Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

500 plus: Milion złotych trafiło na konta rodzin w Lublinie

Gabriela Bogaczyk
Prawie 15 tys. rodzin z Lublina złożyło już wnioski o finansowe wsparcie w ramach rządowego programu. 1,5 tys. otrzymało już na konto pierwsze przelewy
Prawie 15 tys. rodzin z Lublina złożyło już wnioski o finansowe wsparcie w ramach rządowego programu. 1,5 tys. otrzymało już na konto pierwsze przelewy Małgorzata Genca
Jedna z lubelskich rodzin otrzyma co miesiąc 4 tys. złotych z rządowego programu. Wychowuje się w niej ośmioro dzieci.

- Nasz rekordzista dostanie jednorazowo 4 tysiące złotych miesięcznie w ramach programu Rodzina 500 plus. Rodzina liczy ośmioro dzieci do 18. roku życia - informuje Magdalena Suduł, rzeczniczka Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie. Ponadto jedenaście rodzin z Lublina otrzyma co miesiąc na konto po 2,5 tysiąca złotych, a sześć rodzin z szóstką dzieci po 3 tys. złotych.

Od pierwszego kwietnia mieszkańcy Lublina złożyli już prawie 15 tysięcy wniosków o przyznanie świadczenia wychowawczego w ramach programu Rodzina 500 plus.

- Zaobserwowaliśmy, że ostatnio wzrosła liczba wniosków składanych osobiście w formie papierowej. Dotyczy to 8,7 tys. rodzin - dodaje Suduł.

Do tej pory MOPR wydał 3,6 tys. decyzji dla lubelskich rodzin, w których wychowuje się 5275 dzieci.

- 1,5 tys. rodzin otrzymało już pieniądze przelewem na konto. W sumie jest to kwota 1,1 mln złotych - precyzuje rzeczniczka MOPR w Lublinie.

W tym tygodniu rozpoczęła się również wypłata tego świadczenia w oddziałach banku PeKaO. - Na razie zaledwie 151 osób zdecydowało się na formę autowypłaty. W kolejnych miesiącach takie wypłaty będą się odbywać między 10. a 20. dniem każdego miesiąca - wyjaśnia Suduł.

Dotychczas w Lublinie system do obsługi programu Rodzina 500 plus działa sprawnie. - Nie zanotowaliśmy żadnych awarii, które uniemożliwiałyby pracę i funkcjonowanie programu - informuje rzeczniczka MOPR.

Najczęstsze błędy
Suduł podkreśla, że nadal zdarzają się błędy w wypełnionych wnioskach.

- Rodzice zapominają na przykład wpisać pesel dziecka. Mają też problem z częścią wniosku, w której należy podać strukturę rodziny. Wystarczy wpisać siebie, współmałżonka i dzieci - wyjaśnia rzeczniczka MOPR i przypomina, że we wnioskach trzeba wpisać nie tylko dzieci do 18. roku życia, ale i te, które nie ukończyły jeszcze 25 lat i pozostają na utrzymaniu rodziców.

- To ważne, bo wliczają się one do dochodu rodziny. Tym samym szansa otrzymania świadczenia w ramach programu jest większa - mówi rzeczniczka MOPR.

Ze względu na to, że dochód obliczany jest na podstawie dokumentów z 2014 roku, istnieje ryzyko, że część danych jest już nieaktualna.

- Dlatego tak ważne są dla nas informacje np. o zmianie miejsca zatrudnienia czy wyjeździe do pracy za granicę - dodaje Magdalena Suduł.

MOPR apeluje, by pamiętać także o podaniu we wniosku swojego numeru telefonu. Dzięki temu, w razie jakich-kolwiek błędów, pracownik MOPR może szybko i sprawnie skontaktować się z rodziną i poprosić o wyjaśnienie.

Wybory UMCS. Prof. Michałowski ponownie wybrany na rektora (ZDJĘCIA)
Lubelskie jest piękne! Wspaniałe zdjęcia Wojciecha Grabowskiego
Zespół Szkół Ekonomicznych im. A.i J. Vetterów ma 150 lat (ZDJĘCIA)
Ambasador Województwa Lubelskiego. Pol-Skone, IUNG i prof. Załuska z tytułem (ZDJĘCIA, WIDEO)
Myślisz, że znasz Lublin? Kambodża, Bronx, Pekin... Wiesz gdzie to jest? (UIZ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski