600 plus dla pracujących i 400 plus dla niepracujących - to propozycja ekonomisty. Będą zmiany? [17.08.2019 r.]

jsZaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
600 plus dla pracujących i 400 plus dla niepracujących – takie rozwiązanie zaproponował główny ekonomista banku Pekao SA. Jego zdaniem 500 plus rozdawane wszystkim po równo, i tym pracującym, i tym niepracującym, osłabia motywację do znalezienia zatrudnienia. Wielu rodziców zrezygnowało z pracy zarobkowej całkowicie po otrzymaniu wsparcia finansowego od państwa. Czy pomysł Marcina Mrowca się przyjmie?

600 plus dla pracujących i 400 plus dla niepracujących – ta zmiana może pomóc pracodawcom

Marcin Mrowiec, główny ekonomista banku Pekao SA uważa, że wsparcie od państwa w postaci 500 plus doprowadza do unikania pracy:

Marcin Mrowiec dla Businessinsider: Można by zmodyfikować program 500 plus w kierunku promowania beneficjentów programu, którzy pracują. Np. 600 plus dla pracujących, 400 plus dla niepracujących. Może z wyjątkiem matek, które mają troje i więcej małych dzieci.

Zdaniem ekonomisty, aktualne rozwiązania prawne nie sprzyjają poszukiwaniom pracy. Oprócz rodziców, osobami, które nagminnie rezygnują z jakiegokolwiek zatrudnienia, są osoby niepełnosprawne.

Marcin Mrowiec: Teraz system podatkowo-składkowy wspierający te osoby wytwarza bodźce utrzymujące je poza rynkiem pracy. Te osoby nie zawsze mają wysokie kwalifikacje, a gdyby zaczęły pracować, uzyskując niewysokie zarobki, równocześnie tracą prawa do dodatków socjalnych. Często nie opłaca im się więc podejmować pracy.

TOP 25 najlepszych miejsc pracy w Europie. Chcesz tutaj prac...

500 plus do podziału? „Trzeba zachęcać do aktywności zawodowej”

Zdaniem ekonomisty pat, w którym znajduje się sporo osób bezrobotnych w Polsce, wynika z przepisów, które nie przystają do rzeczywistości.

  1. Na polskim rynku pracy obciążenia związane z zatrudnieniem są wysokie dla wszystkich – osoby, które mogą liczyć na najniższe wynagrodzenie, często z niego rezygnują, ponieważ nie jest to dla nich opłacalne.
  2. Osoby pobierające różnorakie świadczenia obawiają się ich utraty w przypadku rozpoczęcia pracy zarobkowej.
  3. Wysokość świadczeń i wysokość najniższego wynagrodzenia często są zbliżone do siebie.

Marcin Mrowiec podkreśla, że Słowacy kilka lat temu zaczęli stosować ujemny podatek dochodowy (dopłacanie do bardzo niskich dochodów). Dzięki temu sporo bezrobotnych chciało znaleźć pracę.

Według ekonomisty, budowany przez 3 dekady system, na którym opiera się polski rynek pracy, powinien być dokładnie zbadany:

Brakuje nam rąk do pracy i musimy się upewnić, czy nasz system skłania ludzi do pracowania, a nie wzmacnia w nich tendencje, aby nie pracować, albo żeby pracować w szarej strefie.

Trwa głosowanie...

Popierasz obecne zmiany w programie 500 Plus?

Materiał oryginalny: 600 plus dla pracujących i 400 plus dla niepracujących - to propozycja ekonomisty. Będą zmiany? [17.08.2019 r.] - Gazeta Pomorska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1,576

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

M
Miodny

Niech ten pan ekonomista zapłaci z własnej kieszeni i jemu podobnym myśleniem ja nie jestem uczonym ale wiem że nie daje się nic za darmo wszelka pomoc potrzebującej osobie powinna się opierać na pożyczaniu a nie dawaniu opieka i pomoc społeczna na tym polega a nie ze nierób czy inny menel patologi powie że jemu się należy

G
Gość

Madry facet . Powinni wogóle dostawać 500 tylko ci co pracują . Ale już sam podział na 600 i 400 jest lepszy . Kobity z kilkoma wdzięczni i wszystkimi dopłatami socjalnymi itp. Dostają tylko co ja za miesiąc ciężkiej pracy i tez mam dzieci . A niektórych to 100% więcej pensji

G
Gość

Nie siedzę w domu bo mnie stać tylko dlatego że nie chce mnie nikt na etat pomimo iż jestem specjalistą. Na pracę za najniższą krajową nawet z 500 nie jestem w stanie opłacić opieki dzieci na czas pracy oraz dojazdu do pracy. Może ktoś by pomyślał i dał niższe koszty pracy dla matek żeby te mogły zarobić tyle aby wszystkie rachunki spokojnie zapłacić i nie martwić się tym co mają do górka włożyć itp. Nie dość, że siedzę w domu to jeszcze muszę zdalnie dorabiać żeby jakoś wiązać koniec z końcem. Poza tym praca w domu przy dzieciach i osobie starszej z demencją zaawansowaną wcale nie jest łatwa a za to nikt nam nie płaci. Demotywujące to są proponowane zarobki a nie 500 . Ponadto proszę nie wrzucać wszystkich do jednego worka...

K
Kasia

Kazdy placi podatki i biedny i bogaty. Ludzie ze wsi zapierdzielaja od 4 rano do 24 w polu zeby dzieci nakarmic. A te 500 plus wydaja na nauke terzeba dziecko ubrac przybory do szkoly kupic ksiazki bilet autobusowy co wy myslicie ze te marne 500zl starczy napewno nie . dzieci ze wsi wakacji nie maja bo ich nie stac a bogacze nadal narzekaja ze im zle. Zastanowcie sie ludzie o czym wy gadacie.

E
Emma

Co wy tu wypisujecie szkoda wam ze daja kase dla dzieci juz nie przesadzajcie te 500 plus to jest nic wszystko drozeje a wy zachowujecie sie gorzej niz swinie w chlewie. Robcie dzieci tez dostaniecie i zobaczycie ile dzieci kosztuja.

G
Gość

normalnie zlikwidowac ten mieszne programy 500 plus bedzie spokoj chcialo sie dzieci to trzeba na nie robic przecie nie ma pieniadzy na to

G
Gość
2019-07-24T15:22:44 02:00, Gość:

Ludzie....a co to jest 500 ???Macie dzieci???Te pieniądze to starcza na małe wydatki dla dziecka miesięcznie!Gdzie mleko,pieluchy,ubrania,kosmetyZachowuje?!Same buty kosztują dużo a gdzie reszta?Zachowujecie się jakby to było 5000tyś. !!!Myślicie,ze ludzie siedzą w domach dlatego bo mają tą pomoc znikoma i niby nie opłaca im się pracowa ?;))) o zgrozo....ta pomoc jest marna.

2019-07-24T15:25:53 02:00, Franek:

Ale jak ma się 4 dzieci to jest 2000 zł i to jest juz coś i niektórzy rezygnują bo dodatkowo jak nie pracują to maja jeszcze dodatki z Mops-u. Pracuje w opiece i nie takie rzeczy widziałem.

2019-07-24T17:44:48 02:00, Gość:

Tzn, że 2000÷4 nie jest równe 500÷1?... od dawna się pomyślałam, że u was z matematyką na bakier.

2019-07-24T19:26:35 02:00, Obserwatorja:

Właśnie liczyć umiecie nie swoje pieniądze, ale do pracy to juz nie.

2019-07-24T21:52:43 02:00, 20 latek:

Bo tacy liczą że single będą na nich robić a właśnie oni są teraz najbardziej poszkodowani pracują a gó..no! Dostają gdzie tu równość i solidarności ku...a!

2019-07-25T00:21:26 02:00, Gość:

Sorry koleś, ale ja także kiedyś miałam 20 lat i nie miałam dzieci i szczerze to miałam gdzieś matki dzieciate, mężate... teraz wy(20latki) jesteście roszczeniowi, macie wymagania nieziemskie i myślicie, że świat jest wasz. Nie tak nie jest! Każdy żyje swoim życiem. Ty także kiedyś założysz rodzine(chyba, bo teraz to różnie bywa) i wtedy będziesz piszczał inaczej. Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma.

2019-08-16T20:07:46 02:00, dotowanie niemcow:

no i nadal masz jak wtedy

czyli moja d najmojsza

2019-08-17T08:36:38 02:00, Gość:

""""Ludzie....a co to jest 500 ???Macie dzieci???Te pieniądze to starcza na małe wydatki dla dziecka miesięcznie!Gdzie mleko,pieluchy,ubrania,kosmetyZachowuje?!Same buty kosztują dużo a gdzie reszta? o zgrozo....ta pomoc jest marna.""""

------------------

A może byś zabrał się do uczciwej pracy i zarobił na swoje dzieci ? A ty krzyczysz "mało,mało".

Co to jest 500 zł przy takich cenach i rachunkach za mieszkanie itd.

S
Sokular

Nie mam nic przeciw socjalom (polityka typu skandynawskiego) ALE trzeba dobrze ważyć ich sens ekonomiczny i socjologiczny,etyczny bo zaczynamy powoli dezawuować pracę...i tu pewne racje mają "totalsi"

G
Gość
2019-08-16T20:17:48 02:00, biedota emerytalna:

a kiedy 500 plus dla emerytów i zerowy podatek od emerytur. Kuźwa przepracowałam dla tergo kraju 40 lat wychowując dzieci bez 500 plus a za to mam tylko 1650 zł emerytury, nie warto pracować, maja rację młodzi, że nie pracują bo złodziejskie rady z pokolenia na pokolenie zabierają takim głupim pracującym ja ja myśląc tylko o sobie

Poczekaj jeszcze jak teraźniejsze matki karmiące czworga dzieci dojdą do do wieku emerytalnego. Trzeba więc uzbierać też sporą sumkę na ich emeryturki. A kto będzie zbierał te pieniążki ? Ci, którzy pracują i opłacają swoje (i nie swoje) składki.

G
Gość
2019-07-24T15:22:44 02:00, Gość:

Ludzie....a co to jest 500 ???Macie dzieci???Te pieniądze to starcza na małe wydatki dla dziecka miesięcznie!Gdzie mleko,pieluchy,ubrania,kosmetyZachowuje?!Same buty kosztują dużo a gdzie reszta?Zachowujecie się jakby to było 5000tyś. !!!Myślicie,ze ludzie siedzą w domach dlatego bo mają tą pomoc znikoma i niby nie opłaca im się pracowa ?;))) o zgrozo....ta pomoc jest marna.

2019-07-24T15:25:53 02:00, Franek:

Ale jak ma się 4 dzieci to jest 2000 zł i to jest juz coś i niektórzy rezygnują bo dodatkowo jak nie pracują to maja jeszcze dodatki z Mops-u. Pracuje w opiece i nie takie rzeczy widziałem.

2019-07-24T17:44:48 02:00, Gość:

Tzn, że 2000÷4 nie jest równe 500÷1?... od dawna się pomyślałam, że u was z matematyką na bakier.

2019-07-24T19:26:35 02:00, Obserwatorja:

Właśnie liczyć umiecie nie swoje pieniądze, ale do pracy to juz nie.

2019-07-24T21:52:43 02:00, 20 latek:

Bo tacy liczą że single będą na nich robić a właśnie oni są teraz najbardziej poszkodowani pracują a gó..no! Dostają gdzie tu równość i solidarności ku...a!

2019-07-25T00:21:26 02:00, Gość:

Sorry koleś, ale ja także kiedyś miałam 20 lat i nie miałam dzieci i szczerze to miałam gdzieś matki dzieciate, mężate... teraz wy(20latki) jesteście roszczeniowi, macie wymagania nieziemskie i myślicie, że świat jest wasz. Nie tak nie jest! Każdy żyje swoim życiem. Ty także kiedyś założysz rodzine(chyba, bo teraz to różnie bywa) i wtedy będziesz piszczał inaczej. Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma.

2019-08-16T20:07:46 02:00, dotowanie niemcow:

no i nadal masz jak wtedy

czyli moja d najmojsza



""""Ludzie....a co to jest 500 ???Macie dzieci???Te pieniądze to starcza na małe wydatki dla dziecka miesięcznie!Gdzie mleko,pieluchy,ubrania,kosmetyZachowuje?!Same buty kosztują dużo a gdzie reszta? o zgrozo....ta pomoc jest marna.""""

------------------

A może byś zabrał się do uczciwej pracy i zarobił na swoje dzieci ? A ty krzyczysz "mało,mało".

G
Gość
2019-08-16T20:17:48 02:00, biedota emerytalna:

a kiedy 500 plus dla emerytów i zerowy podatek od emerytur. Kuźwa przepracowałam dla tergo kraju 40 lat wychowując dzieci bez 500 plus a za to mam tylko 1650 zł emerytury, nie warto pracować, maja rację młodzi, że nie pracują bo złodziejskie rady z pokolenia na pokolenie zabierają takim głupim pracującym ja ja myśląc tylko o sobie

Moi rodzice też nie pobierali kasy, wychowali i wykształcili dzieci bez pomocy państwa, a dziś ja mam na starość gównianą emeryturę, bo tylko kasa na produkcję dzieci, a co z ludźmi na starość, gdzie domy pobytu dziennego, opieki społecznej? Wcale nie ma troski państwa o emerytów, piardną 2 zł na odczepnego a grzmią latami

G
Gość

A ja nie mam dzieci, przepracowałam 40 lat, pytam co dla emerytów na starość, emerytura 1200 zł? To z mojej pracy takie rozdawnictwo kasy, co z emerytami, co z budową domów pomocy społecznej, co z budową domów dziennego pobytu, czy człowiek sterany przez pracę to tylko do piachu? Kto w końcu zadba o ludzi co wypracowywała te pieniądze, dlaczego pod tym względem nie równamy do zachodu, czy człowiek emeryt w Polsce zawsze ma być dziadem? Co z ludźmi starymi, czy już nie potrzebni, czy śmierdzą?

b
biedota emerytalna

a kiedy 500 plus dla emerytów i zerowy podatek od emerytur. Kuźwa przepracowałam dla tergo kraju 40 lat wychowując dzieci bez 500 plus a za to mam tylko 1650 zł emerytury, nie warto pracować, maja rację młodzi, że nie pracują bo złodziejskie rady z pokolenia na pokolenie zabierają takim głupim pracującym ja ja myśląc tylko o sobie

s
stara metoda dojenia
2019-07-24T08:08:36 02:00, Gość:

Korupcji narodu dalszy ciąg.

Rozumiem. P O M O C dla najbiedniejszych,nie wykształconych nie umiejacych sobie poradzić z kapitalizmu.

Ale żeby to robić w stosunku do wszystkich??????

L E W A C T W O DO ENTEJ I

P R O M O W A N I E

O L E W A C T W A. NIEROBÓW

to nie lewactwo tylko kolonializm

ludnosc tubylcza doplaca do wyzysku zagranicznemu kapitalowi

s
shalom mikrocefale
2019-07-24T13:36:14 02:00, Tomek:

Jemu zabrać pensję i dać te 600 . Cwaniak z kasą . Prywaciarza dzięki 500 mogą płacić mniej i mają komu. Gdyby nie 500 to wszyscy by wyjechali za chlebem. Kto by na nich robił.prywaciarz stale będzie płakał.

gorzej

dotujemy miedzynarodowe koncerny

przy niskim bezrobociu!

robimy interes jak gang olsena

swietnie to pasuje do gegacza kaczynskiego i bankstera od sorosa

morawieckiego

robia sobie z polskiej glupoty wygodny wyborczy wodotrysk

Dodaj ogłoszenie