600 plus dla pracujących i 400 plus dla niepracujących - to propozycja ekonomisty. Będą zmiany? [19.08.2019 roku]

jsZaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
600 plus dla pracujących i 400 plus dla niepracujących – takie rozwiązanie zaproponował główny ekonomista banku Pekao SA. Jego zdaniem 500 plus rozdawane wszystkim po równo, i tym pracującym, i tym niepracującym, osłabia motywację do znalezienia zatrudnienia. Wielu rodziców zrezygnowało z pracy zarobkowej całkowicie po otrzymaniu wsparcia finansowego od państwa. Czy pomysł Marcina Mrowca się przyjmie?

600 plus dla pracujących i 400 plus dla niepracujących – ta zmiana może pomóc pracodawcom

Marcin Mrowiec, główny ekonomista banku Pekao SA uważa, że wsparcie od państwa w postaci 500 plus doprowadza do unikania pracy:

Marcin Mrowiec dla Businessinsider: Można by zmodyfikować program 500 plus w kierunku promowania beneficjentów programu, którzy pracują. Np. 600 plus dla pracujących, 400 plus dla niepracujących. Może z wyjątkiem matek, które mają troje i więcej małych dzieci.

Zdaniem ekonomisty, aktualne rozwiązania prawne nie sprzyjają poszukiwaniom pracy. Oprócz rodziców, osobami, które nagminnie rezygnują z jakiegokolwiek zatrudnienia, są osoby niepełnosprawne.

Marcin Mrowiec: Teraz system podatkowo-składkowy wspierający te osoby wytwarza bodźce utrzymujące je poza rynkiem pracy. Te osoby nie zawsze mają wysokie kwalifikacje, a gdyby zaczęły pracować, uzyskując niewysokie zarobki, równocześnie tracą prawa do dodatków socjalnych. Często nie opłaca im się więc podejmować pracy.

TOP 25 najlepszych miejsc pracy w Europie. Chcesz tutaj prac...

500 plus do podziału? „Trzeba zachęcać do aktywności zawodowej”

Zdaniem ekonomisty pat, w którym znajduje się sporo osób bezrobotnych w Polsce, wynika z przepisów, które nie przystają do rzeczywistości.

  1. Na polskim rynku pracy obciążenia związane z zatrudnieniem są wysokie dla wszystkich – osoby, które mogą liczyć na najniższe wynagrodzenie, często z niego rezygnują, ponieważ nie jest to dla nich opłacalne.
  2. Osoby pobierające różnorakie świadczenia obawiają się ich utraty w przypadku rozpoczęcia pracy zarobkowej.
  3. Wysokość świadczeń i wysokość najniższego wynagrodzenia często są zbliżone do siebie.

Marcin Mrowiec podkreśla, że Słowacy kilka lat temu zaczęli stosować ujemny podatek dochodowy (dopłacanie do bardzo niskich dochodów). Dzięki temu sporo bezrobotnych chciało znaleźć pracę.

Według ekonomisty, budowany przez 3 dekady system, na którym opiera się polski rynek pracy, powinien być dokładnie zbadany:

Brakuje nam rąk do pracy i musimy się upewnić, czy nasz system skłania ludzi do pracowania, a nie wzmacnia w nich tendencje, aby nie pracować, albo żeby pracować w szarej strefie.

Trwa głosowanie...

Popierasz obecne zmiany w programie 500 Plus?

Materiał oryginalny: 600 plus dla pracujących i 400 plus dla niepracujących - to propozycja ekonomisty. Będą zmiany? [19.08.2019 roku] - Gazeta Pomorska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1,846

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Ludzie ci co piszą że zły jestem ten Program,że same bez pomocy wychowany dzieci itp.Ciekawe czy niktoś z nich lub ich dzieci nie korzystają z tego programu ?Chyba że ich nie mają to ci lepiej niech się nie wypowiadają bo to żenada.

G
Gość
2019-08-19T15:32:10 02:00, Aga:

Jeżeli ktoś zazdrości rodzicom którzy pobierają 500 to niech teraz zrobi dziecko i spróbuje za te pieniądze nakarmić i ubrać dzieciaka, a jak jest w wieku szkolnym to doliczyć jeszcze wyprawkę. Nikt z gardła nikomu nie wyrywa tych pieniędzy. Ja pracuje jako opiekunka dla starszych za najniższą krajową i nie płacze i jestem za 600 dla pracujacych szczególnie matek. A szanowny Marek K. niech się zastanowi co i o kim pisze bo przegiol

2019-08-19T16:34:56 02:00, Gość:

500 nie jest na utrzymanie dziecka tylko jako pomoc w utrzymaniu , na utrzymanie i wychowanie dzieci rodzice mają zarobić a jak mało zarabiają zmienić prace

2019-08-19T16:43:21 02:00, Gość:

Wlasnie !!! spoleczenstwo nie bedzie utrzymywac cudzych dzieci .. Chcesz dzieci zarob na nie !!

2019-08-19T16:53:07 02:00, Gość:

A co zazdrosny ?Co Jaka partia?Na którą mam głosować?W której partii są takie bezduszne ,niezrozumienie i zawistne du....

Ja wychowałam troje dzieci i to bez żadnego 500 ,nawet rodzinne mało kto dostawał i jakoś dzieci wychował

G
Gość

Jak dla mnie to rodzice którzy nie kwapia się do pracy nie powinni nic dostać. Najlepiej żyć na koszt państwa i jeszcze nosa zadzierac

G
Gość
2019-08-19T15:32:10 02:00, Aga:

Jeżeli ktoś zazdrości rodzicom którzy pobierają 500 to niech teraz zrobi dziecko i spróbuje za te pieniądze nakarmić i ubrać dzieciaka, a jak jest w wieku szkolnym to doliczyć jeszcze wyprawkę. Nikt z gardła nikomu nie wyrywa tych pieniędzy. Ja pracuje jako opiekunka dla starszych za najniższą krajową i nie płacze i jestem za 600 dla pracujacych szczególnie matek. A szanowny Marek K. niech się zastanowi co i o kim pisze bo przegiol

2019-08-19T16:34:56 02:00, Gość:

500 nie jest na utrzymanie dziecka tylko jako pomoc w utrzymaniu , na utrzymanie i wychowanie dzieci rodzice mają zarobić a jak mało zarabiają zmienić prace

2019-08-19T16:43:21 02:00, Gość:

Wlasnie !!! spoleczenstwo nie bedzie utrzymywac cudzych dzieci .. Chcesz dzieci zarob na nie !!

A co zazdrosny ?Co Jaka partia?Na którą mam głosować?W której partii są takie bezduszne ,niezrozumienie i zawistne du....

G
Gość
2019-08-19T13:50:53 02:00, Gość:

Jak najbardziej jestem za 600 dla rodziców pracujacych, a 400 dla nie pracujących może wezmą swoje szanowne tyłki do pracy, a nie liczyli na pieniądze dzieci

2019-08-19T14:06:48 02:00, Gość:

Bez wkladania wszystkich mam do jednego worka z patologia. Dajmy świeżo upieczonym mamą posiedzieć ze swoimi pociechami w domu. Przecież jak taka mama pojdzie do pracy to dziecko do żłobka, a po co, jeżeli masz czy partner pracuje i zarabia na rodzinę to jak najbardziej jestem za tym.

2019-08-19T15:52:24 02:00, Gość:

Zgadzam się !! Matka pracuje,ojciec pracuje ,a dziecko od rodziców tylko pieniądze dostaje i ćpie.A potem szkoła jest winna. Bo rodzice czasu nie mają i nie wiedzą co z dzieckiem się dzieje.

2019-08-19T16:13:18 02:00, Gość:

A może by ojciec z dzieckiem trochę posiedział a matka byś się roboty czy piła a nie paznokcie porobił Jak pomaluję a ojciec ma zapieprzać

2019-08-19T16:21:40 02:00, H.:

Zawsze ale to zawsze jak jest wybor i oboje rodzicow normalnych to mezczyzna powinien podjac pracę a kobieta byc w domu. Mowie o syt gdzie jedno musi byc w domu i koniec a ze jesteśmy istotami myślacymi to wiemy ze tak sie zdarza i juz. Ze matka nie moze podjac pracy i tyle. Ale nigdy nie uwierze zeby oboje rodzicow moglo nie pracować no chyba ze sie 6 raczki urodza a tesciowie nie moga sie zajac bo albo nie zyja albo za starzy albo sami chorują. Tu jest wytlumaczenie.

A gdzie jest napisane że matka ma siedzieć w domu?Przy jednym żona moja siedziała teraz ja siedzę.Dziecko ma dwoje rodziców. Wielcy przeciwnicy 500 to ci co już dzięcia wychowali ,stare rozwódki lub zwolennicy LGBT.Bo normalny człowiek nie zazdrości.Ja wychowałem z żoną dzieci.Czekam na wnuki i się cieszę że moje dzieci będą się mieć lepiej niż ja .A to czy kobieta pracuje czy nie to jej sprawa.

G
Gość
2019-08-19T15:32:10 02:00, Aga:

Jeżeli ktoś zazdrości rodzicom którzy pobierają 500 to niech teraz zrobi dziecko i spróbuje za te pieniądze nakarmić i ubrać dzieciaka, a jak jest w wieku szkolnym to doliczyć jeszcze wyprawkę. Nikt z gardła nikomu nie wyrywa tych pieniędzy. Ja pracuje jako opiekunka dla starszych za najniższą krajową i nie płacze i jestem za 600 dla pracujacych szczególnie matek. A szanowny Marek K. niech się zastanowi co i o kim pisze bo przegiol

2019-08-19T16:34:56 02:00, Gość:

500 nie jest na utrzymanie dziecka tylko jako pomoc w utrzymaniu , na utrzymanie i wychowanie dzieci rodzice mają zarobić a jak mało zarabiają zmienić prace

Wlasnie !!! spoleczenstwo nie bedzie utrzymywac cudzych dzieci .. Chcesz dzieci zarob na nie !!

G
Gość

Każdy przeciwnik 500 który pobiera kase niech jako protest przekazuje na jakiś cel np. schroniska lub domy dziecka.

G
Gość
2019-08-19T11:33:05 02:00, Micha:

A i ja nie obrazam innych. Szacunek dla tych kobiet ktore pracuja maja dzieci i jeszcze na dodatek ksztalca sie. Ale obrazanie mnie tylko dlatego ze nie musze podjac pracy na juz na teraz jest bezczelne i żałosne zarazem. Wiem ze przez was zazdrosc przechodzi ale jesteście zle. Po prostu zle. Ja podziwiam niektóre z was naprawdę jesteście super babki ale dlaczego jestem gorsza? Bo mam możliwość byc w domu przez te 3 lata? I poswiecic sie bardziej rodzinie? Bo dostalam taka szanse? Dziewczyny... Zeby kobieta kobiecie byla wrogiem.. :( trudno. Kiedys nie bylo programu ja wiem ceny tez byly o ponad polowe mniejsze ale nie o to chodzi pewnie moja mama tez pracowała nas wychowała spraw taka zawsze czysciutko bylo i smacznie gotowala i ogarniala wszystko i za to jej dziekuje! Dlaczego kazdy ma tylko i wyłącznie jedno wyobrażenie o kobiecie ktora zrobila sobie kilka lat przerwy w zatrudnieniu? To jest przykre. Dziekuje Bogu ze mam takich przyjaciół znajomych i rodzine wśród których wiecej jest jednak osob bezdzietnych a maja inne zdanie niz niektóre z was. Sa realistami i sa szczerzy. Mam to szczęście to mega szczęście ze ludzie otaczajacy mnie sa po prostu szczerzy ale tez sprawiedliwi i nie wrzucaja wszystkich do jednego worka. I tego wam zycze! :)

2019-08-19T13:23:29 02:00, Mary:

Moja Droga. Przeczytaj jeszcze raz artykuł ze zrozumieniem, dyskusja dotyczy podziału 500 który byłby w miarę sprawiedliwy dla osób pracujących i nie zniechęcający ludzi, głównie kobiet ,do podjęcia pracy zawodowej .To cudownie ze możesz posiedzieć w domu z dzieckiem kilka lat ale wchodzisz w polemikę z ludźmi którzy maja inne plany życiowe i ambicje....za jakiś czas wrócisz do pracy i zrozumiesz dlaczego pracujące osoby czują się w tym programie pokrzywdzone, oczywiście ze nie wszyscy niepracujący to patole ale chyba zgodzisz się ze mną ze ogromna cześć spoleczenstwa zeruje na osobach pracujących...i co dalej? Kto będzie utrzymywał tych ludzi jak będą w wieku emerytalnym? Twoje i moje dzieci między innymi, a my będziemy miały obniżone świadczenia bo przecież z pustego nie nalejesz...nie obrażaj się nikt Ci nie zazdrości siedzenia w domu bo wiadomo jaka to ciężka robota każda z nas to przeżyła, ale licz się z tym ze jak piszesz coś na forum to ludzie będą to komentować. Zrozum proszę ze nie każdy ma dzieci w wieku poniżej 18 r.ż. (ja akurat mam) i może nie każdy chce uczestniczyć w finansowaniu tego programu.

2019-08-19T13:49:36 02:00, Gość:

Ale nikt nie uczestniczy w finansowaniu tego programu. Czy gdyby go nie byli, zarabiali byśmy wiecej? Czy ściągają nam z zarobków jakąś składkę na 500plus? Zamiast się cieszyc, że wreszcie z tych naszych podatkow, które oplacamy co miesiąc w końcu idzie coś dla nas ludzi, a nie Bóg wie gdzie.

2019-08-19T14:54:31 02:00, Gość:

A nie zauważyłeś ze wszystko idzie w górę? Coraz mniej możemy kupić za te same pieniądze? Nie widzisz ze szpitale są coraz bardziej niedofinansowane a leczenie ogromnej liczby chorób w tym często występujących nowotworów nie jest finansowane przez państwo? Ludzie obudźcie się nie możecie łykać wszystkiego

Nie było 500 podwyżek pensji , i też wszystko drożało więc nie pitol

G
Gość
2019-08-19T15:32:10 02:00, Aga:

Jeżeli ktoś zazdrości rodzicom którzy pobierają 500 to niech teraz zrobi dziecko i spróbuje za te pieniądze nakarmić i ubrać dzieciaka, a jak jest w wieku szkolnym to doliczyć jeszcze wyprawkę. Nikt z gardła nikomu nie wyrywa tych pieniędzy. Ja pracuje jako opiekunka dla starszych za najniższą krajową i nie płacze i jestem za 600 dla pracujacych szczególnie matek. A szanowny Marek K. niech się zastanowi co i o kim pisze bo przegiol

500 nie jest na utrzymanie dziecka tylko jako pomoc w utrzymaniu , na utrzymanie i wychowanie dzieci rodzice mają zarobić a jak mało zarabiają zmienić prace

P
Paweł

Zadane pytanie w ankiecie jest nielogiczne. to propozycja a nie obecne zmiany. obecnie nie ma zmian jest tylko propozycja żeby zmiany wprowadzić. Więc szanowny Panie ankieterze przemyśl pan najpierw to to co chcesz napisać a potem napisz to dobrze.

Pozdrawiam.

H
H.
2019-08-19T13:50:53 02:00, Gość:

Jak najbardziej jestem za 600 dla rodziców pracujacych, a 400 dla nie pracujących może wezmą swoje szanowne tyłki do pracy, a nie liczyli na pieniądze dzieci

2019-08-19T14:06:48 02:00, Gość:

Bez wkladania wszystkich mam do jednego worka z patologia. Dajmy świeżo upieczonym mamą posiedzieć ze swoimi pociechami w domu. Przecież jak taka mama pojdzie do pracy to dziecko do żłobka, a po co, jeżeli masz czy partner pracuje i zarabia na rodzinę to jak najbardziej jestem za tym.

2019-08-19T15:52:24 02:00, Gość:

Zgadzam się !! Matka pracuje,ojciec pracuje ,a dziecko od rodziców tylko pieniądze dostaje i ćpie.A potem szkoła jest winna. Bo rodzice czasu nie mają i nie wiedzą co z dzieckiem się dzieje.

2019-08-19T16:13:18 02:00, Gość:

A może by ojciec z dzieckiem trochę posiedział a matka byś się roboty czy piła a nie paznokcie porobił Jak pomaluję a ojciec ma zapieprzać

Zawsze ale to zawsze jak jest wybor i oboje rodzicow normalnych to mezczyzna powinien podjac pracę a kobieta byc w domu. Mowie o syt gdzie jedno musi byc w domu i koniec a ze jesteśmy istotami myślacymi to wiemy ze tak sie zdarza i juz. Ze matka nie moze podjac pracy i tyle. Ale nigdy nie uwierze zeby oboje rodzicow moglo nie pracować no chyba ze sie 6 raczki urodza a tesciowie nie moga sie zajac bo albo nie zyja albo za starzy albo sami chorują. Tu jest wytlumaczenie.

G
Gość
2019-08-19T15:32:10 02:00, Aga:

Jeżeli ktoś zazdrości rodzicom którzy pobierają 500 to niech teraz zrobi dziecko i spróbuje za te pieniądze nakarmić i ubrać dzieciaka, a jak jest w wieku szkolnym to doliczyć jeszcze wyprawkę. Nikt z gardła nikomu nie wyrywa tych pieniędzy. Ja pracuje jako opiekunka dla starszych za najniższą krajową i nie płacze i jestem za 600 dla pracujacych szczególnie matek. A szanowny Marek K. niech się zastanowi co i o kim pisze bo przegiol

2019-08-19T15:37:48 02:00, Gość:

Ja wychowywalam sama syna nie dodawałam też alimentów i państwo miało mnie w D...Pie...musialam się natyrac żeby nas utrzymac...do roboty prozniaki!!!!

Kiedyś było tylko 100 zł rodzinnego i nikt nie narzekał i trzeba było robić teraz Wszyscy narzekają bo zabrali 500 plus bo tamto albo nie dadzą roboty się czepić a nie narzekać i się zastanawiam dlaczego nie ma na koncie kurde tysiaczka albo 2000 w truskawki i wtedy zobaczę jak pieniążki smakują a nie kurde pisać do jednej do drugiej czy dostała przelew bo na ubrania nie ma Tylko że nie dla dzieci tylko dla niej

M
Marek
2019-08-19T15:54:40 02:00, Gość:

Chyba wszyscy jesteście nienormalni zabrać i to wszystkim z jakiej racji my wszyscy ludzie mamy robić na nie swoje dzieciaki macie to z podatków .Ja wychowałam dwójkę dzieci z mężem sama bez pomocy państwa nigdy nie dostałam zlotówki zakładajcie rękawy i do roboty żadne 600ani 500 nikomu .Jest wiele innych rzeczy żeby w Polsce poprawić żenada a nie rozdawanie pieniędzy

A jak Pani dzieci beda mialy dzieci i bedzie jeszcze istnial ten program a córka/synowa przez 3 a nawet i 5 lat zrobi sb przerwę w pracy bo bedzie mogla bo bedzie miala za co żyć ale zalapie sie na ten program to powie Pani ze ma nie brac albo komus oddac te pieniądze (najlepiej to pani) albo jest patologia? Nazwalaby Pani swoja corke patologia? Wlasnie prawda jest taka ze najwieksza patologia sa osoby wrzucajcace wszystkie matki niepracujace do jednego worka. Nie kazda jest zwykłym leniem. Jak juz ktos wspominal jesteście tylko polaczkami i nikim wiecej. Wrzucajac wszystkie do jednego worka jesteście zerami bo tylko zero nie umie podac zadnego dobrego argumentu tylko tak bo tak i juz. Zebyscie potrzebowali pomocy od kogoś a ktos by sie wypial tego zycze. Ciekawe ty babsztylu gdybys prace stracila i kazdy by mówił gowno ci sie należy szukaj innej albo ulice zamiataj jak ci na chleb braknie bo tak sie sklada pusto babo ze to te dziecioki pracuja na takie jak ty. Ja pieprze. Niech odbiorą te marne 500 plus ale zeby dzieci tylko twoje na ciebie robily nie moje nie sasiadki nie znajomej ale tylko twoje tylko na ciebie. Debilowa.

G
Gość
2019-08-19T13:50:53 02:00, Gość:

Jak najbardziej jestem za 600 dla rodziców pracujacych, a 400 dla nie pracujących może wezmą swoje szanowne tyłki do pracy, a nie liczyli na pieniądze dzieci

2019-08-19T14:06:48 02:00, Gość:

Bez wkladania wszystkich mam do jednego worka z patologia. Dajmy świeżo upieczonym mamą posiedzieć ze swoimi pociechami w domu. Przecież jak taka mama pojdzie do pracy to dziecko do żłobka, a po co, jeżeli masz czy partner pracuje i zarabia na rodzinę to jak najbardziej jestem za tym.

2019-08-19T15:52:24 02:00, Gość:

Zgadzam się !! Matka pracuje,ojciec pracuje ,a dziecko od rodziców tylko pieniądze dostaje i ćpie.A potem szkoła jest winna. Bo rodzice czasu nie mają i nie wiedzą co z dzieckiem się dzieje.

A może by ojciec z dzieckiem trochę posiedział a matka byś się roboty czy piła a nie paznokcie porobił Jak pomaluję a ojciec ma zapieprzać

G
Gość

Chyba wszyscy jesteście nienormalni zabrać i to wszystkim z jakiej racji my wszyscy ludzie mamy robić na nie swoje dzieciaki macie to z podatków .Ja wychowałam dwójkę dzieci z mężem sama bez pomocy państwa nigdy nie dostałam zlotówki zakładajcie rękawy i do roboty żadne 600ani 500 nikomu .Jest wiele innych rzeczy żeby w Polsce poprawić żenada a nie rozdawanie pieniędzy

Dodaj ogłoszenie