600 plus dla pracujących i 400 plus dla niepracujących - to propozycja ekonomisty. Będą zmiany?

jsZaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
600 plus dla pracujących i 400 plus dla niepracujących – takie rozwiązanie zaproponował główny ekonomista banku Pekao SA. Jego zdaniem 500 plus rozdawane wszystkim po równo, i tym pracującym, i tym niepracującym, osłabia motywację do znalezienia zatrudnienia. Wielu rodziców zrezygnowało z pracy zarobkowej całkowicie po otrzymaniu wsparcia finansowego od państwa. Czy pomysł Marcina Mrowca się przyjmie?

600 plus dla pracujących i 400 plus dla niepracujących – ta zmiana może pomóc pracodawcom

Marcin Mrowiec, główny ekonomista banku Pekao SA uważa, że wsparcie od państwa w postaci 500 plus doprowadza do unikania pracy:

Marcin Mrowiec dla Businessinsider: Można by zmodyfikować program 500 plus w kierunku promowania beneficjentów programu, którzy pracują. Np. 600 plus dla pracujących, 400 plus dla niepracujących. Może z wyjątkiem matek, które mają troje i więcej małych dzieci.

Zdaniem ekonomisty, aktualne rozwiązania prawne nie sprzyjają poszukiwaniom pracy. Oprócz rodziców, osobami, które nagminnie rezygnują z jakiegokolwiek zatrudnienia, są osoby niepełnosprawne.

Marcin Mrowiec: Teraz system podatkowo-składkowy wspierający te osoby wytwarza bodźce utrzymujące je poza rynkiem pracy. Te osoby nie zawsze mają wysokie kwalifikacje, a gdyby zaczęły pracować, uzyskując niewysokie zarobki, równocześnie tracą prawa do dodatków socjalnych. Często nie opłaca im się więc podejmować pracy.

TOP 25 najlepszych miejsc pracy w Europie. Chcesz tutaj prac...

500 plus do podziału? „Trzeba zachęcać do aktywności zawodowej”

Zdaniem ekonomisty pat, w którym znajduje się sporo osób bezrobotnych w Polsce, wynika z przepisów, które nie przystają do rzeczywistości.

  1. Na polskim rynku pracy obciążenia związane z zatrudnieniem są wysokie dla wszystkich – osoby, które mogą liczyć na najniższe wynagrodzenie, często z niego rezygnują, ponieważ nie jest to dla nich opłacalne.
  2. Osoby pobierające różnorakie świadczenia obawiają się ich utraty w przypadku rozpoczęcia pracy zarobkowej.
  3. Wysokość świadczeń i wysokość najniższego wynagrodzenia często są zbliżone do siebie.

Marcin Mrowiec podkreśla, że Słowacy kilka lat temu zaczęli stosować ujemny podatek dochodowy (dopłacanie do bardzo niskich dochodów). Dzięki temu sporo bezrobotnych chciało znaleźć pracę.

Według ekonomisty, budowany przez 3 dekady system, na którym opiera się polski rynek pracy, powinien być dokładnie zbadany:

Brakuje nam rąk do pracy i musimy się upewnić, czy nasz system skłania ludzi do pracowania, a nie wzmacnia w nich tendencje, aby nie pracować, albo żeby pracować w szarej strefie.

TUTAJ zarabia się najwięcej! Tobie też wpada tyle na konto? ...

Trwa głosowanie...

Popierasz obecne zmiany w programie 500 Plus?

Materiał oryginalny: 600 plus dla pracujących i 400 plus dla niepracujących - to propozycja ekonomisty. Będą zmiany? - Gazeta Pomorska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2,302

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kos
2019-08-23T16:40:07 02:00, Marta:

Nie każdy kto ma mało kasy i komu

500 ratuje budżet to zaraz patologia. Gdyby nie to świadczenie mąż pewnie musiałby iść do drugiej pracy, a na tym ucierpiało by nasze życie rodzinne więc jestem bardzo wdzięczna.

I ja skończyłam studia i mąż, akurat tak się ułożyło na chwilę obecną, że pensja nie jest zbyt wysoka, co nie znaczy, że spoczęliśmy na laurach i nie postaramy się tego zmienić.

Obrażają mnie nienawistne komentarze o leniach i krowach rozpłodowych.

2019-08-23T16:43:26 02:00, Gość:

Nie ciebie jedna.. Tu tyle ludzi nienawistnych co hejtuja jakby własnego życia nie mieli....

Nie interesuje mnie twoje życie, mam swoje i wiem, że sam zarabiam na swoją rodzinę, a tacy jak ty to egoisci, wyciągają łapy bezwstydnie po nieswoje, fujjj.

H
Hik
2019-08-23T13:04:53 02:00, Ewik:

Dlaczego mam do śmierci pracować na leniwe cwaniary zasłaniające się dziećmi?

2019-08-23T13:08:02 02:00, Gość:

Później te dzieci będą pracować na twoją emeryturę i zbastuj gacie bo ci guma jebnie

2019-08-23T14:03:38 02:00, Gość:

Że co? Na swoją emeryturę pracujemy i odkładamy składki sami 🙂

2019-08-23T14:26:38 02:00, Xyz:

Na swoją eneryture 1200....

2019-08-23T14:30:34 02:00, Ewik:

Dzieci leniwych cwaniar będą takie same jak one, też będą czekać, aż wszystko spadnie im z nieba. Ja pracuję sama na swoje składki i na swoją emeryturę.

2019-08-23T15:55:40 02:00, Misiulek:

Biedna zaniedbana kobietko czuc ze ci zazdrosc przez slowa przechodzi dla tak wielkich pieniedzy warto kazda inna obrazic co nie? Tyle kasiory obok a ty siegasz i siegasz ale nie mozesz dosiegnac ;( nie masz dzieci to nie powinnas sie wypowiadać bo wiesz te wielkie pieniądze naprawdę nie sa takie wielkie. Albo juz stara jesteś i nie moglas zapewnic swoim dzieciom tego co teraz inne mogą zapewnic swoim i lament ze kazda cwana leniwa bitch :O Taka forsa.. Kurde.. :/ boshe to jakie cwaniary siedza u naszych BOGATSZYCH sasiadow skoro tam sa takie socjale ze babeczkl by ci galy wyszly z orbit :O ale patole tan sa co? Cały kraj to patole.. Ameryka to patole wszyscy patole leniwce bla bla lepiej na wiezienia przeznaczyć kase co? Odbierzmy 500 plus dzieciom niech im sie lepiej nie zyje dajmy więźniom na lepsze prysznice albo nauczycielom niech wyjeżdżają na wakacje na karaiby a co tam po co dzieciom jol patologie umysłowe

Bredzisz leniu g... Się wam należy, pracuj i zarabiaj na swoje dzieciaki, sam, inni nie muszą się z dzielić z dzieciorobami, kumasz.

G
Gość
2019-08-23T16:40:07 02:00, Marta:

Nie każdy kto ma mało kasy i komu

500 ratuje budżet to zaraz patologia. Gdyby nie to świadczenie mąż pewnie musiałby iść do drugiej pracy, a na tym ucierpiało by nasze życie rodzinne więc jestem bardzo wdzięczna.

I ja skończyłam studia i mąż, akurat tak się ułożyło na chwilę obecną, że pensja nie jest zbyt wysoka, co nie znaczy, że spoczęliśmy na laurach i nie postaramy się tego zmienić.

Obrażają mnie nienawistne komentarze o leniach i krowach rozpłodowych.

Nie ciebie jedna.. Tu tyle ludzi nienawistnych co hejtuja jakby własnego życia nie mieli....

B
Babette
2019-08-23T15:57:04 02:00, D:

Dyskutują tylko ci co życia nie znają bądź nie chcą spojrzeć głębiej. Ja mojej żonie nie pozwolę pracować bo sam pracuje. Moimi dziećmi i jej dziećmi żadna opiekunka się pożądanie nie zajmie niż matka dzieci tzn moja żona. Moja pensja starcza na pokrycie osoby 5 rodzinnej to co żona dostaje na dzieci odkłada na ich przyszłość aby coś miały jak skończą pełnoletnosc. Ale dość o tym. Dlaczego n

Obrazane są matki dzieci? Aż taka nienawiść w was siedzi? Mieszkam w bloku z rodzinką i co z tego mam swoje 4 ściany ale wiecie pode mną mieszka o taki Pan może z 35lat ma i wiecie co dzień w dzień zajebany. Nie wspomnę że czasem trzeba omijać go szerokim łukiem na klatce schodowej. Niepracujacy oczywiście ale bierze z socjalu bo mu się należy. Ale za co za to że pije? Jakbym miał myśleć to też mógłbym pić niż pracować ale dla mnie ważniejsze są inne aspekty życiowe i zanim powiecie coś na temat matek to powiedzcie stanowcze NIE dla zasiłku alkoholowego w pierwszej kolejności niż zabierać dzieciom bo one nie są winne w większości sytuacji rodzice też nie są winni ale wrzucać każdy potrafi do jednego worka bo tak prościej.

Dokładnie, kiedyś matki szanowano, zwłaszcza jeśli wychowywały kilkoro dzieci. Teraz kobiety dla których ważna jest rodzina obraża się.

M
Marta

Nie każdy kto ma mało kasy i komu

500 ratuje budżet to zaraz patologia. Gdyby nie to świadczenie mąż pewnie musiałby iść do drugiej pracy, a na tym ucierpiało by nasze życie rodzinne więc jestem bardzo wdzięczna.

I ja skończyłam studia i mąż, akurat tak się ułożyło na chwilę obecną, że pensja nie jest zbyt wysoka, co nie znaczy, że spoczęliśmy na laurach i nie postaramy się tego zmienić.

Obrażają mnie nienawistne komentarze o leniach i krowach rozpłodowych.

J
Ja
2019-08-23T15:57:04 02:00, D:

Dyskutują tylko ci co życia nie znają bądź nie chcą spojrzeć głębiej. Ja mojej żonie nie pozwolę pracować bo sam pracuje. Moimi dziećmi i jej dziećmi żadna opiekunka się pożądanie nie zajmie niż matka dzieci tzn moja żona. Moja pensja starcza na pokrycie osoby 5 rodzinnej to co żona dostaje na dzieci odkłada na ich przyszłość aby coś miały jak skończą pełnoletnosc. Ale dość o tym. Dlaczego n

Obrazane są matki dzieci? Aż taka nienawiść w was siedzi? Mieszkam w bloku z rodzinką i co z tego mam swoje 4 ściany ale wiecie pode mną mieszka o taki Pan może z 35lat ma i wiecie co dzień w dzień zajebany. Nie wspomnę że czasem trzeba omijać go szerokim łukiem na klatce schodowej. Niepracujacy oczywiście ale bierze z socjalu bo mu się należy. Ale za co za to że pije? Jakbym miał myśleć to też mógłbym pić niż pracować ale dla mnie ważniejsze są inne aspekty życiowe i zanim powiecie coś na temat matek to powiedzcie stanowcze NIE dla zasiłku alkoholowego w pierwszej kolejności niż zabierać dzieciom bo one nie są winne w większości sytuacji rodzice też nie są winni ale wrzucać każdy potrafi do jednego worka bo tak prościej.

Nie są tobie te pieniądze potrzebne więc nie powinieneś ich dostać, ale życie pracowałem z żoną i nigdy nie dostaliśmy na dzieci rodzinnego bo przekraczał dochody to czemu teraz mają tozdawac bez sensu kasę ludzi pracujących a niemajacych dzieci co?

G
Gosc

Głupota i niesprawiedliwość dodatki tylko dla legalnie pracujących,

D
D

Dyskutują tylko ci co życia nie znają bądź nie chcą spojrzeć głębiej. Ja mojej żonie nie pozwolę pracować bo sam pracuje. Moimi dziećmi i jej dziećmi żadna opiekunka się pożądanie nie zajmie niż matka dzieci tzn moja żona. Moja pensja starcza na pokrycie osoby 5 rodzinnej to co żona dostaje na dzieci odkłada na ich przyszłość aby coś miały jak skończą pełnoletnosc. Ale dość o tym. Dlaczego n

Obrazane są matki dzieci? Aż taka nienawiść w was siedzi? Mieszkam w bloku z rodzinką i co z tego mam swoje 4 ściany ale wiecie pode mną mieszka o taki Pan może z 35lat ma i wiecie co dzień w dzień zajebany. Nie wspomnę że czasem trzeba omijać go szerokim łukiem na klatce schodowej. Niepracujacy oczywiście ale bierze z socjalu bo mu się należy. Ale za co za to że pije? Jakbym miał myśleć to też mógłbym pić niż pracować ale dla mnie ważniejsze są inne aspekty życiowe i zanim powiecie coś na temat matek to powiedzcie stanowcze NIE dla zasiłku alkoholowego w pierwszej kolejności niż zabierać dzieciom bo one nie są winne w większości sytuacji rodzice też nie są winni ale wrzucać każdy potrafi do jednego worka bo tak prościej.

M
Misiulek
2019-08-23T13:04:53 02:00, Ewik:

Dlaczego mam do śmierci pracować na leniwe cwaniary zasłaniające się dziećmi?

2019-08-23T13:08:02 02:00, Gość:

Później te dzieci będą pracować na twoją emeryturę i zbastuj gacie bo ci guma jebnie

2019-08-23T14:03:38 02:00, Gość:

Że co? Na swoją emeryturę pracujemy i odkładamy składki sami 🙂

2019-08-23T14:26:38 02:00, Xyz:

Na swoją eneryture 1200....

2019-08-23T14:30:34 02:00, Ewik:

Dzieci leniwych cwaniar będą takie same jak one, też będą czekać, aż wszystko spadnie im z nieba. Ja pracuję sama na swoje składki i na swoją emeryturę.

Biedna zaniedbana kobietko czuc ze ci zazdrosc przez slowa przechodzi dla tak wielkich pieniedzy warto kazda inna obrazic co nie? Tyle kasiory obok a ty siegasz i siegasz ale nie mozesz dosiegnac ;( nie masz dzieci to nie powinnas sie wypowiadać bo wiesz te wielkie pieniądze naprawdę nie sa takie wielkie. Albo juz stara jesteś i nie moglas zapewnic swoim dzieciom tego co teraz inne mogą zapewnic swoim i lament ze kazda cwana leniwa bitch :O Taka forsa.. Kurde.. :/ boshe to jakie cwaniary siedza u naszych BOGATSZYCH sasiadow skoro tam sa takie socjale ze babeczkl by ci galy wyszly z orbit :O ale patole tan sa co? Cały kraj to patole.. Ameryka to patole wszyscy patole leniwce bla bla lepiej na wiezienia przeznaczyć kase co? Odbierzmy 500 plus dzieciom niech im sie lepiej nie zyje dajmy więźniom na lepsze prysznice albo nauczycielom niech wyjeżdżają na wakacje na karaiby a co tam po co dzieciom jol patologie umysłowe

D
Dominika
2019-08-23T10:24:10 02:00, Misiulek:

Ale jesteście zalosni xD pewno po śmietnikach jedzenia szukacie ze tak się sracie z tymi groszami xD majątek normlanie xD dziecku bułkę z ręki by wyrwali zeby sobie do tej glupiej gęby włożyć xD jaki naród makabra. Wszyscy zwalniają sie z pracy bo jest 500 plus hehe xD a tuki polskie patole widza-no jak w lustro patrzaja to i widzaja xD kobitki strach w ciaze zajsc bo zas mendy spoleczne od krow rozplodowych beda was zwyzywac albo zescie patologie :O zasrance takie z was ze hej ho. W sumie wypowiadają sie tak zle chyba bidoczki brudne bo to taka forsa ze lo matko. A jak widzisz patologie głąbie jeden z drugim to dzialaj a nie przygladac sie jak ci.pa z boku i na forum pisać. Pizda w swiecie gwiazdka w necie xD

2019-08-23T13:07:05 02:00, Gość:

Idealny komentarz 🤣

Brawo! W końcu ktoś normalnie myślący 😋 Bez jaj, przecież to nie jest 20 tys żeby się tak srać. Jak komuś żal dupe ściska, to na forum gacie se luzuje i stąd się to bierze

G
Gość

Przypominam że 500 jest na dzieci co one winne że nie którzy rodzice przeznaczają na inne cele.

G
Gość

Tak szczerze, to 500 plus naprawdę jest dobrym programem. Powiem na swoim przykładzie, oboje z żoną pracujemy i mamy 2 dzieci i naprawdę było ciężko gdy tych dodatkowych pieniędzy nie było. Oboje dojeżdżamy do pracy więc miesięcznie 1tysiąc na dojazdy, a na rachunki był już problem. Wiadomo dzieci rosną i potrzebują i na tym się nie oszczędza. Teraz druga strona medalu. To tzw. patologia dużo by o tym pisać ale fakt ten program poszerza i pogłębia patologię. Chodzi mi o alkoholików i tych co dzieci traktują jak zarobek.

O
On@
2019-08-23T13:47:17 02:00, Gość 222:

Moim zdaniem 500 plus powinno być tylko dla tych osób które wykazują jakiś dochód. Odkąd zostało 500plus wprowadzone,to ludzie siedzą w domach. I dochodzi do tego ,ze robią dzieci by nie pracować . Dla mnie to jest chore . Ile można w domu siedzieć człowiek oszalec może z tych nudów,dlatego ja i inni chodzimy do pracy bynajmniej po to by ,jakoś czas inaczej spędzić i także by utrzymać rodzinę za marna pensję. Trzeba czasem robić nadgodziny żeby przeżyć i wyrzywic rodzinę i opłacić rachunki . Normalny Polak w tych czasach powinien mieć co najmniej 5 tysięcy netto wypłaty bez nadgodziny by mógł normalnie utrzymać swoją rodzinę.

Moim zdaniem 500 plus powinno być dla wszystkich kobiet które mają dzieci.... Nasze skladki idą dla tych którzy mają na przykład do czynienia za pan brat z prawem...

E
Ewik
2019-08-23T13:04:53 02:00, Ewik:

Dlaczego mam do śmierci pracować na leniwe cwaniary zasłaniające się dziećmi?

2019-08-23T13:08:02 02:00, Gość:

Później te dzieci będą pracować na twoją emeryturę i zbastuj gacie bo ci guma jebnie

2019-08-23T14:03:38 02:00, Gość:

Że co? Na swoją emeryturę pracujemy i odkładamy składki sami 🙂

2019-08-23T14:26:38 02:00, Xyz:

Na swoją eneryture 1200....

Dzieci leniwych cwaniar będą takie same jak one, też będą czekać, aż wszystko spadnie im z nieba. Ja pracuję sama na swoje składki i na swoją emeryturę.

X
Xyz
2019-08-23T13:04:53 02:00, Ewik:

Dlaczego mam do śmierci pracować na leniwe cwaniary zasłaniające się dziećmi?

2019-08-23T13:08:02 02:00, Gość:

Później te dzieci będą pracować na twoją emeryturę i zbastuj gacie bo ci guma jebnie