60. Plebiscyt Sportowy Kuriera Lubelskiego. Małgorzata Hołub-Kowalik najlepszym sportowcem Lubelszczyzny w 2021 roku

W piątkowy wieczór, w hotelu Victoria w Lublinie, rozstrzygnęliśmy 60. Plebiscyt Sportowy Kuriera Lubelskiego. Najlepszym sportowcem województwa lubelskiego w 2021 roku została lekkoatletka KU AZS UMCS Lublin, dwukrotna medalistka igrzysk olimpijskich w Tokio, Małgorzata Hołub-Kowalik.

W gronie sportowców, trenerów, działaczy, sponsorów i ludzi związanych ze środowiskiem sportowym na Lubelszczyźnie, już po raz 60. rozstrzygnęliśmy wyniki Plebiscytu Sportowego. Gości zebranych na uroczystej gali przywitali prezes Kuriera Lubelskiego, Dariusz Kołacz oraz redaktor naczelny, Wojciech Pokora.

Wyboru tradycyjnej dziesiątki najlepszych sportowców z grona nominowanych zawodników dokonała kapituła. Ogłoszenie nazwisk najlepszych z najlepszych było najważniejszą częścią piątkowej gali. Tajemnice odkrywaliśmy jednak powoli, dozując napięcie.

WYNIKI 60. PLEBISCYTU SPORTOWEGO KURIERA LUBELSKIEGO:

1. Małgorzata Hołub-Kowalik (AZS UMCS Lublin – lekkoatletyka)
Na igrzyskach olimpijskich w Tokio wywalczyła złoty medal w sztafecie mieszanej 4x400m oraz srebrny w sztafecie kobiet 4x400. Do zeszłorocznych sukcesów dopisała także brązowy medal halowych mistrzostw Europy w sztafecie 4x400m, brązowy mistrzostw Polski w biegu na 400 m, złoty mistrzostw Polski w sztafecie 4x400 m i brązowy halowych mistrzostw Polski na 400 m.

2. Malwina Kopron (AZS UMCS Lublin – lekkoatletyka)
Na igrzyskach w Tokio spełniła marzenie o olimpijskim medalu. W konkursie rzutu młotem pochodząca z Puław Kopron wywalczyła brązowy medal. Na mistrzostwach Polski zdobyła złoty medal, zajęła także 1. miejsce w zawodach Pucharu Świata w Splicie.

3. Aleksandra Mirosław (Kotłownia Lublin – wspinaczka sportowa)
Wspinaczka sportowa zadebiutowała na igrzyskach olimpijskich, a lublinianka była pierwszą Polką, która przystąpiła do olimpijskiej rywalizacji. W trójboju zajęła czwarte miejsce, ale w konkurencji na czas wygrała, ustanawiając nowy rekord świata. W 2021 roku Mirosław zdobyła brązowy medal mistrzostw Europy we wspinaczce na czas.

4. Mikkel Michelsen (Motor Lublin – żużel)
Lider drużyny Motoru Lublin, która w 2021 roku wywalczyła wicemistrzostwo Drużynowych Mistrzostw Polski. Był jednym z najlepiej punktujących żużlowców w PGE Ekstralidze. Indywidualnie wywalczył złoty medal Mistrzostw Europy, natomiast z reprezentacją Dani zdobył brąz Speedway of Nations.

5. Katarzyna Krawczyk (Cement Gryf Chełm – zapasy)
Chociaż nie udało jej się zakwalifikować na igrzyska olimpijskie, to w 2021 roku osiągnęła swój największy sukces w karierze – brązowy medal mistrzostw świata w wadze do 53 kg. Krawczyk została także złotą medalistką mistrzostw Polski w kategorii do 55 kg oraz triumfowała w Pucharze Polski do 53 kg.

6. Laura Bernat (AZS UMCS Lublin - pływanie)
Mając zaledwie 15 lat uzyskała kwalifikacje na igrzyska olimpijskie. W Tokio zajęła 14. miejsce w wyścigu na 200m grzbietem. W 2021 roku cieszyła się ze złota mistrzostw Europy juniorów na 200 m grzbietem. Poza tym zdobyła złoty medal mistrzostw Polski na 200 m grzbietem i brąz MP w sztafecie 4x100 zmiennym. Na dystansie 200 m grzbietem uzyskała czas tylko o 0,07 sek. słabszy od rekordu Polski z 2009 r.,

7. Marcin Lewandowski (AZS UMCS Lublin – lekkoatletyka)
Wystąpił na najważniejszej imprezie 2021 roku, ale kontuzja wyeliminowała go z walki o medal igrzysk olimpijskich w Tokio. W minionym roku wywalczył srebrny medal halowych mistrzostw Europy na 1500 m, złoty mistrzostw Polski na 1500 m, złoty halowych MP na 1500 m, a także poprawił rekordy Polski na 1500 m i na milę.

8. Bartosz Śpiączka (Górnik Łęczna – piłka nożna)
Niekwestionowany lider jedynego przedstawicieli Lubelszczyzny w PKO Ekstraklasie. W 2021 roku razem z Górnikiem Łęczna świętował awans, a już jesienią strzelił na boiskach ekstraklasy aż 9 goli. Rok zakończył tytułem piłkarza grudnia w ekstraklasie.

9. Monika Skinder (MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski – biegi narciarskie)
Do bogatej już kolekcji sukcesów kolejny raz dołożyła złoty medal mistrzostw Polski w sprincie, a także złoty medal mistrzostw Polski w biegu na 15 km. Uczestniczyła w mistrzostwach świata, punktowała w zawodach Pucharu Świata oraz została mistrzynią świata juniorek.

10. Izabela Paszkiewicz (AZS UMCS Lublin – biegi)
Mimo olimpijskiej kwalifikacji nie udało jej się pojechać na igrzyska do Tokio. Przez cały rok osiągała bardzo dobre wyniki. Zdobyła złoty medal mistrzostw Polski w biegu na 5 km, srebrny mistrzostw Polski na 10 km i brązowy mistrzostw Polski w maratonie, W 2021 roku poprawiła rekordy życiowe w maratonie, półmaratonie, na 10 km oraz na 5 km.

Przed ogłoszeniem najlepszej dziesiątki sportowców województwa lubelskiego, wręczyliśmy wyróżnienia w kategoriach specjalnych. Za sukcesy w sporcie młodzieżowym nagrodziliśmy Wiktora Lamparta, żużlowca Motoru Lublin oraz Anhelinę Łysak, zapaśniczkę Cementu Gryfa Chełm.

Drużyną roku zostali żużlowcy Motoru Lublin za wicemistrzostwo DMP oraz siatkarze LUK Lublin, którzy awansowali do PlusLigi.

W kategorii Trener Roku wyróżniliśmy Witolda Koprona, trenera Malwiny Kopron, brązowej medalistki igrzysk olimpijskich, a także duet trenerski żużlowców Motoru Lublin: Macieja Kuciapę i Jacka Ziółkowskiego oraz Mateusza Mirosława, trenera Aleksandry Mirosław, olimpijki i rekordzistki świata we wspinaczce na czas.

Za imprezę roku uznaliśmy Orlen Lublin FIM Speedway Grand Prix, a w kategorii Sport Akademicki nagrodę otrzymał Klub Uczelniany AZS UMCS Lublin, którego lekkoatleci drugi rok z rzędu zostali drużynowymi mistrzami Polski.

Na gali nie mogło zabraknąć wyróżnień dla sportowców niepełnosprawnych. W kategorii Sport Bez Barier wyróżnienia otrzymali: paraolimpijki z Tokio, Justyna Kiryła z pilotką Aleksandrą Tecław (KKT Hetman Lublin- kolarstwo), Oskar Gołębiowski (Spartan Lublin) złoty medalista mistrzostw świata niesłyszących na 400 m przez płotki, srebrny mistrzostw świata niesłyszących w sztafecie 4x100m i brązowy mistrzostw świata niesłyszących w sztafecie 4x400m oraz Julia Dragan (Spartan Lublin) za zdobycie aż pięciu medali na mistrzostw świata niesłyszących w pływaniu.

To nasz jubileuszowy, 60. Plebiscyt Sportowy, więc nie mogliśmy nie nawiązać do wspaniałej historii najstarszego i najbardziej prestiżowego plebiscytu sportowego w naszym województwie. W trakcie gali uhonorowaliśmy byłych dziennikarzy Kuriera Lubelskiego, związanych z plebiscytem: Andrzeja Kwieka, Andrzeja Szwabe, Witolda Chojnackiego i Janusza Kawałko.

Co roku gala Plebiscytu Sportowego kończyła się wspólną zabawą. W tym roku czas jest jednak wyjątkowy i dramatyczny. Tym bardziej dziękujemy wszystkim gościom obecnym na uroczystym rozstrzygnięciu plebiscytu oraz naszym partnerom.