600 plus dla pracujących i 400 plus dla niepracujących - to propozycja ekonomisty. Będą zmiany? [24.08.2019 r.]

jsZaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
600 plus dla pracujących i 400 plus dla niepracujących – takie rozwiązanie zaproponował główny ekonomista banku Pekao SA. Jego zdaniem 500 plus rozdawane wszystkim po równo, i tym pracującym, i tym niepracującym, osłabia motywację do znalezienia zatrudnienia. Wielu rodziców zrezygnowało z pracy zarobkowej całkowicie po otrzymaniu wsparcia finansowego od państwa. Czy pomysł Marcina Mrowca się przyjmie?

600 plus dla pracujących i 400 plus dla niepracujących – ta zmiana może pomóc pracodawcom

Marcin Mrowiec, główny ekonomista banku Pekao SA uważa, że wsparcie od państwa w postaci 500 plus doprowadza do unikania pracy:

Marcin Mrowiec dla Businessinsider: Można by zmodyfikować program 500 plus w kierunku promowania beneficjentów programu, którzy pracują. Np. 600 plus dla pracujących, 400 plus dla niepracujących. Może z wyjątkiem matek, które mają troje i więcej małych dzieci.

Zdaniem ekonomisty, aktualne rozwiązania prawne nie sprzyjają poszukiwaniom pracy. Oprócz rodziców, osobami, które nagminnie rezygnują z jakiegokolwiek zatrudnienia, są osoby niepełnosprawne.

Marcin Mrowiec: Teraz system podatkowo-składkowy wspierający te osoby wytwarza bodźce utrzymujące je poza rynkiem pracy. Te osoby nie zawsze mają wysokie kwalifikacje, a gdyby zaczęły pracować, uzyskując niewysokie zarobki, równocześnie tracą prawa do dodatków socjalnych. Często nie opłaca im się więc podejmować pracy.

TOP 25 najlepszych miejsc pracy w Europie. Chcesz tutaj prac...

500 plus do podziału? „Trzeba zachęcać do aktywności zawodowej”

Zdaniem ekonomisty pat, w którym znajduje się sporo osób bezrobotnych w Polsce, wynika z przepisów, które nie przystają do rzeczywistości.

  1. Na polskim rynku pracy obciążenia związane z zatrudnieniem są wysokie dla wszystkich – osoby, które mogą liczyć na najniższe wynagrodzenie, często z niego rezygnują, ponieważ nie jest to dla nich opłacalne.
  2. Osoby pobierające różnorakie świadczenia obawiają się ich utraty w przypadku rozpoczęcia pracy zarobkowej.
  3. Wysokość świadczeń i wysokość najniższego wynagrodzenia często są zbliżone do siebie.

Marcin Mrowiec podkreśla, że Słowacy kilka lat temu zaczęli stosować ujemny podatek dochodowy (dopłacanie do bardzo niskich dochodów). Dzięki temu sporo bezrobotnych chciało znaleźć pracę.

Według ekonomisty, budowany przez 3 dekady system, na którym opiera się polski rynek pracy, powinien być dokładnie zbadany:

Brakuje nam rąk do pracy i musimy się upewnić, czy nasz system skłania ludzi do pracowania, a nie wzmacnia w nich tendencje, aby nie pracować, albo żeby pracować w szarej strefie.

TUTAJ zarabia się najwięcej! Tobie też wpada tyle na konto? ...

Trwa głosowanie...

Popierasz obecne zmiany w programie 500 Plus?

Materiał oryginalny: 600 plus dla pracujących i 400 plus dla niepracujących - to propozycja ekonomisty. Będą zmiany? [24.08.2019 r.] - Gazeta Pomorska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2,370

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kasia

Fakt Polska trochę zacofana jest ale jak widać ludzie tego chcą, bo boją sie zmian i wymyślają głupie problemy i glupie argumenty. Jestem za tym programem. I czekam na kolejne dotyczące kolejnych grup spolecznych. Kazdy umie obrazac innych ale na siebie nie spojrzy. Potrzeba zmian a wy chcecie pozostac w średniowieczu. Wiezniow na Syberię a dac szpitalom. Ale tu lapowki.. Prawda jest taka ze swiatem rzadzi pieniądz i dupa. Przykre lecz prawdziwe. Kazdy mezczyzna gdybh go zaswedzialo a obok fajna niunia od razu by się puscil nawet jesli zona dobra jest. Kazdy. Bo faceci to gnoje.

W
Wstydpoloczki
2019-08-24T05:59:29 02:00, Mojzesz:

Narzekanie że PiS rozdaje pieniądze na dzieci 500 z waszych podatków jesteście żałośni .Dlaczego nie powiecie ile kosztuje utrzymanie kryminalisty za kratami 5x tyle ,a w ogóle ja pracuje moja żona też i pobieramy 1000 na dwoje .A jeszcze jedno pisząc że przez 500 plus emeryci i renciści mają się źle haha ,przed wprowadzeniem socjalu pewnie żyli jak lordy hahahh

W koncu ktos normalny prawde piszesz a nie te zazdrosne tępe polaczki z zascianka chca sie rozwijac ale pierwszy program pomagajacy rodzinom a takich programów duzo w lepszych krajach i os razu afera mordy tylko tu umieja debile drzec ale jak widza patologie za oknem to ciule tylko forum otwierają i bach ile tu patoli piszą prostaki zasrane. Ta przed 500 plus ceny nie szły w gore a emerycie na karaiby jezdzili co za tępi ludzie wymyślają takie bzdury. Dobry program. Pora na kolejne. Niech się kraj rozwija a dla takich tumanow którzy chcą byc zacofani pokazac środkowy palec. Albo bezdzietni albo ktos kogk dzieci juz skończyły 18 lat tylko takie sie wypowiadają debilne argumenty a zwykle glupie poloki bo odebrac wszystkim a mi dac. Odebrac nawet dzieciom. Kurde taki popieprzony narod przez was takich tepakow ze lepiej stąd uciekac. Przeciwnicy 500 plus jesteście zalosnymi biedakami o zerowym pojęciu i obyscie potrzebowali kiedyś pomocy a kazdy sie na was wypial wy glupie kutachy

D
DoZazdrosnikow
2019-08-23T19:46:12 02:00, Damien:

Tak,ja zarabiałem 2000 a zrezygnowałem dla 500 ...

Ktoś tu ma problem z analizą.

2019-08-23T19:56:28 02:00, Gość:

Jak pójdziesz na emeryturę to ciekawe kto na nią będzie robił.

Dzieciaki które miały lżej przez 500plus. Nie mylić z patologią bo to jest mały procet tych co biorą.

Czy Ci co mają wygodnie bez dzieci. Czyli nowoczesna rodzina 2 plus piesek.

Zastanów się!!

2019-08-23T20:36:14 02:00, Gosc:

Patologia sięga dziś 90 procent biednych dzieci przez 500 plus

2019-08-23T21:50:59 02:00, Aaa:

I tu sie ktos myli nie każdego rodzica bylo stac zeby dziecko nawet w szkole jeździlo na wycieczki dzis dzięki temu 500 plus o jakie jest wojna przez zazdrość ludzi płytkich każde dziecko ma na tą wycieczkę nie wyróżnia sie od innych jest zadowolone i też może coś zwiedzić wiec kochany narodzie zastanówcie się co wy pleciecie bo niektórzy z was tez beda mieć kiedyś dzieci

2019-08-23T22:42:38 02:00, Gość:

Dzięki temu że twoje dzieci jeżdżą na wycieczki to emeryci i ręcisci nie mają na tabletki ale pewnie masz to gdzieś ważna twoja szanowna dup!

2019-08-23T22:59:39 02:00, Fanka Pisu:

Widać że niemasz dzieci i musisz nie cierpieć dzieci samolubie a od Pisu wara cwoku

2019-08-23T23:06:14 02:00, Gość:

Emeryci i renciści do tego się sami przyczynili jak Wałęsę wybrali.Ten przemysł wyprzedaż po świecie i umowy śmieciowe wprowadził.Chyba wam pamięć szwankuje.PiS rozdaje wszystkim.A reszta rozdawał by tylko sobie.

2019-08-23T23:17:05 02:00, Ewa:

PiS rozdaje z naszych podatków!

2019-08-24T00:03:36 02:00, Gość:

Nikt nie żałuje na dzieci, ale nie może być tak że matka 16 czy 15 latków siedzi w domu i pobiera 500 , a inni zapieprzaja na ich ubezpieczenie. A co, święte krowy?

Ja nie pracuje i jesli zycie nie zmusi to nie podejmę pracy. Mąż pracuje. Nie jesteś święta krowa. Nie jesteśmy patologia. I nigdy nikt kto mnie zna choćby trochę nie nazwal mnie leniwa bo taka nie jestem. Dziekuje i do widzenia chory narodzie.

M
Mojzesz

Narzekanie że PiS rozdaje pieniądze na dzieci 500 z waszych podatków jesteście żałośni .Dlaczego nie powiecie ile kosztuje utrzymanie kryminalisty za kratami 5x tyle ,a w ogóle ja pracuje moja żona też i pobieramy 1000 na dwoje .A jeszcze jedno pisząc że przez 500 plus emeryci i renciści mają się źle haha ,przed wprowadzeniem socjalu pewnie żyli jak lordy hahahh

G
Gość

Wystarczy zrozumieć, że aby coś dać trzeba zabrać. Bez podatku dochodowego ludzie i zarabialiby więcej, i nowe stanowiska dla bezrobotnych stałyby otworem. Ale socjalizm jak socjalizm każdy ma krótkie nogi, ciekawe ile pieniędzy nais wnukowie będą musieli spłacać kiedy zadłużenie cały czas rośnie, inflacja postępuje, a edukacja ekhm... Sytuacja w Polsce, niby lepsza od średniowiecza, a jednak beznadziejna.

X
Xyz

Zabrać wszystko od utrzymania są rodzice... Była nas 6 i rodzice pracowali nic nam nie brakowało... Ostatnio jak byłam w sklepie słyszałam Pana ledwo stojącego na nogach że zrobi sobie jeszcze 2 dzieci i nie bd musiał pracować 🤣🤣

G
Gość
2019-08-24T02:03:59 02:00, Gość:

Dlaczego jedni mogą pracować a inni nie jaki przykład dają dziecio potem się dziwiom że mamy taką mlodziesz popieram

Za te pieniądze proponuje kupić słownik ortograficzny w nie rżnąć kozaka !!!

G
Gość

Dlaczego jedni mogą pracować a inni nie jaki przykład dają dziecio potem się dziwiom że mamy taką mlodziesz popieram

G
Gość
2019-08-24T01:42:39 02:00, Gość:

600 plus dla niepracujących i 100 plus dla pracujących

Popieram

J
Just True

Wystarczy podnieść kwotę wolną od początku do 30000. Żadnego socializmu. My już to przerabialiśmy

G
Gość
600 plus dla niepracujących i 100 plus dla pracujących
G
Gość
2019-08-23T19:46:12 02:00, Damien:

Tak,ja zarabiałem 2000 a zrezygnowałem dla 500 ...

Ktoś tu ma problem z analizą.

2019-08-23T19:56:28 02:00, Gość:

Jak pójdziesz na emeryturę to ciekawe kto na nią będzie robił.

Dzieciaki które miały lżej przez 500plus. Nie mylić z patologią bo to jest mały procet tych co biorą.

Czy Ci co mają wygodnie bez dzieci. Czyli nowoczesna rodzina 2 plus piesek.

Zastanów się!!

2019-08-23T20:36:14 02:00, Gosc:

Patologia sięga dziś 90 procent biednych dzieci przez 500 plus

2019-08-23T21:50:59 02:00, Aaa:

I tu sie ktos myli nie każdego rodzica bylo stac zeby dziecko nawet w szkole jeździlo na wycieczki dzis dzięki temu 500 plus o jakie jest wojna przez zazdrość ludzi płytkich każde dziecko ma na tą wycieczkę nie wyróżnia sie od innych jest zadowolone i też może coś zwiedzić wiec kochany narodzie zastanówcie się co wy pleciecie bo niektórzy z was tez beda mieć kiedyś dzieci

2019-08-23T22:42:38 02:00, Gość:

Dzięki temu że twoje dzieci jeżdżą na wycieczki to emeryci i ręcisci nie mają na tabletki ale pewnie masz to gdzieś ważna twoja szanowna dup!

2019-08-23T22:59:39 02:00, Fanka Pisu:

Widać że niemasz dzieci i musisz nie cierpieć dzieci samolubie a od Pisu wara cwoku

2019-08-23T23:06:14 02:00, Gość:

Emeryci i renciści do tego się sami przyczynili jak Wałęsę wybrali.Ten przemysł wyprzedaż po świecie i umowy śmieciowe wprowadził.Chyba wam pamięć szwankuje.PiS rozdaje wszystkim.A reszta rozdawał by tylko sobie.

2019-08-23T23:17:05 02:00, Ewa:

PiS rozdaje z naszych podatków!

2019-08-24T00:03:36 02:00, Gość:

Nikt nie żałuje na dzieci, ale nie może być tak że matka 16 czy 15 latków siedzi w domu i pobiera 500 , a inni zapieprzaja na ich ubezpieczenie. A co, święte krowy?

święta racja

G
Gość
2019-08-23T17:48:44 02:00, Dgs:

A ja jako przedsiębiorca domagam się aby natychmiast zlikwidować 500plus i wprowadzić umowy śmieciowe bo nawet ukraińcy mi stawiają warunki płacowe min 20zl netto na rękę. Boże spraw aby pisiory zostali odsunięci od władzy i wróciły stare dobre czasy sprzed 2015r.

2019-08-23T20:26:07 02:00, Ja:

Jaka se robisz człowieku!!!!

2019-08-23T20:26:56 02:00, Ja:

Jaja se robisz człowieku!!!!

2019-08-23T20:32:48 02:00, Gosc:

Wtedy glupcze pójdziesz po że rach ulicznych PiS musi wygrac

2019-08-23T21:49:02 02:00, Alojzy:

A co sobie myślisz gnoju że w Polsce ludzie będą jebac za darmo na takich tempaków jak ty, właśnie dzięki PiS każdy ma prawo żądać swoich praw finansowych a nie ze gnoje które wykorzystują ludzi się na nich wzbogacali powodzenia pedale

2019-08-23T22:45:40 02:00, Gość:

Tak jak mówisz wiesz prywaciarz

2019-08-23T23:20:00 02:00, Zbyszek:

Tylko ze ten prywaciarz płaci wysokie podatki na wasze 500plus 300plus i nne gówno plus

👍

G
Gość
2019-08-23T19:46:12 02:00, Damien:

Tak,ja zarabiałem 2000 a zrezygnowałem dla 500 ...

Ktoś tu ma problem z analizą.

2019-08-23T19:56:28 02:00, Gość:

Jak pójdziesz na emeryturę to ciekawe kto na nią będzie robił.

Dzieciaki które miały lżej przez 500plus. Nie mylić z patologią bo to jest mały procet tych co biorą.

Czy Ci co mają wygodnie bez dzieci. Czyli nowoczesna rodzina 2 plus piesek.

Zastanów się!!

2019-08-23T20:36:14 02:00, Gosc:

Patologia sięga dziś 90 procent biednych dzieci przez 500 plus

2019-08-23T21:50:59 02:00, Aaa:

I tu sie ktos myli nie każdego rodzica bylo stac zeby dziecko nawet w szkole jeździlo na wycieczki dzis dzięki temu 500 plus o jakie jest wojna przez zazdrość ludzi płytkich każde dziecko ma na tą wycieczkę nie wyróżnia sie od innych jest zadowolone i też może coś zwiedzić wiec kochany narodzie zastanówcie się co wy pleciecie bo niektórzy z was tez beda mieć kiedyś dzieci

2019-08-23T22:42:38 02:00, Gość:

Dzięki temu że twoje dzieci jeżdżą na wycieczki to emeryci i ręcisci nie mają na tabletki ale pewnie masz to gdzieś ważna twoja szanowna dup!

2019-08-23T22:59:39 02:00, Fanka Pisu:

Widać że niemasz dzieci i musisz nie cierpieć dzieci samolubie a od Pisu wara cwoku

2019-08-23T23:06:14 02:00, Gość:

Emeryci i renciści do tego się sami przyczynili jak Wałęsę wybrali.Ten przemysł wyprzedaż po świecie i umowy śmieciowe wprowadził.Chyba wam pamięć szwankuje.PiS rozdaje wszystkim.A reszta rozdawał by tylko sobie.

2019-08-23T23:17:05 02:00, Ewa:

PiS rozdaje z naszych podatków!

Nikt nie żałuje na dzieci, ale nie może być tak że matka 16 czy 15 latków siedzi w domu i pobiera 500 , a inni zapieprzaja na ich ubezpieczenie. A co, święte krowy?

Z
Zbyszek
2019-08-23T17:48:44 02:00, Dgs:

A ja jako przedsiębiorca domagam się aby natychmiast zlikwidować 500plus i wprowadzić umowy śmieciowe bo nawet ukraińcy mi stawiają warunki płacowe min 20zl netto na rękę. Boże spraw aby pisiory zostali odsunięci od władzy i wróciły stare dobre czasy sprzed 2015r.

2019-08-23T20:26:07 02:00, Ja:

Jaka se robisz człowieku!!!!

2019-08-23T20:26:56 02:00, Ja:

Jaja se robisz człowieku!!!!

2019-08-23T20:32:48 02:00, Gosc:

Wtedy glupcze pójdziesz po że rach ulicznych PiS musi wygrac