Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

78. rocznica akcji Erntefest. Lublin oddał hołd ofiarom „krwawej środy”

Małgorzata Genca
Małgorzata Genca
Na Majdanku obchodzono 78. rocznicę akcji Erntefest, podczas której przedłużano pamięć oraz oddawano hołd ofiarom. Przy obelisku poświęconym zamordowanym podczas „Krwawej Środy”, zapalono znicze oraz złożono kwiaty i kamienie pamięci. Pracownicy Państwowego Muzeum na Majdanku wspólnie z przybyłymi gośćmi odczytali też nazwiska zidentyfikowanych ofiar „Aktion Erntefest” oraz fragmenty relacji byłych więźniów, którzy opisywali tragiczne wydarzenia.

Ciężko nawet pisać o wydarzeniach, które miały miejsce na terenie naszego miasta niecałe 80 lat temu. Tak samo jak wtedy, tak i kilkadziesiąt lat później - ciężko uwierzyć, że takie wydarzenia faktycznie miały miejsce, cytując Zofie Nałkowską - ciężko uwierzyć, że ludzie ludziom zgotowali ten los.

Jednak mimo tego, że nie jest łatwo wracać myślami do tego wydarzenia, to z całą pewnością zasługuje ono na pamięć, a co najmniej na zapamiętanie - aby już nigdy więcej się nie powtórzyło. Aktion Erntefest, czyli z niem. Operacja „Dożynki" to kryptonim akcji mającej na celu masowy mord Żydów, który został przeprowadzony w dniach 3-4 listopada na terenie dystryktu lubelskiego. Tego dnia w obozach na terytorium naszego województwa m.in na Majdanku, w Poniatowej oraz w Trawnikach wymordowano niemal wszystkich więźniów żydowskiego pochodzenia - łącznie około 42-tysięcy ludzi. W samym obozie na Majdanku tego dnia zabito około 18 tysięcy osób - była to największa masowa egzekucja w historii hitlerowskich obozów koncentracyjnych.

Na Majdanku pracę przygotowujące do masowej egzekucji zaczęto już pod koniec października, chodzi konkretnie o kopanie dołów, zbiorowych mogił - które przez całą dobę kopali więźniowie obozu. Na akcję Erntefest do Lublina sprowadzono kilkunastoosobową grupę esesmanów z Krakowa, Warszawy, Radomia, Lwowa i Oświęcimia.

W dniu masowego mordu wydano rozkaz, aby więźniowie pochodzenia żydowskiego ustawili się w osobnej grupie. Esesmani kierowali ich w kierunku bram wyjściowych. Pod bloki szpitalne podjechały ciężarówki, wszystkich przeniesiono na V pole.
Przed egzekucją Żydzi musieli się rozebrać, potem kazano wchodzić im do przygotowanych rowów, nad którymi stali kaci z bronią maszynową. Mordowani musieli położyć się na ziemi, chociaż po kilku godzinach akcji - na zwłokach swoich poprzedników, a esesmani zabijali ich przy użyciu broni. Akcja masowego mordu trwała bez przerwy od okolic 6 rano do godziny 17, kaci dokonujący rozstrzeliwań regularnie się zmieniali.

W rocznicę tych tragicznych wydarzeń na Majdanku obchodzono 78 rocznicę akcji ERNTEFEST, podczas której przedłużano pamięć oraz oddawano hołd ofiarom.

Aby zobaczyć zdjęcia z ceremonii - kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski