Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

25 lat z Panoramą Lubelską na ekranie. Zaczęło się od walizek

Sylwia Hejno
Panorama Lubelska w komplecie podczas jubileuszowej emisji. Od lewej: Andrzej Baryła, Artur Kalicki, Kamil Smerdel, Anna Mazur, Iza Śledź, Dorota Gajewska, Jurek Szwed, Marta Pietrasiewicz, Ania Rapcewicz, Wiesława Szymczuk, Agnieszka Drączkowska, Maciej Rybicki, Tomasz Rakowski, Mirosław Mankiewicz, Marian Muszyński, Michał Hetman, Marta Gogłoza, Ewa Gnyp-Woźnica, Anna Kurzępa, Edward Michalec, Marta Surowiec Władek, Magda Kozak-Siemińska
Panorama Lubelska w komplecie podczas jubileuszowej emisji. Od lewej: Andrzej Baryła, Artur Kalicki, Kamil Smerdel, Anna Mazur, Iza Śledź, Dorota Gajewska, Jurek Szwed, Marta Pietrasiewicz, Ania Rapcewicz, Wiesława Szymczuk, Agnieszka Drączkowska, Maciej Rybicki, Tomasz Rakowski, Mirosław Mankiewicz, Marian Muszyński, Michał Hetman, Marta Gogłoza, Ewa Gnyp-Woźnica, Anna Kurzępa, Edward Michalec, Marta Surowiec Władek, Magda Kozak-Siemińska Jacek Babicz
Telewizja "walizkowa" albo "poduszkowa" - tak koledzy z Warszawy nazywali TVP Lublin. Na początku lubelska telewizja nadawała ze stolicy. Panorama Lubelska była pierwszym programem całkowicie zrealizowanym i wyemitowanym w Lublinie. We wtorek obchodziła 25-lecie istnienia.

Pamiętna data pierwszego serwisu to 12 stycznia 1985 roku. Tadeusz Chwałczyk, pierwszy kierownik redakcji lubelskiej telewizji, wspomina, że okres "walizkowania" do łatwych nie należał. - Mieliśmy do dyspozycji ograniczoną ilość sprzętu. Na montaż trzeba było jechać do Warszawy. Ekipa często podróżowała z poduszkami i piżamami w walizkach - opowiada.

Po raz pierwszy Telewizja Lublin pokazała się w dwójce w "Telewizyjnym Kurierze Warszawskim" 1 kwietnia 1982 roku. Pracowało w niej pięć osób - po dwóch dziennikarzy i pracowników technicznych oraz kierowca. Dzisiaj warunki się zmieniły.

- Samych dziennikarzy jest czternastu. Kiedyś programy były realizowane "z puszki", dzisiaj wszystko odbywa się na żywo, możemy także nadawać o każdej porze - mówi Andrzej Baryła, kierownik Panoramy Lubelskiej.

Marka Tarkę, współtwórcę Panoramy Lubelskiej TVP widzowie pamiętają z "Teleexpressu". Zmarł nagle w 2001 roku. - Był bardzo energicznym człowiekiem i tytanem pracy - wspomina Chwałczyk.

Anna Mazur pracuje w Panoramie Lubelskiej 14 lat.Pamięta jak w latach 90. wieś pod Kraśnikiem na spotkanie z ekipą telewizyjną przyszykowała ucztę w remizie. - Jechaliśmy na krótki materiał o kole gospodyń wiejskich. W budynku czekały suto zastawione stoły. Nagle zaczęła grać orkiestra. Myśleliśmy, że zaszła jakaś pomyłka, potem okazało się, że to na naszą cześć - śmieje się.

Co jest najważniejsze w zawodzie dziennikarza telewizyjnego? - Umieć rozmawiać i wzbudzić zaufanie. Przekonać człowieka, żeby nie bał się kamery - wylicza Anna Mazur.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski