Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

3 MAJA. Co to za święto? 3 maja - święto narodowe czy kościelne? Czy 3 maja trzeba iść do kościoła?

ak
Wolne od pracy zawdzięczamy właśnie temu, że 3 maja to święto narodowe.
Wolne od pracy zawdzięczamy właśnie temu, że 3 maja to święto narodowe. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
3 maja – jakie to święto? Takie pytanie zadaje sobie niejeden Polak cieszący się jak co roku długim weekendem majowym. Majówka 2018 jak co roku trwa 1-3 maja i jak co roku wiele osób przedłuża ją urlopem, ale nie każdy wie, czemu zawdzięcza możliwość majowego wypoczynku. Odpowiadamy jakie święto jest 3 maja!

3 maja – jakie to święto narodowe?

3 maja to święto narodowe ustanowione na pamiątkę uchwalenia Konstytucji 3 maja, co miało miejsce w 1791 roku. Najpierw święto 3 maja ustanowiono w 1919 roku, czyli po tym, kiedy Polska odzyskała niepodległość. Po II wojnie światowej było obchodzone jedynie do 1946 roku – wtedy miały miejsce demonstracje studenckie w wielu polskich miastach, po których władze zabroniły publicznych obchodów. W 1951 roku święto zostało zniesione, a przywrócono je ustawą w 1990 roku. Jako święto narodowe, 3 maja jest dniem wolnym od pracy. W związku z tym, na pytanie czy 3 maja są otwarte sklepy, odpowiedź jest negatywna. Otwarte będą tylko te, w których za kasą zdecyduje się stanąć sam właściciel. Co ciekawe, od 2007 roku 3 maja to święto narodowe również na Litwie.

Majówka 2019: Biedronka otwarta czy zamknięta? Sklepy będą zamknięte 1 i 3 maja 2019. W pozostałe dni otwarte jak zwykle.

MAJÓWKA 2019. Sklepy 1, 2 i 3 maja 2019: jak otwarte? Zakupy...

3 maja – jakie to święto kościelne?

Nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, ale 3 maja to też święto kościelne. Jakie święto kościelne jest 3 maja? To święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Zostało ono ustanowione w 1920 roku i jest obchodzone tylko w polskim Kościele katolickim. Upamiętnia ono złożone przez Jana Kazimierza w trakcie potopu szwedzkiego śluby lwowskie, kiedy to król powierzył Polskę pod opiekę Matki Bożej. Dlaczego święto to jest również 3 maja?

Początkowo święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski odbywało się w pierwszą niedzielę maja – z inicjatywą wyszło najprawdopodobniej lwowskie Bractwo NMP Królowej Korony Polskiej. Pomysł spotkał się z poparciem arcybiskupa.

  • Papież w 1909 roku dla diecezji lwowskiej oraz przemyskiej ustanowił święto Królowej Korony Polskiej, właśnie na pierwszą niedzielę maja.
  • W 1914 roku święto przeniesiono na 2 maja.
  • Swoje miejsce w kalendarzu na 3 maja święto NMP Królowej Polski znalazło kilka lat później z inicjatywy biskupów polskich, którzy zaproponowali ustanowienie święta właśnie na ten dzień po to, by podkreślić jego związek z Konstytucją 3 maja (wypełniała ona część założeń składanych w ślubach Jana Kazimierza).
  • Od 1925 roku obchodzone 3 maja święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski zostało ustanowione dla wszystkich polskich diecezji i w ten sposób połączyło się z obchodami narodowego święta upamiętniającego uchwalenie konstytucji.
Czy w Wielkanoc trzeba iść do kościoła? Sprawdź, kiedy są święta nakazane, kiedy trzeba iść na mszę.

Czy w Wielkanoc trzeba iść do kościoła? Sprawdź, kiedy są św...

Czy 3 maja trzeba iść do kościoła?

Skoro 3 maja to święto kościelne, katolicy zadają pytanie, czy trzeba iść do kościoła. 3 maja nie trzeba iść do kościoła – nie jest to święto nakazane, a tylko w takie święta Kościół oczekuje od wiernych uczestnictwa we mszy świętej. 3 maja nie ma obowiązku iść do kościoła, jednak jeśli ktoś chce, nie ma też ku temu żadnych przeszkód. W większości kościołów msze święte będą odbywać się zgodnie z porządkiem niedzielnym.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski