Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

700 osób będzie dodatkowo szczepić przeciw COVID-19. Wśród nich farmaceuci i diagności

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Lucyna Neonow/archiwum
Szkolenia przygotowujące do przeprowadzania szczepień prowadzi Uniwersytet Medyczny w Lublinie. Największą grupę stanowią farmaceuci.

700 farmaceutów, fizjoterapeutów i diagnostów laboratoryjnych z woj. lubelskiego zgłosiło się na szkolenia uprawniające do przeprowadzania szczepień przeciwko COVID – 19.

- Instruktaż jest zatwierdzony przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego i realizowany zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia. Uczestnicy zgłaszali się poprzez swoje samorządy zawodowe - informuje Wojciech Brakowiecki, rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Od połowy marca trwały wykłady teoretyczne. Teraz przed uczestnikami kursu zajęcia praktyczne. W ramach szkoleń realizowana jest nauka podania szczepionki w postaci iniekcji domięśniowej oraz podjęcia działań w przypadku wystąpienia nagłej, niepożądanej reakcji alergicznej lub innego stanu zagrożenia życia pacjenta następującego bezpośrednio po szczepieniu.

- Wszystkie szkolenia odbywają się w warunkach symulowanych. Prowadzą je specjaliści z Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Organizatorzy przewidują, że do końca kwietnia kurs ukończy 1000 osób - dodaje rzecznik uczelni medycznej.

Zgodnie z nowymi przepisami szczepionkę przeciwko COVID-19 będą mogli wykonywać także farmaceuci, fizjoterapeuci czy diagności laboratoryjni. - Na szkolenie mamy zapisanych już 350 osób spośród 1800 farmaceutów na Lubelszczyźnie. Wszystko po to, aby przede wszystkim wesprzeć istniejące już punkty szczepień. W założeniu takie nowe punkty szczepień będzie można - prawdopodobnie od maja - tworzyć m.in. przy aptekach. Na razie nie ma wytycznych w tym zakresie, a najważniejsze jest bezpieczeństwo pacjentów - podkreśla Tomasz Barszcz, wiceprezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Lublinie.

Najnowsze rozporządzenie ministra zdrowia daje również możliwość kwalifikowania do szczepień innym zawodom medycznym. Obecnie mogą to robić wyłącznie lekarze.

- Będą to mogły robić tylko osoby po skończeniu specjalnego szkolenia. Uważam, że pacjentów z chorobami przewlekłymi lub jakimiś przeciwwskazaniami powinien kwalifikować w dalszym ciągu lekarz - dodaje Barszcz.

Do tej pory w woj. lubelskim wykonano 431 tys. szczepień, z czego 123 tys. osób otrzymało dwie dawki. W niedzielę wykonano 1,1 tys. szczepień.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski