Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

43 miliony na sprzęt badawczy dla Politechniki Lubelskiej

Klaudia Olender
Klaudia Olender
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne pixabay.com
Blisko 43 miliony złotych wyda Politechnika Lubelska na utworzenie centrum badawczego pośrodowiskowych i energooszczędnych materiałów oraz technologii. To jedyna tego typu jednostka naukowa w regionie.

Politechnika Lubelska ma blisko 43 mln złotych oraz trzy lata na stworzenie nowego centrum badawczego. Ponad 36 mln złotych pochodzi z dofinansowania z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, resztę pieniędzy uczelnia wyłoży z własnej kieszeni.

– Nasze centrum będzie jedyną jednostką naukową w regionie, która prowadzić będzie badania z zakresu energetyki, inżynierii środowiska, inżynierii materiałowej oraz inżynierii systemów opto- i mechatronicznych niezbędnych do sterowania procesami technologicznymi – mówi prof. Wojciech Franus, prorektor ds. nauki Politechniki Lubelskiej.

Politechnika Lubelska jako jedyna szkoła wyższa z naszego regionu znalazła się na tzw. Polskiej Mapie Infrastruktury Badawczej, powstałej z inicjatywy MNiSW.

– Rok temu projekt pn. „Centrum badawcze prośrodowiskowych i energooszczędnych materiałów oraz technologii (CeBMaT)” został umieszczony na tzw. Polskiej Mapie Infrastruktury Badawczej, obok 70 innych jednostek, które znacząco wpływają na wzrost doskonałości badań naukowych. Z Lublina tylko nasza uczelnia znalazła się na tej liście. Niestety ówczesne zasady nie przewidywały dofinansowania projektu. Musieliśmy starać się o nie w innych konkursach. I udało się – mówi prof. Zbigniew Pater, rektor Politechniki Lubelskiej.

Uczelnia w ramach projektu zakupi 13 specjalistycznych stanowisk badawczych, wyposażonych w unikatowe w skali kraju urządzenia, takie jak nanotomograf rentgenowski czy transmisyjny mikroskop elektronowy. Na liście zakupów znajdują się także: skaningowy mikroskop elektronowy, chromatograf cieczowy sprzężony ze spektrometrem mas oraz symulator procesów termomechanicznych.

– Sprzęt będziemy wykorzystywać do otrzymywania materiałów o ściśle określonych parametrach struktury i właściwościach, takich jak: implanty, kompozyty, laminaty czy sorbenty – wymienia prof. Wojciech Franus. - Zajmiemy się także poznaniem istoty zjawisk związanych z m.in.: pozyskiwaniem energii, otrzymywaniem materiałów funkcjonalnych, recyklingiem surowców odpadowych oraz analizą ich przebiegu za pomocą zaawansowanych systemów komputerowych i algorytmów wykorzystujących głębokie uczenie – dodaje prorektor PL.

Zakupione urządzenia trafią m.in. do laboratoriów wybudowanego kilka lat temu Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii Politechniki Lubelskiej. Będą wykorzystywane nie tylko przez pracowników uczelni, ale też. m.in. przez przedsiębiorstwa zainteresowane wykonywaniem specjalistycznych badań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski