- Jestem wolontariuszką od siedmiu lat. Mój rekord wynosi ponad 3 tys. złotych w ciągu jednego dnia finału. Ludzie zawsze chętnie wrzucają do puszki, nie trzeba nikogo prosić czy namawiać. Sami nas szukają na ulicy, to jest bardzo miłe – mówi Blanka Zwierz, która kwestuje pod Olimpem i na Wieniawie w Lublinie. Dlaczego zaangażowała się w WOŚP? – Przede wszystkim to chęć pomocy innym. Sama skorzystałam ze sprzętu Orkiestry, dokładnie z inkubatora, bo przy narodzinach nastąpiło niedotlenienie mózgu. Jestem żywym przykładem, że WOŚP pomaga – mówi 23-latka.
Akcję można wspierać również poprzez udział w licytacjach na rzecz WOŚP. Uniwersytet Medyczny zebrał w ten sposób ponad 42 tys. złotych, a do wygrania jest m.in. lekcja golfa z rektorem, kawa z panią dziekan, czy dzień spędzony w sali operacyjnej. Wśród pozostałych lubelskich propozycji są do wylicytowania na Allegro jeszcze np. obiad z doktorem Haidarem, tenis z senatorem Burym, gra w planszówkę z posłanką Joanną Muchą, kolacja z Januszem Palikotem, trening z piłkarkami ręcznymi MKS Perła Lublin, spacer po Lublinie z ks. Wierzbickim.
Społeczna szkoła im. Klonowica również zorganizowała transmisję online. Można wziąć udział w warsztatach pierwszej pomocy, warsztatach tańca czy treningu uważności. W zeszłym roku sztab zebrał około 71 tys. złotych. Sztab przy centrum krwiodawstwa powstał po raz trzeci i liczył 38 wolontariuszy. Najmłodszym jest 8-letnia dziewczynka, która kwestuje w rodzicami. Najstarszym 41-latek. Z okazji WOŚP krwiodawcy mogą w niedzielę podzielić się krwią. Z kolei kucharze na Starym Mieście zachęcali do wsparcia Orkiestry częstując żurem oraz grochówką.
Sztabowi CRH Akademos udało się zebrać ponad 69 tys. złotych podczas zeszłorocznej edycji WOŚP. W tym roku liczba wolontariuszy wzrosła z 86 do 107. – Podejrzewam, że podczas tej pandemii ludzie bardzo tęsknią za akcjami społecznymi, więc w tym roku widać zwiększenie zainteresowanie. Podobnie liczba puszek stacjonarnych w zakładach pracy zwiększyła się z 5 do 13. Zorganizowano je m.in. w przychodni stomatologicznej, czy w sklepie meblowym. Dlatego myślę, że pomimo pandemii, w tym roku uda nam się zebrać więcej środków dla Wielkiej Orkiestry – mówi Marta Falkowska ze sztabu CRH Akademos.
Po godzinie 17 na koncie WOŚP 2021 jest 70 311 690 zł i licznik cały czas rośnie. Wstępne wyniki z Lubelszczyzny znane będą w poniedziałek, ponieważ do późnego wieczora liczone będą pieniądze w sztabach. W zeszłym roku w samym Lublinie udało się zebrać 422 tys. złotych. Czy w tym roku pobijemy rekord?
Co roku dzięki Orkiestrze do lubelskich szpitali trafia sprzęt za miliony złotych. Sam szpital dziecięcy w Lublinie otrzymał do tej pory dary o wartości 18 mln zł.
- Tak przed laty prezentował się Zamek Lubelski. Zobacz archiwalne zdjęcia
- Z czego słynie Lublin? Sprawdź, co warto zwiedzić w mieście
- Niedzielne morsowanie w Bystrzycy. Chętnych nie brakowało! Zobacz zdjęcia
- Taniec na linie w Lubelskim Centrum Konferencyjnym. Zobacz zdjęcia
- Spacer po skąpanym w słońcu Kazimierzu Dolnym. Zobacz koniecznie
- Wyglądają jak ze snów! Te pałace, dwory i wille są do kupienia w Lubelskiem. Zobacz
iPolitycznie - Działania elit europejskich pod wpływem Rosji
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?