MKTG SR - pasek na kartach artykułów

80 proc. Polaków nie wierzy w skuteczność maseczek w ochronie przed koronawirusem. Jakie inne środki ochrony stosujemy?

asz
Ilu Polaków wierzy w to, że maseczki skutecznie chronią przed koronawirusem? Co robimy, by zminimalizować ryzyko zakażenia?
Ilu Polaków wierzy w to, że maseczki skutecznie chronią przed koronawirusem? Co robimy, by zminimalizować ryzyko zakażenia? pixabay.com
Maseczki ochronne obowiązkowo nosimy od 16 kwietnia, ale czy wierzymy w ich skuteczność? Z badań przeprowadzonych przez BioStat wynika, że nie bardzo. Nie nosimy też tych maseczek, które uważamy za najlepiej chroniące przed zakażeniem koronawirusem. Stosujemy za to również inne środki ochrony osobistej. Jakie?

Co Polacy sądzą o maseczkach ochronnych? Jakie maseczki nosimy?

W połowie kwietnia, już po wprowadzeniu obowiązku zakrywania nosa i ust Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat przeprowadziło wśród Polaków sondaż. Pytano m.in. o maseczki: jakie używamy, jakie uważamy za najbardziej skuteczne i czy w ogóle uważamy je za dobrą ochronę przed koronawirusem.

Tylko 19,8 proc. ankietowanych uważa, że maseczka ochronna skutecznie chroni przed koronawirusem.

Pozostali nie są co do tego przekonani, a aż 23,5 proc. Polaków uważa, że maseczka nie jest skutecznym zabezpieczeniem.

Za najskuteczniej chroniące przed koronawirusem uważamy półmaski filtrujące FFP3 (53,2 proc. wskazań), ale nosi je niewielu z nas (5,7 proc.). Zdecydowana większość do zakrycia twarzy używa maseczek bawełnianych wielowarstwowych (42,4 proc.) i jednowarstwowych (15,7 proc.), przy czym za skuteczną ochronę przed koronawirusem uważa je zaledwie 25,9 proc. ankietowanych.

Większe zaufanie mamy do jednorazowych maseczek chirurgicznych – 30,5 proc. osób wskazało je jako skuteczne zabezpieczenie, ale nosi jest 15 proc. z nas. Co ciekawe, aż 11,4 proc. Polaków uważa, że żaden rodzaj maseczki nie chroni skutecznie przed koronawirusem.

Maseczki zostały zaakceptowane, jako jedna z form zabezpieczania się przed zakażeniem koronawirusem. Polacy stosują się do zaleceń, nie mają jednak pewności, czy podejmowane działania są skuteczne – komentuje Rafał Piszczek, prezes Centrum Badawczo-Rozwojowego BioStat.

Mamy też różne opinie na temat tego, jak często należy dezynfekować maseczkę. Większość uważa, że konieczna jest częsta dezynfekcja: po każdym użyciu (42,3 proc.) lub co kilka godzin (35,7 proc.). Dla 5,9 proc. z nas wystarczająca wydaje się dezynfekcja maseczki co kilka dni, a niektórzy twierdzą, że w ogóle nie trzeba (1,6 proc.) lub wręcz nie należy (0,8 proc.) tego robić.

Tak chronimy się przed koronawirusem. Maseczki to nie wszystko

Maseczki to nie jedyny i zresztą wcale nie najczęściej wybierany przez nas sposób zabezpieczania się przed zakażeniem koronawirusem. Z badań BioStat wynika, że na co dzień stawiamy przede wszystkim na częste mycie rąk (88,5 proc.), przy czym dokładne mycie rąk mydłem przez 30 sekund wskazało 70,3 proc. ankietowanych, a 58,3 proc. decyduje się też na częstą dezynfekcję dłoni żelem.

Dbamy o zachowywanie dystansu społecznego powyżej 2 metrów (75,4 proc.), a zakupy robimy ostrożnie (73,2 proc.) - niewielu z nas widzi jednak konieczność ich dezynfekcji, robi to jedynie 29,5 proc. ankietowanch. Sporo Polaków używa też rękawiczek jednorazowych – obowiązek ich noszenia mamy tylko w trakcie robienia zakupów, zaś w badaniu BioStat aż 70,7 proc. wskazało na używanie ich na co dzień w ramach zabezpieczenia się przed zakażeniem.

57,7 proc. osób zadeklarowało stałe przebywanie w domu jako stosowany środek ochronny przed zakażeniem – na całkowite zostanie w domu nie każdy jednak może sobie pozwolić. Dlatego w czasie przemieszczania się 36,6 proc. osób zachowuje ostrożność, a 35,5 proc. dba o to także w pracy. By zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem, 26,3 proc. osób zadeklarowało zmianę ubrania tuż po powrocie do domu.

Sondaż pokazuje także, jak różne środki ochrony przed SARS-CoV-2 wybieramy – co jest efektem pewnej dezorientacji, a także zapewne konieczności przygotowywania na własną rękę środków ochronnych, których brakuje na rynku – komentuje Rafał Piszczek.

Źródło: BioStat

JAK ZROBIĆ MASECZKĘ OCHRONNĄ W DOMU? KLIKNIJ W GRAFIKĘ I POZNAJ PROSTE SPOSOBY
Maseczka DIY

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Papszun ponownie trenerem Rakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski