MKTG SR - pasek na kartach artykułów

77 chętnych na pieniądze od rybaków. 17,5 mln zł do rozdania

(PP)
Lubelska Grupa Rybacka zakończyła przyjmowanie wniosków
Lubelska Grupa Rybacka zakończyła przyjmowanie wniosków LGR
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka „W dolinie Tyśmienicy i Wieprza” w Lubartowie dzieli pieniądze. Zabraknie 11,5 miliona złotych.

Aż 77 wniosków o dotację wpłynęło do biura Stowarzyszenia. Termin ich składania minął dzisiaj. Jutro i pojutrze będą zapadać decyzje, kto otrzyma pieniądze. Do podziału jest 17,5 miliona złotych.

Stowarzyszenie ogłosiło nabór w czerwcu. – Ale najwięcej wniosków trafiło do nas ostatniego dnia. Tego się spodziewaliśmy – mówi Krzysztof Królik z LGR.
Najwięcej, bo aż 32 wnioskodwaców stara się o pieniądze na „wzmocnienie konkurencyjności i utrzymanie atrakcyjności obszarów zależnych od rybactwa”. Są to projekty o charakterze niezarobkowym.

– Na przykład gmina Sosnowica planuje rewitalizację jednej ze swoich miejscowości. Chce zbudować plac zabaw i taras widokowy – mówi Mariusz Puła z biura LGR.

O pieniądze przeznaczone dla rybaków konkurować będzie 13 wnioskodawców. Chodzi głównie o dofinansowanie zakupu maszyn i urządzeń. Na „podnoszenie wartości produktów rybactwa, rozwój usług na rzecz społeczności zamieszkującej obszary zależne od rybactwa” wpłynęły 24 wnioski. A na ochronę środowiska i dziedzictwa przyrodniczego – osiem. Jeden z wniosków złożony przez Gospodarstwo Rybackie „Polesie” dotyczy odtworzenia potencjału produkcyjnego na stawach hodowlanych. – Przed kilkoma miesiącami wirus KHV (choroba rybich skrzeli) uśmiercił tam niemal wszystkie ryby. Wysokość dofinansowania jest możliwa tam aż do 85 proc. kosztów – dodaje Mariusz Puła.

Łączna kwota, o którą ubiegają się potencjalni beneficjenci, została przekroczona – na pierwszy nabór przeznaczono 17,5 mln zł, a wszystkie wnioski opiewają na ponad 29 mln zł.

– Beneficjenci, którzy podpiszą umowę z Urzędem Marszałkowskim w Lublinie, mogą liczyć na zaliczkę na realizację swojego projektu. Dzięki temu nie będą musieli korzystać z pożyczek i kredytów – informuje Mariusz Puła.

Wszyscy wnioskodawcy zostaną pisemnie poinformowani o decyzji. To pierwszy, ale nie ostatni nabór prowadzony przez LGR. Kolejny – w czwartym kwartale tego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski