Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

60 Sekund Biznesu: Codziennie banki blokują 20 prób, w których przestępcy próbują ukraść łącznie ponad 1 milion złotych

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Tylko w IV kwartale 2019 r. baza Systemu DZ wzrosła dokładnie o rekordowych 56 686 szt. i zawierała na koniec grudnia 1 881 393 szt. dokumentów zastrzeżonych.
Tylko w IV kwartale 2019 r. baza Systemu DZ wzrosła dokładnie o rekordowych 56 686 szt. i zawierała na koniec grudnia 1 881 393 szt. dokumentów zastrzeżonych. Fot. Malgorzata Genca / Polska Press
Tylko w IV kwartale 2019 r. baza Systemu Dokumenty Zastrzeżone wzrosła dokładnie o rekordowych 56 686 szt. i zawierała na koniec grudnia 1 881 393 szt. dokumentów zastrzeżonych z powodu ich zagubienia lub kradzieży. Z drugiej strony przestępcy próbowali wyłudzić 1.607 kredytów o łącznej wartości 58,4 mln złotych.

- W przypadku posługiwania się dokumentami tożsamości trzeba zachować dużą ostrożność aby nasze dokumenty nie zostały skradzione czy też nie zostały skopiowane- tłumaczy w rozmowie z AIP Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich. - Dzisiaj w Polsce, w obrocie gospodarczym, prawnym mamy ponad 1,8 mln dowodów osobistych oraz paszportów które zostały skradzione i zostały zastrzeżone- dodaje.

Z raportu o dokumentach infoDOK wynika, że tylko w IV kwartale 2019 r. baza Systemu DZ wzrosła dokładnie o rekordowych 56 686 szt. i zawierała na koniec grudnia 1 881 393 szt. dokumentów zastrzeżonych z powodu ich zagubienia lub kradzieży. Z drugiej strony przestępcy próbowali wyłudzić ponad 1,6 tys kredytów o łącznej wartości 58,4 mln złotych.

- W samym ubiegłym kwartale zatrzymaliśmy ponad 1,6 tys osób czy przypadków gdzie usiłowano złożyć wnioski na kredyty konsumenckie o bardzo wysokiej wartości, kilkudziesięciu milionów złotych. W ciągu ostatnich 12 miesięcy zablokowaliśmy nieuczciwie złożone wnioski przekraczające 270 mln zł.

Statystycznie, codziennie banki blokują 20 prób, w których przestępcy chcą ukraść łącznie ponad 1 milion złotych. Dlatego tak istotne jest to, żebyśmy wszyscy zgłaszali w bankach fakt utraty dokumentu – nawet, jeżeli nie mamy konta, są banki, które przyjmują zastrzeżenia także od osób, które nie są ich klientami.

- Należy pamiętać, że zastrzeganych jest kilka milionów kart płatniczych rocznie, a pamiętajmy, że podstawowe karty płatnicze, co prawda w niewielkich kwotach ale mogą być używane przez pewien okres bez wpisywania kodu PIN. Jeżeli zaginie nam dowód osobisty to natychmiast informujmy o tym bank, zastrzegajmy ten dokument. Z koeli jeżeli zginie nam karta płatnicza lub kredytowa informujemy bank, blokujemy tę kartę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski