3,5-godzinna dyskusja w Trybunale Koronnym, czyli jak nie zepsuć Podzamcza (ZDJĘCIA, WIDEO)

Małgorzata Szlachetka
Udostępnij:
Sala w Trybunale Koronnym na dyskusji o Podzamczu wypełniła się do ostatniego miejsca. Uczestnicy poniedziałkowego spotkania dowiedzieli się, że przełożenie Czechówki, pod ziemią, miasto szacuje na 10 mln.

To kolejne już podejście do tematu przyszłości Podzamcza. Po krytycznym przyjęciu pierwszego projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu, miejscy planiści przygotowali drugą wersję tego dokumentu. W poniedziałek w Trybunale Koronnym odbyło się spotkania, na którym mieszkańcy mieli szansę powiedzieć, co sądzę na ten temat.

Ratusz szacuje, że koszty przebudowy Podzamcza tylko w zakresie m.in. wykupu gruntów i budowy dróg to 30,2 mln złotych.

- Chcemy jako miasto wziąć odpowiedzialność za rewitalizację całego Podzamcza, ale pamiętajmy, że czas płynie i mamy go coraz mniej. W przyszłym roku powinny być ogłaszane przetargi do unijnych programów - tak Krzysztof Żuk, prezydent Lublina zachęcał zebranych do dyskusji.

Na pytania mieszkańców odpowiadali miejscy planiści oraz architekt Stanisław Lessaer, współautor koncepcji planu zagospodarowania Podzamcza, która okazała się najlepsza w międzynarodowym konkursie.

Odsłaniać Czechówkę, czy zostawić rzekę pod ziemią

Bardzo dużo emocji wzbudza pomysł przełożenia kanału Czechówki pod ziemią, tak żeby nie kolidował z inwestycjami.
- Trzeba przyjąć, że Czechówka powinna być odkryta z uwzględnieniem wypowiadanych tutaj uwag hydrologicznych - kontrował miejskich planistów architekt Bolesław Stelmach. Szacowany koszt ratuszowego rozwiązania to 10,2 mln zł.
- To jest absurdalna kwota - stwierdził Stelmach

Jak szeroka powinna być aleja Tysiąclecia?

Emocje wzbudza też przebudowa al. Tysiąclecia, jak również ogromnego ruchu samochodów, jaki na niej panuje.

- Czy my mamy w ogóle możliwość wpływania na istniejący układ dróg? - dopytywał w kontekście przebudowy tej trasy Krzysztof Wiśniewski z inicjatywy społecznej Pieszy Lublin.

W odpowiedzi usłyszał tylko, że w marcu Rada Miasta przyjęła uchwałę o nadaniu statusu drogi krajowej m.in. dla Tysiąclecia.

Upamiętnić przeszłość i wielokulturowy Lublin

- W czasie Państwa prezentacji nie zauważyłem nawiązania do sposobu upamiętnienia reliktów synagogi Maharszala (największa synagoga Lublina stała w miejscu dzisiejszej al. Tysiąclecia dop. red.). Drugim ważnym problemem jest to, jaki mamy pomysł na zagospodarowanie pobliskich błoni zamkowych - dociekała Teresa Klimowicz ze stowarzyszenia Studnia Pamięci.

Miejscy planiści zapewnili, że istnienie synagogi, tak jak jest obecnie, nadal będzie upamiętnione jedynie małą tablicą widoczną na zboczu Zamku Lubelskiego, bo na nic innego nie zgodził się wojewódzki konserwator zabytków.

- Nie mogliśmy odnieść się do sposobu upamiętnienia dawnej synagogi Maharszala, ponieważ żadna propozycja, w tej kwestii, nie została nam przez miasto przedstawiona. Jeśli tak się stanie, zajmiemy stanowisko - dodała Halina Landecka, wojewódzki konserwator zabytków, którą poprosiliśmy o komentarz po zakończeniu spotkania w Trybunale Koronnym.

W czasie dyskusji poruszony został także wątek badań archeologicznych i tego, że przy braku uwzględniania przedwojennej siatki ulic, może dojść do takiej sytuacji, że prace dotyczące tylko jednej kamienicy będą dotyczyły aż trzech działek należących do różnych właścicieli.

Niektórzy z uczestników spotkania mieli także zastrzeżenia w sprawie rezygnacji z zapisów ochrony planistycznej dla dawnego budynku inspektoratu PZU. - Gdybyśmy w ten sposób interpretowali zły stan techniczny, to trzeba by rozebrać wszystkie XIX-wieczne kamienice na Lubartowskiej - ironizowali.

Tak dla dobrej architektury na Podzamczu

- Zastanawiam się, czy plan w obecnej formie dopuszcza sytuację, z jaką mamy do czynienia w przypadku Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej (chodzi o pomalowanie budynku w jaskrawe i nie pasujące do otoczenia kolory - przyp. red.). Chciałbym także, aby w planie znalazły się zapisy o organizowaniu otwartych konkursów architektonicznych dla każdego z kwartałów. Dzięki temu mielibyśmy pewność, że na Podzamczu powstanie architektura wysokiej jakości, na której inwestor nie będzie oszczędzał - dopytywał Marcin Semeniuk.

Okazało się, że plan zagospodarowania zakłada jedynie, że rodzaj elewacji jest określony jedynie w przypadku czterech z sześciu części Podzamcza, które zostaną przebudowane.

Bolesław Stelmach apelował, by w planie miejscowego zagospodarowania przestrzennego precyzyjnie wskazywać, co należy do obowiązków inwestora. - Bo jeśli zapiszemy jedynie, że np. dachy z zielenią mogą być, ale nie muszą, to one nigdy nie powstaną - przestrzegał architekt Stelmach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 27

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

b
bn
mimo sklerozy są jeszcze przebłyski.
Nie samym chlebem człowiek żyje a w tym przypadku by ten chleb był musi być infrastruktura w tym również lotnisko.
Czy ty gdy wydajesz pieniądze a sądzę ze je posiadasz / bo jak piszesz dokładasz się do tych inwestycji/ zawsze kierujesz się tylko by mieć zysk?
Jeżeli tak, to jest z Tobą coś nie tak ,ubogie twe życie.
Z
ZZZZZZZZZZZ
Jestem za !
p
pieprzniczka
co by tu jeszcze spieprzyć?...
G
Gość
Lepsza mała rzeczka niż beton developerski!
J
Ja
Czytaj człowieku ze zrozumieniem! 10 mln ma pójść na projekt urzędników bez odsłonięcia rzeki!
R
Rzekaczy
Wiesz człowieku jak wygląda Czechówka? To kanał a nie rzeka - zobacz jak się pięknie prezentuje odkryty jej kawałek przy Tarasach zamkowych - jak kanał na nieczystości. Po co wydawać 10 mln na coś co ani uroku ani żadnych innych korzyści nie przyniesie?
O
Ość
Oj, zlecą się (wszak lotnisko już mamy) potomkowie siódmej wody po kisielu dawnych mieszkańców, zlecą... a każdy łapę wyciągnie: oddaj!
Kto wie, może i EL AI zrobi sobie na naszym lotnisku "bazę"?
Ano, zobaczymy.
Popieram pomysł z przykryciem fragmentu Al. Tysiąclecia płytą betonową. Powstanie całość z Pl. Zamkowym. Gdyby tak jeszcze Lubartowską puścić wiaduktem nad Tysiąclecia... ech, marzenia...
J
Jarema
.....i od razu widać że to Miasto architektoniczny rak toczy. Mali ludzie z małymi móżdżkami opanowali to nieszczęsne Miasto i o ile wokół niego robi się jakiś porządek to jego Centrum staje się doskonałym odzwierciedleniem stanu umysłu jego obecnych rządców.
J
Ja JUS
tak jak Żydów musimy się pytać "jak nie zepsuć "placu pomiędzy Lubartowską a Świętoduską.
m
mieszkaniec
Stelmach gamoniu powiedz tak szczerze, co ty chcesz odsłaniać? Wąski rów napełniony do połowy wodą? W samym centrum miasta? No przecież to co wygaduje ten pożal się boże architekt to jest jeden wielki stek bzdur. Podejrzewam, że ma jakiś prywatny interes w odsłonięciu Czechówki i stąd te ciągłe naciski na miasto.
l
lubelak
"Na pytania mieszkańców odpowiadali miejscy planiści oraz architekt Stanisław Lessaer, współautor koncepcji planu zagospodarowania Podzamcza, która okazała się najlepsza w międzynarodowym konkursie"

szkoda tylko, że z tego zwycięskiego projektu nic nie zostało.
e
emski
Ile to już razy
Przedstawiali swe ,,obrazy''
Architekci, inni twórcy
I NIC z tego nie wynikło ?
Chociaż ? jedno - to jest pewne !
Sporo kasy ,,miejskiej znikło....''
Bo planować - trzeba umieć
Chyba każdy to rozumie
Zwłaszcza wtedy się opłaci
Gdy skarb miasta za nie płaci.
Od pól wieku plany, szkice
Rzeczka, kładka przez ulicę ?
Synagoga, trawnik, Zbór ?
Mały murek, czy też mur ?
Cy zostawić może budki
Te co stoją tam od lat ?
Przecież jest to już zabytek
UNICEFU - ,,stary Świat....''
Nigdzie indziej - w całym Świecie
Nie ma tylu ,,takich bud''
Gdzie coś można sobie kupić
Za budkami - BRÓD I SMRÓD...
......
Może wierszyk ten poruszy
Chociaż cząstką ŻUKA duszy
Który powie wreszcie - DOŚĆ !
Krzyknie głośno: ,,ZACZYNAMY -
WIĘCEJ CZASU JUŻ NIE MAMY ''
jw
n
nb
"Skąd się mają brać środki? "
Z zysków z lotniska oraz z biletów na mecze na stadionie.
Aaaaa zapomniałem, dokładamy i tu i tu.
No to nie wiem, skąd.
p
p
"Krzysztof Wiśniewski z inicjatywy społecznej Pieszy Lublin."
Temu panu należy odebrać prawo jazdy do momentu zakończenia przebudowy Podzamcza.
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie