Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

40. rocznica strajku lubelskich robotników. To one rozpoczęły protesty w całej Polsce. Zobacz zdjęcia

Klaudia Olender
Klaudia Olender
Małgorzata Genca
Małgorzata Genca
W czwartek świętowano 40. rocznicę strajku w Lokomotywowni Pozaklasowej Lubelskiego Węzła Kolejowego. Centrum Wolontariatu zorganizowało na terenie Dworca PKP happening „Jutrzenka Solidarności”, bo tak jak jutrzenka zapowiada nowy dzień, tak protest robotników w Świdniku i Lublinie zapowiadał zwycięstwo Solidarności.

- Szczęśliwie się złożyło, że Centrum Wolontariatu ma obecnie swoją siedzibę na lubelskich Tatarach, w miejscu, gdzie przed laty powiał wiatr wolności. Skłoniło nas to właśnie do upamiętnienia protestów. I choć dziś żyjemy w zupełnie innej Polsce, czujemy się w obowiązku pielęgnować pamięć o tej drodze do wolności – mówi Justyna Orłowska, prezeska Centrum Wolontariatu w Lublinie.

W wydarzeniu wzięli udział zarówno świadkowie strajków robotniczych Lipca '80, jak i przedstawiciele władz miasta, powiatu, policji, kolei, służby więziennej, sądu okręgowego i społeczność związana z ruchem Solidarności.

Lubelski strajk w lokomotywowni rozpoczął się 16 lipca o godzinie 7:15 i trwał 4 dni. Był pierwszym tak wielkim i tak dobrze zorganizowanym protestem kolejowym w czasach PRL - dziś stanowi symbol Lubelskiego Lipca.

16 lipca 1980 r. robotnicy przybyli do hali napraw lokomotyw spalinowych, powołali komitet strajkowy i spisali postulaty, które dotyczyły m.in: podwyżki płac pracowników, zrównania zasiłków rodzinnych z zasiłkami dla wojska i milicji, poprawy warunków pracy socjalno-bytowej, lepszego zaopatrzenia bufetu, zagwarantowania niewyciągania konsekwencji za udział w zgromadzeniu robotniczym, jawności nagród i awansów, wprowadzenia wolnych sobót czy wcześniejszego przejścia na emeryturę.

Działania lubelskich robotników rozpoczęły protesty w całej Polsce, również te późniejsze - sierpniowe na Wybrzeżu w Gdańsku, które ostatecznie doprowadziły do powstania NSZZ „Solidarność” i podpisania Porozumień Sierpniowych.

- W tamtym czasie podjęcie strajku na kolei wiązało się z wielkim ryzykiem. Zdawaliśmy sobie sprawę, że jeśli nie wygramy strajku to albo nas rozstrzelają albo pozamykają albo wywiozą na Sybir, jak w tamtym czasie bywało – wspomina Czesław Niezgoda, po czym dodaje: - Wielkość odwaga, jedność, dyscyplina, chęć walki i chęć życia w wolnej Polsce i wielka mobilizacja doprowadziły do tego, że strajk nam się udał, podpisaliśmy porozumienia, otrzymaliśmy zapewnienie nietykalności.

Mówiło się, że w Świdniku chodziło o kotleta, a w FSC w Lublinie o ręczniki i mydło.

- Ne chodziło tylko o kotleta – śmieje się Lech Ciężki i tłumaczy, że aby odpowiedzieć na pytanie dlaczego odbywały się strajki trzeba powrócić do czasów, kiedy Polska została oddana pod okupację ZSRR i zdradzona przez sojuszników. - Nawet kabareciarze drwili sobie z tego, że gdyby ekonomię komunizmu zastosować na Saharze to po tygodniu piasku by zabrakło. Dlatego i tu wszystkiego brakowało. Nie było artykułów, nie tylko spożywczych, ale i przemysłowych i w miarę upływu czasu ta sytuacja stawała się coraz gorsza, bo naród był prześladowany. To nie były czasy takie jak dziś, że można sobie krzyknąć: precz z Dudą i precz z Kaczyńskim. Gdyby ktoś tak krzyknął: precz z Gierkiem, natychmiast zostałby zapuszkowany. Nie było wolności ani chleba – dodaje.

Organizatorzy przygotowali również krótki film wprowadzający w tematykę wydarzenia i część artystyczną, w której Kacper Kuki Kukawka wyrapował podziękowania dla strajkujących. Później uczestnicy udali się na wycieczkę pociągiem na dworzec Lublin Główny pod „Krzyż doli kolejarskiej”, gdzie uroczyście złożono kwiaty i wręczono symboliczną nagrodę Czesławowi Niezgodzie, który w podziękowaniu podkreślał, że to właśnie jedność i solidarność strajkujących gwarantowały ich wielkość i siłę.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski