Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

25 lat po wizycie Jana Pawła II w Lublinie

Ewa Pajuro
Na wystawie w KUL zobaczymy ponad 40 zdjęć włoskiego fotografa Vittoriano Rastellego, dokumentujących najważniejsze wydarzenia pontyfikatu Jana Pawła II. W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, z okazji 25. rocznicy spotkania społeczności akademickiej z papieżem, otwarto wystawę "Wyniesiony na ołtarze". Zdjęcia dokumentują m.in. słynne w pielgrzymki papieskie na Filipinach, w Brazylii, Turcji, Japonii, Stanach Zjednoczonych czy Kenii. Wystawa w holu gmachu głównego będzie czynna do połowy października.
Na wystawie w KUL zobaczymy ponad 40 zdjęć włoskiego fotografa Vittoriano Rastellego, dokumentujących najważniejsze wydarzenia pontyfikatu Jana Pawła II. W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, z okazji 25. rocznicy spotkania społeczności akademickiej z papieżem, otwarto wystawę "Wyniesiony na ołtarze". Zdjęcia dokumentują m.in. słynne w pielgrzymki papieskie na Filipinach, w Brazylii, Turcji, Japonii, Stanach Zjednoczonych czy Kenii. Wystawa w holu gmachu głównego będzie czynna do połowy października. Jacek Babicz
"Chcę podziękować deszczowi, że dopiero na końcu zaczął padać. Ksiądz biskup lubelski zapowiedział rano: nie będzie deszczu. Cieszę się, że to proroctwo chociaż się całkiem nie sprawdziło, sprawdziło się jednak w stopniu wystarczającym. Szczęść Boże wszystkim!" - tak papież Jan Paweł II pożegnał się z blisko milionową rzeszą wiernych, która modliła się w czasie mszy św. na Czubach w Lublinie 9 czerwca 1987 r. W sobotę, dokładnie ćwierć wieku później, w tym samym miejscu zostanie odprawiona uroczysta, rocznicowa msza św. Według prognoz, po południu, tak jak 25 lat temu, może padać.

- Z rzeczy, które przeżyłem, wiele może uciec z mojej pamięci, ale przygotowań i samej wizyty nigdy nie zapomnę - tak o tamtym wyjątkowym wydarzeniu mówił nam ks. Ryszard Jurak, proboszcz parafii Świętej Rodziny na Czubach i szef komitetu organizującego mszę sprzed 25 lat.

W przygotowania włączyło się wielu mieszkańców Lublina. Jak wspomina ks. Jurak, dziennie do pomocy przychodziło nawet 300 osób. 56-hektarowy teren w nowej dzielnicy miasta został podzielony na 146 sektorów. Drewniane ogrodzenia miały długość około 20 km, by je ustawić trzeba było wykopać około 12 tys. dołków. Zanim papież Polak odprawił pamiętną mszę św., odwiedził były obóz koncentracyjny na Majdanku, modlił się w katedrze lubelskiej, spotkał się też ze społecznością Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

- Ileż to wspomnień historycznych przychodzi na myśl, gdy jestem w mieście, w którym chrześcijaństwo ma tysiąc lat tradycji, w mieście, które było miejscem unii Polski z Litwą w roku 1569, w mieście, które przeżyło tyle wojen, najazdów i zniszczeń. Ich symbolem jest Majdanek, gdzie miałem okazję zatrzymać się dziś rano z głębokim przejęciem - mówił Jan Paweł II w homilii podczas mszy św. na lubelskich Czubach. Papież chwalił też miasto. - Wyrażam radość, że Lublin żyje, że się rozwija; że powstają nowe dzielnice i nowe kościoły - mówił.

Wizyta w Lublinie była częścią trzeciej podróży apostolskiej Jana Pawła II do Polski (8-14 czerwca 1987r.).

W sobotę wierni z całej archidiecezji będą wspominać tamto wydarzenie. O godz. 18 na lubelskich Czubach, przed kościołem Św. Rodziny rozpocznie się uroczysta msza św. Przewodniczyć jej będzie kard. Stanisław Dziwisz, wieloletni sekretarz papieski, a obecnie metropolita krakowski. W uroczystości ma wziąć udział także kard. Józef Glemp oraz zaproszeni biskupi i księża wyświęceni przez Ojca Świętego w czasie mszy w Lublinie.

Rocznicowy koncert w kościele Św. Rodziny

"Z ziemi wiernej" to utwór przygotowany specjalnie z okazji 25. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Lublinie. Jego autorem jest Piotr Selim, pianista, wokalista, kompozytor, członek Lubelskiej Federacji Bardów. Premierowe wykonanie odbędzie się w sobotę, 9 czerwca w kościele św. Rodziny na lubelskich Czubach, tuż po uroczystej mszy św. (początek około godz. 19.30).

- Prace nad utworem rozpocząłem w styczniu tego roku - wspomina Piotr Selim. - Inicjatorem jego powstania był prezydent Krzysztof Żuk, który zasugerował Urszuli Bobrzyk (dyrygent i kierownik artystyczny Chóru Akademickiego UMCS - przyp. red.), żeby pokazać nasze lubelskie chóry w jakimś wspólnym utworze. Ona z kolei zwróciła się w tej sprawie do mnie i tak to się zaczęło - mówi. "Z ziemi wiernej" składa się z czterech części. I, II i IV to fragmenty homilii i przemówień Ojca Świętego na Majdanku, na KUL-u i podczas mszy św. na Czubach.

Z kolei część III z tekstem Hanny Lewandowskiej "Szukam Twoich śladów" stanowi odpowiedź na pytanie o obecność papieskiego nauczania w dzisiejszych czasach. W finale będzie można usłyszeć utwór "Exodus" Wojciecha Kilara.
Podczas koncertu wystąpią: Janusz Radek (śpiew), Piotr Selim (śpiew, fortepian), Leszek Surma (recytacje).
Towarzyszyć im będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej oraz chóry akademickie: Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i Wydziału Artystycznego UMCS (przygotowanie chórów: Monika Mielko-Remiszewska, Urszula Bobryk, Zofia Bernatowicz). Dyrygować będzie Urszula Bobryk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski