MKTG SR - pasek na kartach artykułów

4 książki, które przenoszą w czasie. Poznaj najsłynniejszą polską czarownicę, która istniała naprawdę

Anna Chlebus
Anna Chlebus
unsplash.com / zdjęcie poglądowe
Gdyby machina do przenoszenia się w czasie rodem z filmów science-fiction istniała pewnie niejeden z nas chętnie by do niej wsiadł, bo przeszłość bywa niemniej fascynująca niż przyszłość. Choć obecnie technologia (jeszcze) na to nie pozwala, zawsze możemy skorzystać z naszej własnej - i autorów - wyobraźni oraz kronikach, które po dawnych czasach zostały. Z miksu tych dwóch źródeł powstały 4 książki, po które zdecydowanie warto sięgnąć.

O nasłynniejszej polskiej czarownicy

4 książki, które przenoszą w czasie. Poznaj najsłynniejszą polską czarownicę, która istniała naprawdę

Na przełomie XVI i XVII stulecia Księstwo Pomorskie przeżywało swój złoty wiek, a przez Europę przetaczała się fala polowań na czarownice - dotarła ona i do Szczecina. Tam właśnie, w 1620 roku stracono Sydonię von Bork. Jej procesem żyło całe Księstwo, bo oskarżona należała do najstarszego szlacheckiego rodu Pomorza, a wśród stawianych jej zarzutów znalazł się jeden szczególny: uśmiercenie panującego księcia. Broniła się niemal rok. Odwoływała zeznania złożone podczas tortur. W końcu przyznała się i została stracona. Tyle że po jej śmierci książęta z panującego rodu zaczęli umierać jeden po drugim. Na oczach przerażonych Pomorzan wymarła ich rodzima dynastia, księstwo zniknęło z map, a plotka o przekleństwie szerzyła się jak szalona. Kim była najsłynniejsza pomorska czarownica? Opowiada o niej książka znakomitej pisarki historycznej Elżbiety Cherezińskiej, "Sydonia. Słowo się rzekło".

Wycieczka do wiktoriańskiej Anglii

4 książki, które przenoszą w czasie. Poznaj najsłynniejszą polską czarownicę, która istniała naprawdę

Jeśli myśleliście, że kryminały to wynalazek naszych czasów - jesteście w błędzie. Znakomitym na to dowodem jest "Poradnik prawdziwej damy. Dobre maniery a morderstwo" autorstwa Dianne Freeman. To książka pełna intryg, niedopowiedzeń i skrywanych tajemnic okraszonych poczuciem humoru i nagłymi zwrotami akcji. Przez akcję powieści poprowadzi nas Frances Wynn, hrabina o amerykańskim pochodzeniu, która jako wdowa cieszy się wyjątkową dla tych czasów wolnością. Jednak życie nie jest usłane tylko różami - wkrótce kobiecie przyjdzie przekonywać dociekliwego inspektora, że nie ma ona nic wspólnego ze śmiercią męża. Aby odkryć prawdę wykorzysta nie tylko nowego, niezwykle pociągającego sąsiada, ale także swój spryt i talent do plotkowania. Czy morderca skrywa się w towarzystwie?

Jedyna kobieca formacja w historii wojska polskiego

4 książki, które przenoszą w czasie. Poznaj najsłynniejszą polską czarownicę, która istniała naprawdę

Ada, jak tysiące innych dziewcząt wywiezionych podczas II wojny światowej na Syberię, żeby wrócić do domu, zgłosiła się do tworzonej od 1943 roku w ZSRR armii Berlinga. Kobiety w tym „ludowym” Wojsku Polskim nosiły moździerze, obsługiwały cekaemy, dowodziły męskimi oddziałami liniowymi, były spadochroniarkami, snajperkami i zwiadowczyniami. Po wojnie, zapomniane i uciszane, miały „kupić sobie fartuszek” i „rodzić wspaniałych synów”. W PRL-u ich przeżycia dopasowano do propagandowej wizji historii, a współcześnie zmanipulowano je w ramach obowiązującej polityki historycznej. To im poświęcona jest książka Olgi Wiechnik "Platerówki? Boże broń!".

– Platerówki pod każdym względem nie spełniają oczekiwań wobec tego, co powinna robić kobieta – mówi historyczka Dobrochna Kałwa. – Platerówki rozwalają system.

Najwięksi amanci dwudziestolecia międzywojennego

4 książki, które przenoszą w czasie. Poznaj najsłynniejszą polską czarownicę, która istniała naprawdę

To w nich kochały się wielbicielki kina. Piękny świat, w którym brylowali, został zniszczony przez wojnę. Później różnie potoczyły się losy tych, którzy ją przeżyli. Franciszek Brodniewicz, Aleksander Żabczyński, Adam Brodzisz, Zbigniew Rakowiecki, Witold Zacharewicz - oni doskonale wiedzieli, jak kreować swój wizerunek, aby stale pojawiać się na łamach prasy i cieszyć się nieustannym zainteresowaniem publiczności. Wybuch II wojny światowej przerwał ich błyskotliwe kariery. W tym czasie nie ominęły ich dramaty, które stały się udziałem całego społeczeństwa. Trafiali do obozów koncentracyjnych, ginęli z rąk Niemców lub Sowietów albo udawali się na emigrację, zostawiając za sobą dawne artystyczne życie.

Ci zaś, którzy przeżyli i zdecydowali się pozostać w Polsce, nie mieli w szarej PRL-owskiej rzeczywistości łatwo. Nie tylko nie było dla nich miejsca w kinematografii, ale też byli prześladowani ze względu na swoje wojenne zaangażowanie w działalność konspiracyjną. Lecz pamięć o nich pozostała żywa, a filmy z ich udziałem nadal cieszą się sporym zainteresowaniem. Kim byli aktorzy przedwojennego kina? Na to pytanie odpowiada Marek Teler.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Swoboda ze swoją Barbie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski