MKTG SR - pasek na kartach artykułów

2023 rokiem lokujących i inwestujących w złoto? Prognozy mówią, że będzie można zarobić krocie, ale czy na pewno? [3.01.2023 r.]

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
W pierwszym półroczu 2022 roku popyt na złoto w Polsce wyniósł około 8 ton kruszcu. Druga połowa bieżącego roku pod względem zapotrzebowania na żółty metal okazała się jeszcze lepsza. Analitycy Goldenmark szacują, że sprzedaż złota w naszym kraju przekroczyła w całym ubiegłym roku nawet 18 ton. Dla porównania - w 2021 roku Polacy kupili 14,2 tony złota, w 2020 roku – 9,3 tony, a w 2019 roku – 5 ton.
W pierwszym półroczu 2022 roku popyt na złoto w Polsce wyniósł około 8 ton kruszcu. Druga połowa bieżącego roku pod względem zapotrzebowania na żółty metal okazała się jeszcze lepsza. Analitycy Goldenmark szacują, że sprzedaż złota w naszym kraju przekroczyła w całym ubiegłym roku nawet 18 ton. Dla porównania - w 2021 roku Polacy kupili 14,2 tony złota, w 2020 roku – 9,3 tony, a w 2019 roku – 5 ton. Szymon Starnawski/Polska Press
Nawet 60-procentowa stopa zwrotu w rok? Nie brakuje analityków, którzy tak prognozują dla rynku złota. Na czym opierają swoje oceny? Na tym, że światowa gospodarka z miesiąca na miesiąc popadać będzie w coraz głębszą recesję, a wojna na Ukrainie będzie ulegała coraz większej eskalacji. Z tej prognozy jednak w pełni wiarygodne są jej przesłanki, złoto nie bez powodu określane jest mianem waluty wojennej, czy też tej na czas kryzysu gospodarczego. W jednym zaś analitycy są praktycznie zgodni: przy utrzymującej się inflacji na świecie, lokując w złoto, nie da się raczej stracić, choć nigdy nie wolno zapominać, że ryzyko jest nieodłączną cechą inwestowania, różni się w zależności od okoliczności jedynie poziomem tego ryzyka.

Spis treści

Światowa Rada Złota opublikowała prognozy na przyszły rok, a jako najbardziej prawdopodobny scenariusz wskazano ten, w którym ceny kruszcu będą rosnąć. Jeszcze bardziej optymistyczni są analitycy Saxo Banku, którzy przewidują, że uncja złota może w 2023 roku przebić poziom 3000 dolarów.

Ceny złota idą w górę z końcem roku. Przyczyną slabnący dolar?

W ostatnim miesiącu minionego roku złoto umacniało się wraz ze słabnącym dolarem i perspektywami zwolnienia tempa podwyżek stóp procentowych przez FED. Analitycy oceniają, że zwolnienie tempa podwyżek stóp dla USD jest równoznaczne z dalszym jego osłabianiem, a to dla złota oznacza prognozy wzrostowe.

2023 rokiem lokujących i inwestujących w złoto? Prognozy mówią, że będzie można zarobić krocie, ale czy na pewno? [3.01.2023 r.]
mat. prasowe Goldenmark

- Również w dalszym horyzoncie czasowym kurs królewskiego kruszcu, zgodnie z przewidywaniami ekspertów, powinien rosnąć. W swoim najnowszym raporcie Gold Outlook 2023 „Globalna gospodarka na rozdrożu”, Światowa Rada Złota przedstawia prognozy na 2023 rok. To, co wydarzy się w przyszłym roku, będzie bezpośrednim pokłosiem wszystkiego tego, co obserwujemy teraz - komentuje Michał Tekliński, ekspert rynku złota, dyrektor ds. rynków międzynarodowych w Grupie Goldenmark.

WAŻNE TERAZ. Kliknij i przeczytaj!

Im dłużej utrzymuje się inflacja, tym lepsze są perspektywy dla inwestujących w złoto

Dwa lata pandemii i wojna w Ukrainie spowodowały, że banki centralne na całym świecie zmuszone są podejmować wysiłki w celu okiełznania inflacji. Aktualnie znajdujemy się w momencie, gdy choćby w USA dostrzegalne są pierwsze sygnały świadczące o sukcesie tych działań. Z drugiej strony - mamy państwa, w których inflacja wciąż wzrasta.

2023 rokiem lokujących i inwestujących w złoto? Prognozy mówią, że będzie można zarobić krocie, ale czy na pewno? [3.01.2023 r.]
mat. prasowe Goldenmark

- Jednocześnie podnoszenie stóp procentowych samo w sobie stanowi czynnik ryzyka. Ekonomista dr Nouriel Roubini, któremu z powodu pesymistycznych wizji na stałe przyklejono łatkę „Doktor Zagłada”, zauważa, że w ciągu ostatnich dwóch dekad globalny dług wzrósł prawie dwukrotnie. W tym czasie koszt pieniądza był rekordowo niski. Rosnące stopy procentowe tworzą potężny czynnik ryzyka masowych niewypłacalności i efektu domina - podkreśla Tekliński.

Prognozy dla cen złota na 2023 rok: trzy scenariusze Światowej Rady Złota

Światowa Rada Złota jako najbardziej prawdopodobny scenariusz przewiduje łagodną recesję, która jednak – w połączeniu z ryzykiem geopolitycznym – będzie stanowiła pozytywny czynnik dla cen złota. Złotu zaszkodzić może jednak presja na surowce, spowodowana spowolnieniem gospodarczym, którą zaobserwować możemy na początku roku. W późniejszym okresie jednak czynniki fundamentalne powinny wpływać pozytywnie na złoto.

Światowa Rada Złota wzięła również pod rozwagę scenariusz „miękkiego lądowania”, a więc jednoczesnego pokonania inflacji bez wywoływania recesji. Taki scenariusz byłby najmniej korzystny dla złota, jednak biorąc pod uwagę historię, wydaje się on najmniej prawdopodobny.

W scenariuszu najgorszym, a więc takim, że wzrost inflacji nie zostaje zatrzymany, a działania banków doprowadzają do ostrzejszej recesji, skutki gospodarcze będą znacznie poważniejsze, czekałby nas wzrost bezrobocia i stagflacja. Historycznie złoto w okresach stagflacji oraz poważniejszych recesji radziło sobie szczególnie dobrze, spełniając się w swojej roli strategicznego zabezpieczenia.

Rynek złota w Polsce. Polacy kupują coraz więcej i biją rekordy

W pierwszym półroczu 2022 roku popyt na złoto w Polsce wyniósł około 8 ton kruszcu. Druga połowa bieżącego roku pod względem zapotrzebowania na żółty metal okazała się jeszcze lepsza. Analitycy Goldenmark szacują, że sprzedaż złota w naszym kraju przekroczyła w całym ubiegłym roku nawet 18 ton. Dla porównania - w 2021 roku Polacy kupili 14,2 tony złota, w 2020 roku – 9,3 tony, a w 2019 roku – 5 ton.

- Te dane wskazują, że polski rynek złota dynamicznie się rozwija i nic nie wskazuje, by w kolejnych latach ten trend miał się odmienić. Zainteresowanie kruszcem z roku na rok rośnie, ponieważ sprzyja temu niepewna sytuacja ekonomiczna i geopolityczna, a także najwyższa od lat inflacja. Wzrasta także zaufanie Polaków do złota jako narzędzia dywersyfikacji portfela oszczędności - komentuje ekspert.

Złoto po 3000 USD za uncję? Szokujące prognozy Saxo Banku

Najnowszą odsłonę swoich „szokujących prognoz” zaprezentowali kilka dni temu analitycy Saxo Banku, którzy przewidują, że w 2023 roku cena uncji złota najpierw bez wysiłku pokona podwójny wierzchołek w okolicy 2075 dolarów, a następnie osiągnie poziom co najmniej 3000 dolarów. Wsparcie dla tej „najtwardszej z walut” ma pochodzić z trzech kierunków.

Pierwszy to nasilająca się mentalność gospodarki wojennej, opierającej się na samowystarczalności i minimalizowaniu rezerw walutowych na rzecz królewskiego kruszcu. Drugi z aspektów to masowe inwestycje w nowe priorytety bezpieczeństwa narodowego, w tym źródła energii, transformację energetyczną i łańcuchy dostaw. Trzeci z czynników sprzyjających złotu to z kolei rosnąca globalna płynność, gdy decydenci polityczni podejmą działania mające na celu uniknięcie klęski na rynkach instrumentów dłużnych, w miarę utrzymywania się łagodnej recesji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 2023 rokiem lokujących i inwestujących w złoto? Prognozy mówią, że będzie można zarobić krocie, ale czy na pewno? [3.01.2023 r.] - Strefa Biznesu

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski