Spis treści
Jakiego języka obcego warto się uczyć? Jest w czym wybierać
Jakiego języka obcego warto się uczyć? Wszystko zależy od naszych preferencji. Jedni wybiorą ten, który pożądany jest na rynku pracy, inni zdecydują się na język rzadziej spotykany – aby właśnie w poszukiwaniu pracy się wyróżnić i mieć dodatkowy atut podczas rekrutacji. Jest w czym wybierać, bowiem na świecie funkcjonuje ponad 7 tysięcy różnych języków.
Często szukamy języka, którego wymowę i gramatykę będzie nam najłatwiej przyswoić. To również nie jest zła taktyka, gdyż każdy kolejny język „wchodzi do głowy” szybciej i łatwiej. W środowisku tłumaczy popularny jest żart, że najtrudniej nauczyć się pierwszych 7 języków. I jest w tym sporo prawdy. Opanowując mowę z danej grupy lingwistycznej, łatwiej będzie uczyć się później języków pokrewnych. Przykładem może być łacina. Jej znajomość zdecydowanie ułatwia rozumienie i zapamiętywanie słówek włoskich, hiszpańskich czy francuskich.
Jeśli jednak nie macie aż takich ambicji, aby zaczynać od 7 języków, możecie wybrać pierwsze… 5, które są najłatwiejszymi – według badaczy – językami na świecie.
Najłatwiejsze języki obce dla Polaków? Tych nauczysz się szybko
Ocena stopnia trudności wybranego języka nigdy nie będzie w pełni obiektywna. Wiele zależy od rodziny językowej języka ojczystego, a także od indywidualnych zdolności lingwistycznych. Najłatwiej jest opanować te języki, które należą do tej samej grupy językowej co nasz język ojczysty. To oznacza, że Polakom najszybciej powinna pójść nauka języków słowiańskich, takich jak:
- czeski,
- słowacki,
- ukraiński,
- białoruski,
- rosyjski.
W przypadku trzech ostatnich utrudnieniem będzie jednak przyswojenie pisma – konieczna bowiem będzie nauka cyrylicy, która istotnie różni się od alfabetu łacińskiego. Jej opanowanie nie jest jednak szczególnie trudne – przypomnijmy, że kilka dekad temu, cyrylicę kaligrafowali w zeszytach już uczniowie czwartych klas podstawówki, podczas obowiązkowych lekcji języka rosyjskiego. Dziś, wśród młodego pokolenia znajomość cyrylicy jest już niszowa. Dzisiejsi 50-latkowie i starsi, na pewno jeszcze potrafią rozszyfrować pisane cyrylicą teksty.
Najpopularniejszy język świata. Który i dlaczego?
Języki, których nauka – jako najłatwiejszych – jest zalecana naszym rodakom, nie znajdują się jednak na liście najłatwiejszych języków świata. Należy do nich natomiast język angielski. I nic w tym dziwnego, bowiem bez przesady można stwierdzić, że język ten jest jednym z najpopularniejszych, żeby nie powiedzieć, że awansował do roli języka międzynarodowego, uniwersalnego. Badacze szacują, że językiem angielskim posługuje się około 30% ludności świata.
Wybierając się na zagraniczne wakacje, najbardziej prawdopodobne jest, że dogadamy się właśnie w języku angielskim. I choćby była to angielszczyzna łamana i wspierana bogatą gestykulacją, najpewniej dojdziemy z naszym rozmówcą do porozumienia. Dlatego też język angielski jest obecny w programach nauczania w szkołach niemal całego świata, a uczy się go już nawet kilkuletnie dzieci. Język angielski jest również uważany za międzynarodowy język techniczny i informatyczny. Dlatego brak znajomości języka angielskiego w branży IT jest właściwie niedopuszczalny.
Jeśli więc rozważacie naukę pierwszego języka obcego – to angielski będzie dobrym wyborem. Tym bardziej że dostępność materiałów do nauki jest ogromna – i to również tych bezpłatnych. Znajomość angielskiego można szlifować, oglądając popularne filmy (warto do oryginalnej ścieżki audio włączyć dodatkowo angielskie napisy), czy słuchając anglojęzycznych piosenek.
Najłatwiejsze języki świata. Znasz któryś z nich?
I właśnie język angielski otwiera listę 5 najłatwiejszych języków świata. Czy kolejne cztery propozycje wywołają wasze zaskoczenie? Listę opracowali fachowcy z amerykańskiej organizacji Interagency Language Roundtable. Na podstawie pieczołowitych, językowych badań ustalili, że najłatwiejsze języki świata to:
- angielski,
- włoski,
- hiszpański,
- francuski
- niemiecki.
- Język angielski – to jak wiadomo, najpopularniejszy język na świecie. Według danych Statista Research Department, obecnie posługuje się nim ponad 1,5 miliarda mieszkańców naszego globu. Według językoznawców, największą zaletą języka angielskiego są krótkie słowa i stosunkowo prosta gramatyka, bez zawiłej odmiany. I choć w języku angielskim funkcjonuje aż 16 czasów gramatycznych, znajomość ich wszystkich nie jest konieczna, aby dobrze porozumiewać się w tym języku i rozumieć mowę czy tekst pisany.
- Język włoski – to drugi w kolejności najprostszy język na świecie jest włoski. Posługuje się nim ponad 100 milionów osób na całym świecie, a usłyszeć go można w ponad 25 różnych krajach. Łatwość nauki języka włoskiego opiera się na jego melodyjności – ma dźwięczną, miękką i intuicyjną wymowę. Język włoski należy do grupy języków romańskich, a zdecydowana większość pojawiających się w nim słów pochodzi z łaciny. Gramatyka języka włoskiego nie jest szczególnie skomplikowana.
- Język hiszpański – to język używany na 7 kontynentach, a posługuje się nim ponad 650 milionów ludzi na świecie. Podobnie jak język włoski, hiszpański jest śpiewny i przyjemny dla ucha. Uczącym się hiszpańskiego problemów nie powinno sprawiać czytanie w tym języku, bowiem większość słów czyta się tak, jak są zapisywane. Język hiszpański należy do grupy języków romańskich.
- Język francuski – również jak włoski i hiszpański, wywodzi się z języków romańskich. Używa go ponad 270 milionów ludzi na świecie. Język francuski jest językiem urzędowym w 28 państwach. Choć brzmi inaczej i znacznie różni się wymową, język francuski jest podobny do języka angielskiego - aż 1/3 angielskich słów pochodzi właśnie z francuskiego! Jeśli zatem znasz angielski – nauka francuskiego nie powinna sprawiać kłopotów.
- Język niemiecki – zajmuje ostatnie miejsce na liście pięciu najprostszych języków świata. Niemiecki wywodzi się z grupy języków germańskich. Posługuje się nim około 135 milionów ludzi na świecie. Do nauki niemieckiego wiele osób zniechęca mała dźwięczność i długie słowa, których nie brakuje w języku niemieckim. Jeśli jednak pozbędziemy się uprzedzeń, docenimy ten język za uporządkowanie i logiczność. Zasady gramatyczne języka niemieckiego są zbliżone do tych w języku angielskim.