61. Plebiscyt Sportowy Kuriera. Angelika Mach: Historyczny sezon okrasiła medalem ME

(Przygotowania do nowego sezonu zawodniczka spędziła w Kenii)
(Przygotowania do nowego sezonu zawodniczka spędziła w Kenii) fot. AZS Lublin
Kto zostanie najlepszym sportowcem 2022 roku w województwie lubelskim? Jedną z kandydatek jest lekkoatletka AZS UMCS Lublin, Angelika Mach.

Biegaczka, która specjalizuje się w dystansach długich, od dłuższego czasu systematycznie progresuje. W marcu wystartowała w paryskim półmaratonie (21,0975 km), gdzie z czasem 1 godziny 11 minut i 51 sekund, ukończyła zmagania na wysokim, 9. miejscu.

Pod koniec maja ponownie pobiegła nad Loara. Znalazła się bowiem w składzie reprezentacji Polski na zawody Pucharu Europy. W finale B poprawiła rekord życiowy na dystansie 10000 metrów (33:12.31 sekundy).

Imprezą docelową miały być lipcowe mistrzostwa Europy w Monachium. Wcześniej jednak wzięła jeszcze udział w mistrzostwach Polski. W Suwałkach wywalczyła złoty medal na 5000 metrów, który okrasiła kolejnym rekordem życiowym (15:57.99 sekundy).

W dobrym nastroju udała się zatem do Niemiec, gdzie podczas ME wystąpiła na trasie maratonu (42,195 km). Zmagania zakończyła z czasem 2 godzin 35 minut i 3 sekund, co przełożyło się na 19. miejsce indywidualnie. Drużynowo natomiast, wspólnie z reprezentacją Polski, wywalczyła brązowe medale.

Razem z koleżankami z drużyny na podium stanęła też podczas październikowych wojskowych mistrzostw świata w biegach przełajowych, gdzie Polki również były 3. Indywidualnie Mach uplasowała się na 16. miejscu.