Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

500 plus bez wpływu na obowiązek alimentacyjny

Piotr Pietraszko
Adw. Piotr Pietraszko
Adw. Piotr Pietraszko Anna Kurkiewicz
Stało się to czego oczekiwały osoby zainteresowane, a przede wszystkim uprawnione do otrzymywania świadczeń alimentacyjnych. 26 lipca 2016 r. zaczęła obowiązywać nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (ustawa z dnia 10 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw).

Wprowadzenie programu Rodzina 500 plus doprowadziło do faktu, iż świadczenie wychowawcze zaczęło być wykorzystywane przez niektórych rodziców, jako argument do obniżenia alimentów na dzieci. Do tej pory zauważalna była niespójność w zakresie traktowania 500 plus w kontekście ustalania wysokości obowiązku alimentacyjnego. W praktyce sądów można był spotkać się z argumentacją, która wskazywała, że świadczenie z programu Rodzina 500 plus jako świadczenie wychowawcze powinno być uwzględniane przy ustalaniu wysokości alimentów. Wynikało to przede wszystkim z dwóch aspektów.

Po pierwsze braku przepisu stanowiącego, że świadczenie nie wpływa na zakres obowiązku alimentacyjnego. Po drugie wskazań, iż pomoc państwa nie zwalnia rodziców z obowiązku alimentowania dziecka. Jednakże sąd rodzinny, ustalając usprawiedliwione potrzeby dziecka oraz sytuację materialną rodziców w zakresie ustalania wysokości świadczenia alimentacyjnego, powinien uwzględnić wszystkie świadczenia, które otrzymuje dziecko. Odmienny pogląd, wskazywał na fakt, iż sądy rodzinne, określając zakres obowiązku alimentacyjnego, powinny abstrahować od świadczenia wychowawczego. Zobowiązanie rodziców wobec dziecka jest fundamentalne i nie ma możliwości zwolnienia ich z tego obowiązku, a zatem, zmniejszenie wysokości alimentów z powodu uprawnienia do świadczenia wychowawczego, będącego świadczeniem dodatkowym, finansowanym ze środków publicznych, byłoby nieuprawnione.

Mając na względzie przedstawione wyżej różne stanowiska dotyczące przedmiotowego zagadnienia, w projekcie ustawy zaproponowano zmianę art. 135 § 3 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, która polega na wyraźnym wskazaniu, że świadczenie wychowawcze oraz będący jego odpowiednikiem dodatek w wysokości świadczenia wychowawczego, nie wpływają na zakres obowiązku alimentacyjnego. Dosyć ważną nowością wprowadzoną przez przedmiotową nowelizację jest także uregulowanie kwestii możliwości egzekucji. Nowe regulacja wyraźnie wskazuje na wyłączenie od zajęcia komorniczego szeregu świadczeń, w tym świadczenia 500 plus.

Powyższe zmiany niewątpliwie pozwolą na uniknięcie ewentualnych rozbieżności w orzecznictwie sądów rodzinnych oraz zapewnią co najistotniejsze, zgodne z intencją ustawodawcy, iż świadczenie 500 plus będzie w sposób realny pomagać osobom uprawnionym, zwłaszcza w sytuacji tak niskiej obecnie, ściągalności alimentów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski