MKTG SR - pasek na kartach artykułów

67 mln zł trafiło do lubelskich szpitali na walkę z COVID-19. Kolejne 25 mln dostaną lubelskie domy pomocy społecznej

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Część środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego trafiło do szpitali na zakup aparatury medycznej
Część środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego trafiło do szpitali na zakup aparatury medycznej archiwum
Marszałek podsumował, ile pieniędzy dał na walkę z koronawirusem w województwie lubelskim. Zaznacza, że to jeszcze nie koniec, bo planuje zakup jednego tomografu i 18 respiratorów.

- Pierwszy przypadek COVID-19 na terenie Lubelszczyzny miał miejsce 10 marca, a 24 marca na sesji sejmiku przyjęliśmy Lubelski Pakiet Antykryzysowy, w ramach którego przeznaczyliśmy 57 mln zł na zdrowie i bezpieczeństwo. Po kilku dniach ta kwota wzrosła do 67 mln zł (63 mln z RPO - red.) - podsumowuje Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

Wyjaśnijmy, że tylko trzy z 67 mln zł pochodziły z budżetu województwa.

- To naprawdę są duże pieniądze jak na możliwości województwa lubelskiego. Pamiętajmy, że nasz budżet wynosi około miliarda złotych, ale jest on bardzo mocno obciążony inwestycjami z lat ubiegłych i nasze zadłużenie wynosi ok. 700 mln zł - tłumaczy Stawiarski.

Jeden milion trafił do 18 placówek medycznych podległych urzędowi marszałkowskiego. Przekazano im 141 tys. maseczek, 27 tys. fartuchów chirurgicznych, 100 sztuk kombinezonów. Kolejne dwa miliony złotych przeznaczone były na zakupy dla 20 innych szpitali: powiatowych i klinicznych, które otrzymały 44 tys. maseczek, 500 kombinezonów, 14,5 tys. litrów płynu dezynfekującego.

Zaś 64 mln zł z środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego trafiło do szpitali na zakup aparatury medycznej, adaptację pomieszczeń, zakup odczynników, zakup środków ochrony indywidualnej i środków dezynfekcyjnych. Przypomnijmy, że 25 mln z puli pieniędzy przeznaczonych na walkę z koronawirusem trafiło do Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, gdzie nie ma oddziału zakaźnego. Oprócz zakupu sprzętu medycznego adaptacji pomieszczeń, szpital utworzy dzięki temu 140 nowych miejsc dla pacjentów onkologicznych.

Dodatkowo, Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej, który podlega marszałkowi, przeznaczył w ramach oszczędności ponad 25 mln zł dla 44 domów pomocy społecznej na zakup środków ochronnych. Urząd marszałkowski planuje kupić jeszcze 18 respiratorów i tomograf dla szpitala w Białej Podlaskiej. - Łącznie to wszystko urasta do kwoty 97 mln zł, czyli prawie 100 mln zł wydaliśmy na walkę z COVID-19 w województwie lubelskim - podsumowuje marszałek Stawiarski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komentarze piłkarzy po meczu Polska-Holandia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski