Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

82. rocznica bombardowania Lublina. Większość ofiar śmiertelnych stanowili cywile. Zobacz zdjęcia z obchodów

Joanna Jastrzębska
Joanna Jastrzębska
9 września to data, o której nie trzeba dużo mówić mieszkańcom Lublina. 82 lata temu na miasto spadły bomby. W czwartek w mieście uczczono pamięć ofiar tamtego wydarzenia.

Był to drugi nalot, większy niż odbywający się tydzień wcześniej. Najwięcej uszkodzonych budynków było na ulicach: Krakowskie Przedmieścia, Narutowicza, Kapucyńskiej, Kościuszki, Szopena oraz Starego Miasta (głównie ulicy Bramowej). Poważnie zniszczony został też budynek ratusza, w którym zginęły 42 osoby (jedną z nich był prezydent Torunia Leon Raszeja, który ewakuował ważne agendy miejskie do Lublina).

W nalocie zginął też poeta Józef Czechowicz, autor m.in. „Poematu o mieście Lublinie”. Przebywał wówczas w zakładzie fryzjerskim w kamienicy przy ul. Kościuszki i choć towarzyszyli mu tam znajomi, zginął tylko on - „skoczył w przeciwnym kierunku (…), rzucił się wprost na bombę, jakby go ciągnęła magnesem” - pisał dziennikarz, Henryk Domiński.

Podczas nalotu zginęło łącznie ok. tysiąca osób, w większości cywili. Miasto zostało odcięte od elektryczności, wody i łączności telefonicznej. Aby upamiętnić ofiary bombardowania z 1939 r., w czwartek uroczyście złożono kwiaty m.in. przy pomniku Józefa Czechowicza i pod tablicą pamiątkową mieszczącą się na ścianie lubelskiego ratusza.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski