrzymają Państwo 8-stronicowy dodatek o Żołnierzach Wyklętych.

Łącznie obchodom Święta Żołnierzy Wyklętych będzie towarzyszyło ponad 20 imprez. Rozpoczną się już w poniedziałek, kiedy w sali konferencyjnej IPN odbędą się projekcje dwóch filmów: o „Zaporze” i „Ince”. Początek seansu o godz. 9, wstęp wolny.

We wtorek, 28 lutego, IPN zaprosił do siedziby Urzędu Wojewódzkiego lubelskich żołnierzy niepodległościowego podziemia. Z okazji ich święta, Narodowy Bank Polski przygotował pamiątkowe monety, a historycy z IPN wygłoszą wykład na temat lubelskiego ruchu oporu. Wśród słuchaczy będą obecni uczniowie lubelskich szkół, którzy tego dnia wezmą też udział w quizie z wiedzy historycznej.

- To nie będzie dzień żołnierzy, a wręcz cały tydzień. Cieszymy się, że szkoły angażują się w obchody. Popularność tego tematu jest tak duża, że uczniowie w zeszłym roku nie mieścili się w sali urzędu - mówił na konferencji Waldemar Podsiadły z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Także we wtorek IPN proponuje wszystkim chętnym udział w grze miejskiej - „Za służbę Bogu i Polsce”. Zbiórka o godz. 10 przed siedzibą instytutu przy ul. Szewskiej. Dzień zakończy koncert w wykonaniu Huberta Bojarskiego (godz. 18).

Na Zamku Lubelskim będzie można obejrzeć wystawę prezentującą uzbrojenie używane przez członków podziemia antykomunistycznego na terenie Lubelszczyzny. Odwiedzający będą mogli zobaczyć także umundurowanie żołnierzy radzieckich.

Główne uroczystości Święta Żołnierzy Wyklętych odbędą się 1 marca. O godz. 9 nastąpi złożenia kwiatów przy pomniku Zamordowanych na Majdanku i Zaporczyków na pl. Zamkowym. Później obchody przeniosą się pod kościół pw. Michała Archanioła przy ul. Fabrycznej.

2 marca, o godz. 10, w siedzibie IPN będzie można wziąć udział w spotkaniu z mjr. „Morwą”. O godz. 12 rozpoczną się wykłady o walkach Żołnierzy Wyklętych na ziemiach polskich.

- Cieszy nas, że większość z tych imprez cieszy się dużą popularnością. Na część nie ma już wolnych miejsc. Szkoły zgłaszały się do nas same. To znaczy, że temat jest żywy i warto o nim pamiętać - mówił wczoraj wojewoda Przemysław Czarnek.

Obchody Święta Żołnierzy Wyklętych przygotuje wojewoda wspólnie z ratuszem i Urzędem Marszałkowskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski