3. liga. Chełmianka dalej imponuje. Wysoką formę potwierdziła też Avia

Za nami kolejny weekend na trzecioligowych boiskach w grupie IV. Aż cztery zespoły z regionu rozegrały mecze między sobą.

Coraz bardziej zmuszone do oglądanie się na strefę spadkową Podlasie Biała Podlasie podejmowało walczącą o awans Chełmiankę Chełm. Faworyt tego spotkania mógł być tylko jeden. Mowa oczywiście o podopiecznych trenera Tomasza Złomańczuka, którzy przed tygodniem po kapitalnym widowisku dla kibiców ograli Wisłę Sandomierz 4:3. Podlasie natomiast na swoim koncie miało dwie porażki z kolei, dlatego piłkarzom z Białej zależało, aby tej serii już nie przedłużać.

Pierwsza połowa dawała na to nadzieję, bo długo utrzymywał się bezbramkowy remis. W 39. minucie decydujący cios wyprowadziła jednak Chełmianka. Po rożnym dla Podlasie zawodnicy z Chełma wyszli z kontrą. Z futbolówka pod bramkę rywali popędził Ezana Kahsay, który następnie podał do Dawida Skoczylas. Ten mimo asysty obrońców zdołał pokonać golkipera rywali. Z początku drugiej odsłony do ataków ruszyli gospodarze. Te spełzły na niczym. Swoje szanse mieli też piłkarze Chełmianki, ale finalnie wynik nie uległ już zmianie. Chełmianka z dorobkiem 49 punktów zajmuje 4. miejsce i traci tylko dwa oczka do lidera – Siarki Tarnobrzeg.

Trzecią wygraną z kolei na swoim koncie zapisali zawodnicy Avii Świdnik, którzy tym samym udowodnili, że zeszłotygodniowe wyjazdowe zwycięstwo z rezerwami Cracovii nie było tylko pojedynczym dobrym meczem.

Derbowe starcie z Orlętami Radzyń Podlaski dla świdniczan zaczęło się dosyć szczęśliwie. Pierwsza bramkę, przy lekkiej pomocy rywali, zdobyli już w 11. minucie spotkanie. Na listę strzelców wpisał się Dominik Maluga (1:0). Przed przerwą Avia dała swoim kibicom jeszcze jeden powód do radości (2:0). O ile taki stan rzeczy jeszcze niczego nie przekreślał, to trzeci gol gospodarzy, zdobyty tuż po przerwie, zdecydowanie zmniejszył nadzieje Orląt na pozytywne rezultat (3:0). Dodatkowo sytuację skomplikowała druga żółta kartka, a w konsekwencji czerwona dla gracza Orląt, Mateusza Ozimka z 51. min. W drugiej części spotkania znać o sobie dał strzelec dwóch bramek, Łotysz – Ņikita Kovaļonoks. Avia pewnie wygrała, dzięki czemu przesunęła się na 6. miejsce w tabeli (41 punktów)

O niewykorzystanej szansie mogą mówić zawodnicy Tomasovii, którzy przegrali na wyjeździe z Wólczanką Wólka Pełkińska 2:3. Porażki szkoda nie tylko dlatego, że punkty stracili rywale w walce o utrzymanie, ale też dlatego, że zawodnicy trenera Pawła Babiarza prowadzili już 2:0. Jego podopieczni z dorobkiem 15 oczek zajmują przedostatnie, 17. miejsce w tabeli. Do strefy bezpiecznej tracą siedem, a być może dziesięć (mecz Wisły Sandomierz zakończył się po zamknięciu wydania).

Liderem tabeli pozostaje Siarka Tarnobrzeg (51 punktów). Do zakończenia rozgrywek zostało jeszcze dziewięć kolejek.

Podlasie Biała Podlaska – Chełmianka Chełm 0:1 (0:1)
Bramka: Skoczylas 39
Podlasie: Bartoszek – Salak, Kot, Jarzynka, Pigiel, Szatała, Andrzejuk, Bahonko, Kocoł (89 Kurowski), Wojczuk, Chmielewski (73 Kobyliński). Trener: Rafał Borysiuk
Chełmianka: Długosz – Mazurek, Duda, Budzyński (78 Kanarek), Skoczylas, Giletycz, Piekarski, Wójcik (64 Myśliwiecki), Dziubiński (64 Czułowski), Bonin (78 Bednara), Kahsay (90+3 Brzozowski). Trener: Tomasz Złomańczuk

Avia Świdnik – Orlęta Spomlek Radzyń Podlaski 6:0 (2:0)
Bramki: Maluga (11), Poleszak (30), Białek (48), Kovalonoks (72, 75), Mykytyn (83).
Avia: Sobieszczyk – Drozd, Mykytyn, Kursa, Dobrzyński (71 Najda), Maluga, Popiołek (76 Górka), Kunca (64 Uliczny), Zając (63 Kovalonoks), Poleszak (64 Góralski), Białek. Trener: Łukasz Mierzejewski.
Orlęta: Nowacki – D. Rycaj (59 K. Rycaj), Chyła (59 Myszka), Kamiński, Chaliadka, Korolczuk (60 Mnatsakanyan), Ćwik, Ozimek, Kaczyński (59 Skrzyński), Koszel, Zdybowicz (64 Zdybowicz). Trener: Mikołaj Raczyński

Wólczanka Wólka Pełkińska – Tomasovia Tomaszów Lubelski 3:2 (0:1)
Bramki: Dolinskyi 55, Petryk 58, Pietluch 85 – Chmura 16, J. Szuta 49
Tomasovia: Krawczyk – Pleskacz (62 Orzechowski), Chmura, Skiba, Zozulia, Tsybulnyk, Kycko (69 Smoła), Słotwiński (69 Doiteau), Tomaszewski (85 Wolanin), D. Szuta, J. Szuta. Trener: Paweł Babiarz