Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

450-lecie podpisania Unii Lubelskiej. Miasto hucznie będzie świętować tę rocznicę. Zobacz, co się będzie działo

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Król Zygmunta August, szlachta polska i litewska – Lublin przez tydzień będzie przypominał miasto z końca XVI wieku. 1 lipca odbędą się główne uroczystości 450-lecia podpisania aktu Unii Lubelskiej.

- Przed nami siedem dni pełnych atrakcji, wyjątkowych wydarzeń, które mieszkańcy i turyści będą mogli nie tylko oglądać, ale też w nich aktywnie uczestniczyć – podkreśla Beata Stepaniuk – Kuśmierzak, z-ca prezydenta Lublina.

W poniedziałek ratusz przedstawił program wydarzeń „Świętujemy Unię”, czyli głównych obchodów 450 lecia podpisania Unii Lubelskiej. Uroczystości odbędą się w dniach 28 czerwca – 4 lipca. – Daty nie są przypadkowe: 28 czerwca to dzień przyjęcia unii w 1569 r., 4 lipca – data ratyfikacja jej przez króla Zygmunta Augusta - wyjaśnia Stepaniuk – Kuśmierzak.

ZOBACZ: Akt Unii Lubelskiej wpisany na listę UNESCO „Pamięć Świata”. Dokument jest opatrzony 78 pieczęciami wiszącymi na 47 sznurach

Akt Unii Lubelskiej
Akt Unii Lubelskiej Danuta Matloch/mkidn.gov.pl

Główną sceną wydarzeń będzie pl. Litewski. Od 28 czerwca będzie można na placu zobaczyć obóz szlachty polskiej i litewskiej, 29 czerwca inscenizacje „W drodze do Unii Lubelskiej”. – Będzie można poznać obyczaje szlachty polskiej i litewskiej, obejrzeć pokazy ówczesnej mody: zarówno bielizny jak i strojów wierzchnich, wziąć udział w warsztatach m.in. kaligraficznych – wylicza Małgorzata Wojcieszuk z Fundacji Belriguardo.

- W ramach cyklicznych wydarzeń, które będą odbywały się codziennie są m.in. warty straży rycerskiej przy Bramie Krakowskiej czy pokazy multimedialne na pl. Litewskim - wskazuje Michał Karapuda, dyrektor Wydz. Kultury UM Lublin.

Główne uroczystości odbędą się 1 lipca. Rozpocznie je msza św. (o godz. 9 ) w bazylice dominikanów. – Nasz klasztor jest świadkiem wydarzeń z 1569 r. W bazylice, w kaplicy Ossolińskim król Zygmunt August miał paść na kolana i odśpiewać dziękczynne „Te deum”. W obecnej Sali Unii Lubelskiej czyli dawnym refektarzu prawdopodobnie król i szlachta spożyli posiłek – wylicza ojciec Krzysztof Modras, przeor klasztoru Dominikanów Lublinie

CZYTAJ TAKŻE: O akcie Unii Lubelskiej z okazji wpisania go na listę światowego dziedzictwa

O godz. 11 w Trybunale Koronnym odbędzie się spotkanie Polaków i Polonii z całego świata. W samo południe rozpocznie się – na dziedzińcu zamku – uroczysta sesja Rady Miasta Lublin. – O godz. 14 wyruszy z zamku barwny korowód, który przejdzie na pl. Litewski - dodaje Karapuda.

O godz. 15 nad placem przeleci lotniczy zespół akrobatyczny Biało – Czerwone Iskry.

- A później będą koncerty do późnych godzin nocnych – dodaje Karapuda.

Tegoroczny „Wschód Kultury – Inne Brzmienia 2019” będą poświęcone prezentacji kultury litewskiej. W ramach cyklu „Litewski focus” odbędą się m.in. spotkania literackie, pokazy filmów, dyskusja na temat kultury litewskiej.

Z okazji jubileuszu 450 rocznicy podpisania Unii Lubelskiej NBP wprowadzi do obiegu kolekcjonerską, srebrną monetę o nominale 20 zł. Jej prezentacja połączona z koncertem pieśni renesansowych odbędzie się 26 czerwca w bazylice dominikanów.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski