47 ukraińskich pedagogów zatrudnionych w lubelskich szkołach. - Lublin jak zwykle wyprzedził innych – podkreśla prezydent Krzysztof Żuk

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Łukasz Kaczanowski
Udostępnij:
W 39. lubelskich szkołach zatrudnieni zostali ukraińscy pedagodzy, którzy uciekli z kraju zaatakowanego przez Federację Rosyjską. Takich asystentów jest 47. Mają pomóc polskim nauczycielom w kontaktach z ukraińskimi dziećmi. Do lubelskich placówek uczęszcza ich już prawie 1600.

- Ukraińscy nauczyciele są łącznikami między nauczycielami z Polski a uczniami z Ukrainy. To wielka pomoc jeśli chodzi o wytłumaczenie różnych potrzeb ludzi, którzy do nas przyjechali: zarówno dzieci jak i rodziców – przekonuje Sławomira Kryńska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 34 przy ul. Kosmowskiej. W SP 34 będzie pracować od środy (30 marca) dwóch ukraińskich asystentów. W całym Lublinie będzie ich łącznie 47.

- Dziękuję Polsce i wszystkim Polakom za okazaną pomoc – podkreśla Inna Kasprowicz z Winnicy, która została zatrudniona jako asystentka.

Asystenci z Ukrainy pojawią się w 39. lubelskich szkołach (31 szkół podstawowych i 8 ponadpodstawowych). W danej placówce będzie jeden lub dwóch asystentów. - Lublin jest pierwszym miastem w Polsce realizującym tego typu projekt. Jak zwykle wyprzedziliśmy innych – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. I dodaje:

- Wdrożenie pilotażowego programu zatrudnienia interwencyjnego uchodźców, to kolejny krok na rzecz przebywających w Lublinie obywateli Ukrainy. Poza zapewnieniem odpowiednich warunków bytowych chcemy pomóc im w usamodzielnieniu się i stworzyć możliwość zatrudnienia.

Zatrudnienie było możliwe dzięki programowi „Cash for Work”, który realizuje Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. Program finansuje amerykańska organizacja Care.

Asystenci będą pracowali przez 6 godzin dziennie (30 tygodniowo). Są zatrudnieni na trzy miesiące. – Staraliśmy się aby we wszystkich szkołach, gdzie jest młodzież ukraińska zatrudnieni byli pedagodzy z Ukrainy – uzupełnia Żuk.

Do miejskich placówek oświatowych – szkoły, przedszkola – uczęszcza obecnie w Lublinie 1538 dzieci, które uciekły z Ukrainy po agresji Federacji Rosyjskiej. Wśród nich: do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych – 261, do szkół podstawowych – 1194, do liceum, technikum i branżowej szkoły I stopnia – 79 oraz do szkoły muzycznej – 4 osoby.

- Do jednostek oświatowych prowadzonych przez podmioty inne niż miasto Lublin przyjęto 180 osób – uzupełnia Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

8 . Etap prac poszukiwawczych w więzieniu na Rakowieckiej

Wideo

Więcej informacji na stronie głównej Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie