Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

70. rocznica Akcji Reinhardt: Pamięci Szolsohnów, Weissów, Kohnów

Ewa Czerwińska
Szolsohnowie z Lublina i Krasnegostawu, zamordowani w "Akcji Reinhardt"
Szolsohnowie z Lublina i Krasnegostawu, zamordowani w "Akcji Reinhardt" RK/Muzeum Państwowe na Majdanku
Krwawe było lato 1942 roku na terenie dystryktu lubelskiego i całej GG. Naród panów z przysłowiową niemiecką perfekcją "ostatecznie rozwiązywał kwestię żydowską". Najpierw izolował, potem mordował. Tegorocznym uroczystościom upamiętniającym rocznicę - już 68. - likwidacji obozu koncentracyjnego na Majdanku towarzyszy wspomnienie 70. rocznicy "Aktion Reinhardt". Początek rocznicowego spotkania dziś, w poniedziałek o godz. 13 pod Pomnikiem - Bramą.

Pierwszy transport z Lublina i Lwowa - półtora tysiąca osób - dojechało do Bełżca 17 marca 1942 roku. W miesiąc później listy deportacyjne liczyły już 28 tysięcy nazwisk Żydów z Lublina.

Eksterminacją zajęli się oficerowie SS, którzy wcześniej realizowali akcję "Eutanazja" w Niemczech. Pełną parą pracowały obozy w Bełżcu, Sobiborze, na Majdanku. Autorem scenariusza eksterminacji Żydów z Polski i krajów okupowanych był Reinhardt Heydrich, szef Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy. W dystrykcie lubelskim realizował ją dowódca SS i policji Odilo Globocnik. Miejscem straceń został między innymi las krępiecki pod Lublinem - zastrzelono tam 2-3 tysiące żydowskich mieszkańców Majdanu Tatarskiego. Ostatecznie Niemcy rozprawili się z Żydami lubelskimi 3 i 4 listopada 1943 roku. Rozstrzelano wówczas ponad 42 tys. osób. W lipcu 1942 roku Himmler zdecydował o ostatecznej likwidacji getta warszawskiego - jego mieszkańcy pojechali w ostatnią podróż do Treblinki. W sumie zginęło w akcji półtora miliona Żydów z GG i państw okupowanych.

Podczas dzisiejszej uroczystości zebrani pod Pomnikiem - Bramą wspomną zmarłych i pomordowanych. Zaproszenie przyjęli m.in. Menachem Eliezer Moses, wiceminister edukacji Izraela, a modlić się będą za ofiary nazizmu: Roman Litman, przedstawiciel gminy żydowskiej oraz ks. Władysław Kowalik, kapelan Związku Byłych Więźniów. Na III polu więźniarskim przygotowano - według scenariusza Roberta Kuwałka i Dariusza Libionki - wystawę "Przybyli do getta… odeszli w nieznane", złożoną z komentarzy historyków oraz fotografii przypominających wydarzenia sprzed lat. Na zdjęciach zobaczymy między innymi relikty znalezione na terenie obozu, takie jak papierośnica, zegarki, przewieszki obozowe z nazwiskiem właściciela bagażu, czy przedmioty kultu religijnego.


Nasze serwisy:
Serwis gospodarczy - Wybierz Lublin
Serwis turystyczny - Perły i Perełki Lubelszczyzny
Serwis dla fanów spottingu i lotnictwa - Samoloty nad Lubelszczyzną
Miasto widziane z samolotu - Lublin z lotu ptaka
Nasze filmy - Puls Polski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski