Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

77. rocznica powstania w Sobiborze. Uroczystości w reżimie sanitarnym

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy Polanie Mogił w Sobiborze odbyło się w reżimie sanitarnym
Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy Polanie Mogił w Sobiborze odbyło się w reżimie sanitarnym PMM
Zaatakowali SS-manów i uciekli za druty kolczaste. Mija 77 lat od wybuchu powstania więźniów w niemieckim nazistowskim obozie zagłady w Sobiborze. W miejscu naznaczonym historią złożono kwiaty i zapalono znicze.

14 października 1943 r. w niemieckim obozie zagłady w Sobiborze wybuchł zbrojny bunt przygotowany przez grupę więźniów pod przywództwem Aleksandra Peczerskiego i Lejby Felhendlera. W jego wyniku zbiegło około 300 żydowskich kobiet i mężczyzn. Do końca wojny dotrwało około 60 uciekinierów.

Ucieczka więźniów Sobiboru należy – obok powstania w getcie warszawskim i buntu więźniów w obozie zagłady w Treblince – do najważniejszych przejawów heroicznego oporu Żydów w latach II wojny światowej.

W 77. rocznicę tego wydarzenia Tomasz Kranz - dyrektor Państwowego Muzeum na Majdanku, a także m.in. Robert v. Rimscha - kierownik Wydziału Kultury w Ambasadzie RFN, Andrzej Romańczuk - starosta włodawski, Jakub Deka - przewodniczący zarządu Fundacji Polsko-Niemieckiej Pojednanie oddali hołd ofiarom zamordowanym w byłym niemieckim obozie zagłady w Sobiborze.

W 2008 r. Polska, Izrael, Holandia i Słowacja, państwa z których pochodziło najwięcej ofiar obozu, nawiązały porozumienie, aby utworzyć godne miejsce upamiętnienia ofiar. Budowa i urządzenie budynku wystawienniczo-edukacyjnego już się zakończyły, a w najbliższych dniach mają się zakończyć także prace związane z instalacją wystawy.

„Starania wielu partnerów doprowadziły do powstania znaczącego symbolu pamięci o ofiarach obozu w Sobiborze, zarówno tych znanych z imienia i nazwiska, jak Żydzi holenderscy, jak również tych bezimiennych, którzy zniknęli z okolicznych wsi i miast dystryktu lubelskiego oraz obywateli innych krajów Europy. Wszyscy oni składają się na obraz klęski człowieczeństwa, która w takich miejscach jak Sobibór jest widoczna w każdym skrawku ziemi, w każdym kamieniu” - czytamy w okolicznościowym liście Jarosława Sellina, sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Otwarcie wystawy i nowego miejsca pamięci miało się odbyć przy okazji rocznicy powstania więźniów. W związku z wyjątkową sytuacją spowodowaną zagrożeniem COVID-19 termin uroczystości przełożono.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski