75 milionów od ministra Czarnka dla lubelskich uczelni. Na co pójdą?

Aleksandra Dunajska-Minkiewicz
Aleksandra Dunajska-Minkiewicz
Poniedziałkowe spotkanie rektorów lubelskich uczelni z wojewodą lubelskim oraz ministrem edukacji i nauki
Poniedziałkowe spotkanie rektorów lubelskich uczelni z wojewodą lubelskim oraz ministrem edukacji i nauki LUW Lublin
Udostępnij:
75 milionów złotych dostaną z Ministerstwa Edukacji i Nauki lubelskie uczelnie. Pieniądze przeznaczą m.in. na modernizacje akademików.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek i wojewoda lubelski Lech Sprawka w poniedziałek spotkali się z rektorami KUL, UMCS, Uniwersytetu Przyrodniczego, Politechniki Lubelskiej i Uniwersytetu Medycznego.

Tematem spotkania był m.in. rozwój szkolnictwa wyższego, ale Przemysław Czarnek przekazał też uczelniom symboliczny czek na sumę 75 mln zł. – Uczelnie otrzymają środki w ramach dotacji celowych. Jest to część z 300 mln przeznaczonych przez ministra edukacji i nauki na inwestycje w całej Polsce – mówił podczas spotkania minister Czarnek.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przeznaczy fundusze na budowę nowego Instytutu Pedagogiki z parkingiem i drogą dojazdową przy ul. Głębokiej, przebudowę akademika przy ul. Zana oraz remont Wydziału Prawa i Administracji.

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie dostosuje Dom Studencki Eskulap do wymogów przepisów przeciwpożarowych. Planuje też budowę Stacji Badawczej i Ośrodka Dydaktyczno-Szkoleniowego Jeździectwa i Hipoterapii.

Politechnika Lubelska zainwestuje w przebudowę dwóch akademików - nr 2 i 3.

Długą listę inwestycji zaplanował KUL. Są wśród nich m.in. budowa systemu kontroli dostępu w Domu Studenckim przy ul. Konstantynów 1D, budowa węzłów sanitarnych w budynku Konwiktu Księży Studentów, dostosowanie części budynku Kolegium Jana Pawła II do wymogów przeciwpożarowych, dostosowanie do wymogów przeciwpożarowych budynku Wydziału Nauk Ścisłych i Nauk o Zdrowiu KUL, przebudowa budynku Biblioteki Uniwersyteckiej.

KUL już wcześniej dostał z ministerstwa pokaźną dotację. Na początku listopada Przemysław Czarnek (jest profesorem tej uczelni) podpisał z KUL umowę, w ramach której uniwersytet dostał ponad 1,7 mln zł. Środki zostaną przeznaczone na wydanie w języku angielskim Powszechnej Encyklopedii Filozofii.

Pieniądze też dla Białej Podlaskiej, Zamościa i Chełma

Środki dostaną też uczelnie spoza Lublina. Państwowa Szkoła Wyższa w Białej Podlaskiej planuje budowę akademika, a Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu chce rozbudować budynek dydaktyczny. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie stworzy sztuczną drogę kołowania na uczelnianym lotnisku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Małpia ospa może być użyta jako broń biologiczna

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie