500 plus dla niepełnosprawnych 2019. Dla kogo? Od kiedy? Jak dostać? Kiedy wejdzie w życie? Świadczenie dla niepełnosprawnych dorosłych

akZaktualizowano 
Na niedzielnej konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Krakowie Mateusz Morawiecki zapowiedział 500 plus dla niepełnosprawnych. Czy będzie nowe świadczenie? Co trzeba wiedzieć?
Na niedzielnej konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Krakowie Mateusz Morawiecki zapowiedział 500 plus dla niepełnosprawnych. Czy będzie nowe świadczenie? Co trzeba wiedzieć? fot. grzegorz galasinski Dziennik Lodzki
500 plus dla niepełnosprawnych zapowiedział premier Mateusz Morawiecki na konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Krakowie. Do tematu 500 plus dla niepełnosprawnych premier Morawiecki powrócił na lubuskiej konwencji PiS w poniedziałek 20 maja. Zapowiedział, że świadczenie zostanie wprowadzone jeszcze przed wyborami. Z kolei marszałek Senatu w TVN24 wyraził się nieco inaczej na temat tego, od kiedy 500 plus dla niepełnosprawnych wejdzie w życie. 9 lipca na posiedzeniu rządu przyjęto projekt ustawy wprowadzającej 500 plus dla niepełnosprawnych, a szef kancelarii premiera mówi także o prawdopodobieństwie trafienia ustawy do Sejmu jeszcze w lipcu. Co warto wiedzieć o nowym planowanym świadczeniu?

500 plus dla niepełnosprawnych to medialna nazwa na zapowiedziane przez premiera Morawieckiego świadczenie, nawiązująca do innych wprowadzonych przez PiS świadczeń.

Rząd zajmie się 500 plus dla niepełnosprawnych w lipcu

Premier Mateusz Morawiecki przekazał 9 lipca, że rząd przyjął projekt ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla niepełnosprawnych. Tzw. 500 plus dla niepełnosprawnych ma objąć osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji, które mają ustalone prawo do świadczenia takiego jak renta, świadczenie socjalne, emerytura itp. Świadczenie uzupełniające będzie przyznawane, gdy wysokość już przyznanych świadczeń jest zbyt niska, by mogły one wystarczać na zaspokojenie potrzeb życiowych, które są wzmożone z uwagi na naruszenie sprawności organizmu.

Dodatek 500 plus dla niepełnosprawnych będzie zależał od wysokości pobieranego świadczenia.

Już wcześniej szef kancelarii premiera, Michał Dworczyk, przekazał, że 500 plus dla niepełnosprawnych będzie jednym z tematów posiedzenia rządu 9 lipca. Jest też prawdopodobne, że jeszcze w tym miesiącu projekt ustawy o nowym świadczeniu dla niepełnosprawnych trafi do Sejmu. Najbliższe obrady Sejmu są zaplanowane na 17-19 lipca. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, może się okazać, że 500 plus dla niepełnosprawnych wejdzie w życie jeszcze tej jesieni.

WCZEŚNIEJ PISALIŚMY O 500 PLUS DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH - PONIŻEJ ARCHIWALNA CZĘŚĆ ARTYKUŁU

500 plus dla niepełnosprawnych to priorytet

O tym, że 500 plus dla niepełnosprawnych to priorytet rządu w obecnej kadencji, mówiła w Dzienniku Gazecie Prawnej Bożena Borys-Szopa. Minister powiedziała, że projekt ustawy o 500 plus dla niepełnosprawnych jest obecnie przygotowywany, a środki na wsparcie są zagwarantowane. Borys-Szopa chce, by przepisy były gotowe jak najszybciej, ale zwraca uwagę na to, że materia jest wrażliwa, a krąg beneficjentów wymaga analizy. Na pewno jednak chodzi o to, by pomóc osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji.

Kiedy będzie wprowadzone 500 plus dla niepełnosprawnych?

Wybory do Parlamentu Europejskiego już za nami, ale wciąż powracają pytania o niektóre z przedwyborczych obietnic - w tym o 500 plus dla niepełnosprawnych. O proponowanym nowym świadczeniu w "Faktach po Faktach" TVN24 wypowiadał się marszałek Senatu, Stanisław Karczewski.

Zgodnie z zapowiedziami premiera, projekt ustawy ma w czerwcu trafić do Sejmu. Kiedy dodatek trafi do rąk niepełnosprawnych?

dokładnie nie rozmawialiśmy na ten temat jeszcze w gronie ścisłego kierownictwa partii, ale od jesieni albo nowego roku - mówił Karczewski w TVN24

Marszałek Senatu zaznaczył też, że rząd pamięta o osobach niepełnosprawnych i zapewni im wsparcie, ale zapytany o to, czy jest szansa, by 500 plus dla niepełnosprawnych weszło w życie jeszcze przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi, powiedział, że "chyba nie".

500 plus dla niepełnosprawnych. Od kiedy?

Na niedzielnej konwencji PiS premier Mateusz Morawiecki tylko zapowiedział, że Prawo i Sprawiedliwość chce wprowadzić 500 plus dla niepełnosprawnych. Od kiedy? O tym premier mówił już dzień później, na konwencji w Gorzowie Wlkp. Zapowiedział, że w czerwcu będzie już ustawa i niebawem będzie to realizowany projekt.

500 plus dla niepełnosprawnych, czyli dla kogo?

O nowym świadczeniu dla niepełnosprawnych mówił premier Mateusz Morawiecki. Zgodnie z jego słowami „500 plus dla niepełnosprawnych” miałoby być stałym dodatkiem przyznawanym co miesiąc dorosłym osobom niepełnosprawnym. Świadczenie miałoby wejść w życiu już w ciągu kilku najbliższych miesięcy, a jego wysokość prawdopodobnie wyniosłaby 500 złotych.

Mateusz Morawiecki, zapowiadając 500 plus dla niepełnosprawnych, przypomniał także o polityce społecznej PiS, na którą przekierowano kilkadziesiąt miliardów złotych.

Pokazaliśmy politykę z sercem. Tak jak Polska jest sercem Europy, PiS chce być sercem Polski – mówił Mateusz Morawiecki na konwencji

Dla kogo 500 plus dla niepełnosprawnych?

Zapowiedziane na konwencji PiS nowe świadczenie dla niepełnosprawnych miałoby być przyznawane pełnoletnim osobom z orzeczeniem o całkowitej niepełnosprawności, które nie mogą prowadzić życia samodzielnie. Zdaniem premiera te osoby są pozbawione szeregu dodatków w obecnym systemie opieki i 500 plus dla niepełnosprawnych miałoby to w pewien sposób wynagrodzić.

Czy 500 plus dla niepełnosprawnych na pewno wyniesie 500 zł, dopiero się rozstrzygnie – jest to jednak prawdopodobna kwota nowego świadczenia.

Skąd pieniądze na 500 plus dla niepełnosprawnych?

Zapowiedź wprowadzenia kolejnego comiesięcznego świadczenia może wzbudzić słuszne pytanie o to, skąd PiS planuje wziąć na nie pieniądze. W swoim występie na konwencji Mateusz Morawiecki wskazał, że 500 plus dla niepełnosprawnych mogłoby być finansowane m.in. z Funduszu Solidarnościowego.

W zależności od tego, na jakich zasadach ostatecznie wprowadzono by 500 plus dla niepełnosprawnych, koszty nowego świadczenia wyniosłyby od 1 do 4 mld złotych – tak wyliczył portal money.pl.

Warto przypomnieć sobie o zeszłorocznym proteście osób niepełnosprawnych. To, że teraz obiecywane są dodatkowe pieniądze dla nich, można odebrać jako realizację zapowiedzi z okresu protestu.

polecane: FLESZ: Chaos podczas rekrutacji. Tysiące uczniów bez miejsc w szkołach

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 26

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
G
Gość

Duzo osob ma emeryture i orzeczona niezdolnosc do samodzielnej egzystencji,wszyzscy powinni dostac do 1600 zl minimum netto.

G
Gość
2019-05-22T22:28:39 02:00, Gość:

Witam, mąż ma 83 lata jest na emeryturze i ma 1 grupę niepelnosprawności z niemożnościa samodzielnej egzystencji... czy dostanie 500 plus

2019-07-01T14:42:04 02:00, Gość:

Gowin o dostanie

Do piachu

R
Rencista

To znaczy osoby z całkowitą niezdolnością do pracy ,ale bez niezdolności do całkowitej egzystencji czyli mówiąc przysłowiowo chodzących na dwóch nogach im się nie należy tak ,w dupie mam takie dobrodziejstwo pisowców.

G
Gość

tylko nędzarzom o dochodzie max. 1100 złotych!!!!!!!!!!!!!!!

G
Gość

zdrowym i bogatym yebakom bez kryterium a chorym do 1100,niech ich szlag trafi

M
Michał47

Brawo Pisiory !!! jesteście mistrzami świata w dzieleniu Polaków na lepszy i gorszy sort !!!,rozdajecie pieniądze na prawo i lewo dajecie zdrowym dzieciom 500 bez kryteriów dochodowych nawet tym którzy tych pieniędzy nie widzą na koncie bo mają ich tyle że szkoda gadać.

Ale jeżeli chodzi o tych najsłabszych czyli niepełnosprawnych to żeście sobie wymyślili kryteria dochodowe !!! czyli 500 dostanę tylko ci co ich dochód nie przekracza 1100 zł !!!

Mam nadzieję że Polacy za tych najsłabszych którym żeście między niepełnosprawnymi zrobili taki wielki rów dzielący te środowiska podziękują i podsumują w ich imieniu przy urnach wyborczych.

Wstydzę się za takie Państwo które dba tylko o ten elektorat który jest zdrowy i bez problemu podniesie łapkę w górę za Pisiorami !!!,bo już nie wszyscy niepełnosprawni tą łapkę potrafią podnieść z takich czy innych powodów,wstyd żenada i oburzenie,tyle albo aż tyle mam do powiedzenia.

Pozdrawiam.

Michał.

G
Gość
2019-06-19T23:59:12 02:00, Gość:

Niech to dorzucą do zasiłku pielęgnacyjnego.. będzie prościej i taniej w obsłudze, a jak taniej, to i większa liczba osób będzie się mogła załapać!! Skoro ktoś ma rentę, to jednak pieniądze na życie ma! A są tacy, którzy renty nie uzyskali (nawet na socjalną jest wymóg lat składkowych :/) i im ta kasa faktycznie wiele da!! A nóż będą mieli na kursy, sprzęt czy wyjazdy i podejmą zatrudnienie.. nie każdy chce być na czyimś utrzymaniu do końca życia, ale czasem nie ma jak tego zmienić, bo prawie wszystkie formy wsparcia zostały po cichu wycofane!! Dajcie faktycznie potrzebującym- bez kasy, a nie tym, którzy już jakąś pomoc otrzymują!

Przy epilepsji od urodzenia można starać się o rentę socjalna jeżeli jest stopień niepełnosprawności ustalony !

wygranena renta socjalna nie trzeba żadnych lat wypracowanych kto wymyśla nowe prawa .Warunek chory od dziecka lub w czasie nauki szkolnej do 25 roku życia

G
Gość
2019-06-29T11:19:15 02:00, Gość:

CZY 500 BĘDZIE PRZYSŁUGIWAŁO OSOBIE STOPIEŃ UMIARKOWANY CAŁKOWITA NIEZDOLNOŚĆ DO PRACY NIE POSIADAJĄCA RENTY CHOROBA TO EPILEPSJA CZY 500 TYLKO NA STOPIEŃ ZNACZNY

z tego co piszą to tylko stopień znaczny

G
Gość

Dzień dobry jestem mamą dziecka niepełnosprawnego i nw dlaczego dzieci nie dostaną nic bo oprócz świadczenia bo zasiłku to dla nich nic a rodzice nie mogą podjąć pracy te dzieci też nie mogą nic same zrobić i również mają marzenia jechać na wycieczki iść do kina itp.dla mnie jest to śmieszne że w tym kraju znowu chce się podzielić ludzi dla mnie żenada

G
Gość
2019-05-22T22:28:39 02:00, Gość:

Witam, mąż ma 83 lata jest na emeryturze i ma 1 grupę niepelnosprawności z niemożnościa samodzielnej egzystencji... czy dostanie 500 plus

Gowin o dostanie

G
Gość

Niby na rentach socjalnych a zdrowi pracują i kombinują a wymagają opieki tylko na papierze. żeby komisję były rzetelne bo biegła psychiatra w Bydgoszczy to daje wystarczy umieć plakac

G
Gość

CZY 500 BĘDZIE PRZYSŁUGIWAŁO OSOBIE STOPIEŃ UMIARKOWANY CAŁKOWITA NIEZDOLNOŚĆ DO PRACY NIE POSIADAJĄCA RENTY CHOROBA TO EPILEPSJA CZY 500 TYLKO NA STOPIEŃ ZNACZNY

G
Gość

Niech to dorzucą do zasiłku pielęgnacyjnego.. będzie prościej i taniej w obsłudze, a jak taniej, to i większa liczba osób będzie się mogła załapać!! Skoro ktoś ma rentę, to jednak pieniądze na życie ma! A są tacy, którzy renty nie uzyskali (nawet na socjalną jest wymóg lat składkowych :/) i im ta kasa faktycznie wiele da!! A nóż będą mieli na kursy, sprzęt czy wyjazdy i podejmą zatrudnienie.. nie każdy chce być na czyimś utrzymaniu do końca życia, ale czasem nie ma jak tego zmienić, bo prawie wszystkie formy wsparcia zostały po cichu wycofane!! Dajcie faktycznie potrzebującym- bez kasy, a nie tym, którzy już jakąś pomoc otrzymują!

G
Gość
2019-05-22T22:28:39 02:00, Gość:

Witam, mąż ma 83 lata jest na emeryturze i ma 1 grupę niepelnosprawności z niemożnościa samodzielnej egzystencji... czy dostanie 500 plus

Jak to nie jest kiełbasa wyborcza to dostanie, natomiast nie dostaną inni renciści zusowscy, którzy nie nie maja orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, a są całkowicie niezdolni do pracy.Bardzo często są to ludzie młodzi poważnie chorzy którym ta dziadowska renta nie starcza na utrzymanie ,nie mówiąc o leczeniu

G
Gość

Niepełnosprawni z całkowitą niezdolnością do pracy z orzeczeniem Zusowskim zostaną przez pisowców wydymani ,dostaną tylko z PFRONu czyli ci co nie mają szans na normalną rentę

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3